Stríbrné prívesky na Darkont.cz
27. 5. 2016

Na cestě do země Vikingů ...

Na cestě do země Vikingů aneb malé subjektivní ohlednutí za méně známými následovníky Viking metalu.

 

 

Už název toho článku může každému napovědět, jakým směrem jsem se to vlastně vydal. Rozhodl jsem se tak připomenout čtenářům a metalovým fanouškům skupiny, kde jsou Vikingové hlavním tématem jejich textů. Severský panteon, stateční válečníci, runy, obři, trpaslíci, valkýry, brány Valhally a bitvy po boku s Odinem i  Thorem a jeho kladivem.

 

Kdo se v těchto vodách objevuje jen sporadicky, byl by překvapen, kolik skupin se nechalo ovlivnit jedním z průkopníků epického viking metalu, švédskou skupinou BATHORY.  Kdo tento název zná, určitě ví, že za touto skupinou stál jeden člověk, a tím byl Thomas Forsberg alias Quorthon.

 


 

Nezapomenutelné opusy: „Blood, Fire, Death“ (1988), „Hammerheart“ (1990), „Blood on Ice“ (1996) nebo dvoudílný „Nordland I. a II.“ (2002-2003). Pro každého to může být samozřejmě jiné album, protože než se BATHORY propracovali k Vikingům, tak se Qurthonovy texty týkaly převážně zla, temnoty a smrti. To se časem změnilo, a tím i hudba BATHORY.

 

V každém případě po sobě zanechal spousty skvělé hudby, než odešel do Valhally.

 

 

                                                        * * *

 

Ale to bylo jen krátké připomenutí. Dnes tu máme další skupiny, které tento žánr kombinují s folk metalem, ale i black metalem a death metalem. Někteří si pak vysloužili nálepku: folk viking metal, viking epic black metal nebo viking death metal. Nechme však různé škatulky být a pojďme se raději podívat, jaké kapely v tomto žánru můžeme najít. Mezi jednotlivými škatulkami je velmi tenká hranice a proto, se v mém článku nebudu, až tak zabývat škatulkováním, nýbrž seznámením se skupinami, které mě zaujaly. Protože není, až tak podstatné, co přesně hrají, ale jak to hrají.

 


 

                                              

 

 

 

Hned na úvod bych uvedl švédskou skupinu EREB ALTOR, která se svým hudebním projevem přiblížila k již zmiňovaným Bathory nejblíže. To, že tuto skupinu mají více než rádi, dokázali svým novým albem „Blot - Ilt – Taut“ (2016) což jsou přímo cover verze od švédských Bathory. Jejich alba „The End“ (2010) a „Natramn“ (2015) patří mezi poslechový zážitek.    

 


 

Mezi další zajímavé party určitě patří MÅNEGARM. Asi nejsilnější alba bych zařadil „Nattväsen“ (2009) a „Legions Of The North“ (2013).  (Månegarm, nebo-li Mánagarmr, je obrovský vlk, který na počátku Ragnaroku pohltí měsíc.) pozn. autora.

 

Když GRIMNER vydali svůj fantastický nářez Blodshymner (2014) rozhodně se očekával další vál v podobném duchu. To se také stalo a GRIMNER vypustili do světa „Frost Mot Eld“ (2016) a je to další epos plný hrdinských válečníků.

 

 

 


 

                                                        * * *

 

Jelikož Vikingové nepobývali jen ve Švédsku, ale i v Norsku, tak bych vám chtěl nabídnout několik zajímavých norských skupin, které s některými alby ve mně zanechali nesmazatelnou stopu. První trojka WARDRUNA, SKUGGSJÁ a ENSLAVED mají překvapivě vzájemné propojení. Hlavní tvůrce Wardruny, Einar Selvik alias Kvitrafn s kytaristou Enslaved, Ivarem Bjørsonem tvoří skupinu  SKUGGSJÁ, která letos vydala velmi zdařilé album „A Piece for Mind & Mirror“ (2016). WARDRUNA vydala už v roce 2009 album „Runaljod – Gap Var Ginnunga“ a o tři roky později „Runaljod – Yggdrasil.“ Hudebně jsou sice na pomezí soundtracku k filmu Vikingové (smích) a dobové hudby, ale rozhodně sem tématicky patří.

 

A skupina ENSLAVED? Myslím, že tato parta už existuje na této scéně nějakou řádku let a proto vybrat jejich nejlepší album, by bylo velmi obtížné. Proto jsem zvolil album „Frost“ (1994), které asi nejvíce vychází ze severské mytologie.

 


 

Za zmínku stojí, že Norské skupiny ve svých příbězích vycházejí, jak z Norské mytologie, tak i z různých pohanských pověr.

 

 

                                                        * * *

 

Jelikož je Dánsko hned, vedle musím zmínit skupinu VANIR, na kterou jsem narazil nedávno. To se mi dostalo do ruky jejich album „Onwards into Battle“ (2012), kde se válečníci z Asgardu opět vyznamenali. Můj drakkar se doplul, až k Faerských ostrovů, kde jsem objevil melodické TÝR. Jejich alba „Ragnarok“ (2006) a „Valkyrja“ (2013) hovoří za své. Já jsem si však oblíbil nejvíce „The Lay of Thrym“ z roku 2011.

 


 

                                                        * * *

 

Když se tedy ohlédneme zpět, tak zjistíme, že celá Skandinávie žije příběhy svých bohů, možná i předků. Aby si někdo nemyslel, že jsem zapomněl na zemi tisíce jezer, jak je mnohdy nazýváno Finsko, tak tu mám pár zajímavých skupin, který bych vám rád představil. Takže mezi mé nejoblíbenější finské kapely zasahující do tohoto žánru jsou rozhodně TURISAS.  Jejich album „The Varangian Way“ z roku 2007 je pro mě klenot a vidět je živě musí být zážitek. Stejně tak jako ENSIFERUM. Myslím, že tuhle partu zná také hodně lidí. Alba jako „Iron“ (2004) nebo „Victory Songs“ (2007) jsou opravdu nezapomenutelná.

 

 


 

                                                 Turisas

 

„Turisas – (Iku-Turso) je ve Finské mytologii jméno mořského netvora, který ke občas považován za boha války…“ (pozn.autora)

 

 

                                                        * * *

 

A na závěr svého putování za Vikingy jsem si nechal jednu lahůdku v podobě skupiny VETTEN ÄPÄRÄT. Jejich letošní album „Syntyi Talven Kyyneistä“ je vážně pecka.

 


 

Co říci závěrem. Pokud vás tento článek zaujal, mohu připravit i druhý díl, který by vytáhl na výsluní některé další evropské kapely, které mají ve visačce: viking metal nebo folk metal.

 

Vikingové se dostali i na tento kontinent a rozhodně tam zanechali své dědictví, stejně jako Keltové…

 

Autor článku: Adam


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist