Stríbrné prívesky na Darkont.cz
2. 2. 2017

Nestárnoucí Karamel

Na tenhle rozhovor si myslím již delší dobu. S novým rokem a díky jednomu náhodnému víkendovému setkaní s kytaristou této legendární kapely mi to nedalo a tak tady vítám Petra Čejku.

Díky za pozvání Zdenku.

 

Ahoj Petře, nebo jestli můžu takhle veřejně, Čejdo. Představovat Karamel, to asi nemá moc smysl. Těch lidí, které by ho neznali, bude asi minimum. Po delší době se zdá, že se složení ustálilo a tak mě samozřejmě zajímá aktuální sestava.

 

Čejdo sedí, říkají mě tak i malé děti. Jasně, celá ta historie je na našich stránkách www.karamelrock.cz. No, nemáme to k sobě zrovna nejblíž, skoro 200km to mám ke kytaristovi Ňáfovi – Míra Košťák a kolem stovky jsou Pavel Sádlík – basa, Zdeněk Vlč – klávesy a Radek Stárek – bicí. Ještě štěstí, že Radek už nebydlí v Ostravě.


 

Samá známá jména, řadu z nich si pamatuji i z jiných projektů. Namátkou Kentaur, Markýz John, Aleš Brichta trio, Heidi Janků a další. Kentaur pár písní myslím natočil v roce 2002. Co to bylo za projekt?

 

Jistý Američan Mike Sivucka, zakladatel Kentauru /ještě jako Sirůček/, dal v Praze dohromady seskupení Pavel Klas, Pavel Sádlík, Petr Kovář z původní sestavy a přibral Pepu Havlíčka a Petra Maška. Natočili tři promo songy, Pán upírů, Srdcový král a Mám svý plány, které jsem jim textoval. To CD mám, je skvělé, ale Míla zmizel za oceánem a žádná sláva se nekonala.

 

Od posledního alba Tmavomodrý netopýr uběhlo už 7 let co nové cd?

 

Fakt sedum? To to letí. No něco v hlavě nosím, už mám i název. Pár věcí ze starých pecek bylo ještě opomenuto, jako třeba Má hlava je telefonní seznam, ona se ani nesměla hrát, kvůli Majdalence Apolence ... na konci. Teď dáme na konec vysvětlivku – to bylo tehdá za komančů, každej měl svůj drát, svojí Anču... No a pak přidáme nějaké nové, aktuální, něco jako Kozel v zahradě – šašek na hradě ... napiš tam prosím malé h, ať zas nemám nějakej průser.

 

No a co ten název, prozradíš?

 

Rád bych textově vymodeloval moderního, spokojeného občana dnešní doby, se kterým nejsou žádné problémy, abych udělal radost našim politikům.

Jó, počkej, tys chtěl ten název, tak prozatímní pracovní verze je „Ideální idiot“ ………… :).

 

 

 

Na nové písně mají šanci uplatnit se jako autoři i ostatní členové kapely nebo je to výhradně tvá doména?

 

V tomhle směru byla v Karamelu vždycky demokracie. Letos to udělám stejně a oslovím všechny. Dokonce mám v šuplíku i pár demáčů od bývalého klávesáka, skladatele Pavla Hrubeše. Tak to probereme, a pak společně vyhodnotíme a protřídíme.

 


 

Těch kapel, kterými jsi prošel, bylo taky dost. Všude jsi zanechal nesmazatelnou stopu, např. jen v Orientu jsi otextoval přes 30 písniček.

 

V Braníku, kde jsem se narodil, nebyla nikdy nouze o muzikanty. Od mládí jsme to sjížděli s nebožtíkem Frantou Kotvou, pak i po vojně, ale Orient, to už byla fakt škola. Hodně se hrálo. Texty to nebyl problém, horší to bylo s tóninou, když jsme pajcovali ty kapitalistické hity. Každému se totiž jinak rychle točil pásek v magneťáku.

Proto mě hodně moc mrzelo, že mě Jindra Pavlišta vymazal z historie kapely a za těch 30 textů se mnou skoro tolik let nekomunikoval. Dneska je to v pohodě a jsou z nás znovu kámoši.

Potom přišlo to profi období s Janou Robbovou a Centrumem. Na mě to byl ale moc velkej popík a bylo dobře, že jsme s Kláskem obnovili Kentaur, který byl v té době před rozpadem.

 

Jaká je vůbec nejstarší věc kterou hrajete?

 

Šneků bál, to jsme zpívali společně s Jirkou Stachem – Tkaničkou a Jindrou.

 

 

Zařadit na playlist novou nebo hodně archivní věc je asi problém. Máte tolik hitů,  že kdybyste nějaký nezahráli, tak vám to fans snad ani neodpustí . Bez které písně se koncert neobejde? Mne napadá minimálně 10 skladeb, které kdybych na vašem koncertě neslyšel, tak se budu cítit ochuzen.

 

To jsi mě potěšil. Fakt je, že když hrajeme na festivalech, musíme repertoár zkrátit třeba na jednu hodinu. To pak koukáš na hodiny a přemýšlíš, kterou věc nehrát. Na novou, ale i na starou musíš upozornit, no a pak čekáš na ohlas. Buď zůstane, nebo ne. Ale téměř na všechny se většinou dostane při kšeftech v klubech.

 

Aktivně se podílíš také na festivalu Kláskův Zbrašín neboli dnes už spíš RATATAFEST.

 

Je to moje dítě, moje radost a zároveň velká starost. Ve Zbrašíně jsem už zakotvil nastálo a to sokolské hřiště mám hned za zdí. Sotva skončí jeden ročník, už mám v hlavě brouka, koho oslovit na ten další. Jsou kapely, které se ozvou samy, jako vloni Jaksi Taksi a jsou překvapeny, že to není jen pro stařešiny. Rozešel jsem se se spolkem Klasika, abych měl volné ruce při výběru, ale hlavně v organizaci. Minulý ročník ukázal, že jsem udělal dobře. U piva jsme dali dohromady partu, která byla ochotna pomoci a všechno si vzala do vlastní režie. Vstupné zůstává symbolických 20 korun, jako za starých časů a na stránkách necháváme oficiální název Ratatafest - Kláskův Zbrašín. Na plakátech však bude jen Zbrašínský Ratatafest. Ono to tady v souvislosti s Kláskem zbytečně jitřilo vzpomínky a někteří lidé byli i proti. Minulý rok se nám osvědčily i Ratatataxi, které kasírovaly 3 koruny za kilometr! Bude to tak i letos.

 


 

Na co se budou moc těšit fandové v letošním roce?

 

Já ti nejprve povím, na co se těším já. Na začátku roku mně přišel mail od spisovatele Petra Doležala, že napsal knížku Generace decibelů, která pojednává o tom, jak to chodilo na tancovačkách v osmdesátých letech. Knížku jsem dostal s věnováním a poděkováním za báječný svět, který jsem, jak píše, svou muzikou vytvořil. Na zadním přebalu je napsáno: Nedocenění králové českého bigbítu a jmenováno sedm kapel, mezi nimi i my. Víš, to hrozně potěší. Já tu dobu znal jen z pódia a kniha mi otevřela pohled do publika. Petrovi jsem po přečtení naopak poděkoval zase já a dostal nápad udělat křest knihy formou festivalu, na kterém ty jmenované kapely zahrají. Petr byl nadšen a hned jsme vytvořili tým, který na tom pracuje. No a to je to, na co by se mohli těšit i naši fandové. Některé z kapel vystoupí i na Ratata.

 

Chtěl by jsi něco vzkázat fanouškům?

 

Vím, že se ta osmdesátá léta už nevrátí, kdy pár kilometrů od sebe byly nabité sály ve stejný den. Pořád si myslím, že živá muzika je jedinečným zážitkem, na který stojí za to přijít. No a ještě můj tradiční pozdrav: Sauna je poklad pravý!

 

Díky za rozhovor a na Karamelu opět někdy na viděnou.

 

I mé díky Zdenku.

 


Autor článku: zdenek svoboda  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

5. 2. 2017 14:29
SPAM-zkouska
tohle je zkouska noveho antispamu

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist