Stríbrné prívesky na Darkont.cz
14. 11. 2006

N.V.Ú. - rozhovor

Rozhovor s N.V.Ú., což je kapela, která vznikla v listopadu 1987 a od té doby hraje, tvoří nové desky a získává si stále nové příznivce svým old school punkem.


Co vlastně znamená název NVÚ?
Nepřichází v úvahu.

Kdy a proč jste začali hrát?
Kkapelka N.V.Ú.hraje zhruba od roku 1987,předtím ale pod jinýma názvama už od nějakýho 83 roku. Začali jsme hrát pod vlivem tehdejší "nové vlny" a kapel jako Devo, Bonpari, King Crimpson, OZW atd... zpočátku to byla jen sranda jako ostatně většinou to u začínajících bandů bývá, ale postupně jsme to začali brát vážně, lidi volali kvůli koncertům, až se to vykrystalizovalo do dnešní podoby. Jinak pro absolutně podrobnou historii NVÚ se mrkni na - http://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/punk2pol80let/kapely/kmitaciadapter.php

Jak vypadala vaše sestava v roce 1987 a jaká je dnes? Kdo zbyl?
Úplně původní jsou zpěvák Štěpán a kytarista Pafka, ty to vlastně zakládali. Já jsem v NVÚ od roku 1989. Basista Lukáš asi 5 let. V současný době přibíráme druhýho kytaristu a harmonistku.

Jak vám procházelo hraní v době totality?
Byla to tryzna, většinou ani akce nezačala a už přijeli antony a bylo po srandě.aAe některý akce byly super, třeba Hrádek u Nechanic nebo Vernéřovice. Samozřejmě tahanice kvůli kapele u STB, výslechy, někdy i padla facka. Ale nějak nás to neodradilo, spíš naopak. Ta nenávist vůči komoušům vzrůstala a i to byl trochu popud, že jsme přitvrzovali a přitvrzovali, až z toho byl pogo punk, co hrajem dodnes.

Co říkáte ne neustále stoupající úspěšnost komunistů ve volbách?
Je to zločin. Příšerný, je nám z toho na blití. A ze všech podobnejch institucí jako svaz komunistické mládeže a podobně. Ještě, že ho rozpustili... lidi moc rychle zapomněli, je to moc smutný. I když tady stále sílí korupce a machinace a jsou tady podobný vyžírky jako Paroubek a jemu podobný, pořád je tady ale svoboda. A to je to nejdůležitější. Protože o prachy nikdy nejde. Ty buď jsou nebo ne, ale pokud nemůžeš svobodně zařvat, že komouši jsou svině, to je to největší zlo.

Máte představu, kolik jste od svého vzniku odehráli představení?
Absolutně ne. Ročně je to asi 90 koncertů, takže za oficiálně 20 let kapely 1800 štací. To je docela dost, co?

Jak často zkoušíte? Kde máte zkušebnu?
Teď jsme se přestěhovali do zkušebny ke kapele Volant, což jsou naši dlouholetí kamarádi. Je to tam moc fajn. Přes zimu se snažíme zkoušet dost, nový skladby atd. Přes léto, kdy jsou festivaly a dovolený, to je slabší. V podstatě přes léto nezkoušíme.

Zprovoznili jste teď nové stránky? Jaký máte vztah k internetu?
My, jakožto Husákovi děti, jsme jaksi k vymoženostem doby lehce pasivní, takže nám je dělá kamarád Max z Český Lípy. Jinak je to samozřejmě super věc a z hlediska komunikace urychlovač obrovskej.

Co vás na muzice nebaví?
Rozhodně agresivita na koncertech. To je velkej problém a bohužel ani my jsme toho nebyli ušetřeni. Díky podpoře opravdovejch skinheads na nás čas od času přijdou i náckové a dělají bordel. Naposledy na Antifestu ve Svojšicích odvezli snad 20 lidí do nemocnice, z toho 3 v kritickým stavu. Naštěsí všechno dobře dopadlo. Lidi by se měli vybouřit třeba sportem nebo prostě vypogovat pod pódiem, ale nepřenášet násilí mezi sebe. Je to hnus a příčí se nám to. Na koncert máš přijít v super náladě, pokecat s kámošema, dát nějakou kořku, vstřebat tu atmosféru koncertu. Ne vědět, že jdu někomu nabančit. To je na hovno.

Co pro vás znamená "punk"?
Je to asi individuální, ale pro mě a Štěpána určitě minimálně 50% náplně života. Samozřejmě milujeme svoje rodiny a děti, to je bez debat. Ale punk a věci s tím spojený, to už je v nás. To z nás nikdo nikdy nedostane. Máme to v srdcích. Nebudu tady omílat fráze jako že je to životní styl nebo podobně. Já i Štěpán chodíme oblečený v podstatě punkově jak na koncerty, tak do práce, tak do města, ale klidně i na rodičovskou schůzi. Punk je punk. Buď to děláš se vším všudy nebo to nemá cenu. Spopusta mlaďáků vyleze jako že teď budu punkáč. Ale za pár let si udělá dítě, rodinu a ideály punku jsou v řiti. Právě proto si moc vážíme lidí, kteří neucukli a jedou v tom dál. Moc jich není, ale zaplaťpánbůh za ně.

Chystáte nějaké nové album? a pokud ano, co od něho lze čekat?
Příští rok slavíme 20 let kapely a připravuje se toho opravdu moc. 3 obrovský koncerty v Praze, Pardubicích a Havlíčkově Brodu. Dál vyjde u nakladatelství Maťa knížka o nás s DVD jako přílohou, kde budou sestřihy ze všech možnejch akcí, vlastně takovej dokument. A v neposlední řadě vyjde CD s našimi covery, který nahrajou kapely jako E!E, Už jsme doma, Sputnik, Zóna A, Totální Nasazení, SPS a další... máte se na co těšit, bude to pecka!!!

Nutíte se do tvoření nových věcí nebo to přichází samo?
Vždycky to musí přijít samo, jinak to nemá smysl. Někdy uděláme skladbu za měsíc, někdy nás napadnou 3 do týdne, jak kdy je k nám múza nakloněna.

Jak nové skladby děláte? Prvně hudbu a pak text nebo naopak?
Většinou vždycky je první muzika. Někdo donese štěpnej motiv, kterej cela kapílka ve zkušebně dodělává. Remcáme do toho všichni. A tak by to asi mělo bejt, si myslím....no a pak Štěpán vybere textík, kterej tam pasuje. Dodělá ho, aby mu šel do huby a je to... nic složitýho...

Kde vás bude v nejbližší době možné vidět?
10.11. Praha /Modrá Vopice – Lenčina a Wojtova narozeninová párty!/
11.11. Meziměstí /20:00 hospoda Slavie + Nátěrová hmota a další – Broňovi narozeniny/
11.11. Vrchlabí /KD Střelnice + Totální nasazení/
16.11. Opava /RC Aqualung /Jam + Volant/
17.11. Frýdek-Místek /klub Sokolík + Volant/
23.11. Praha /RC Futurum + Volant, Punkreas - SK/
24.11. Čerčany nad Labem /KD + No Side, Thalidomide, Suffer, Punkreas/
25.11. Havlíčkův Brod /klub Kasárna + G.B.H., Totální nasazení, Punkreas..../
1.12. Nová paka /RC Sekec Mazec + VHS/
2.12. Jihlava /RC Edgar/
8.12. Praha /RC Delta + Houba/
9.12. Hradec Králové /CC Lucie - premiéra filmu A bude hůř! Hrají N.V.Ú., A bude hůř, The inseminators/
15.12. Plzeň /Hospoda Na Božkově + Punkreas, Gauneři/
16.12. Skrýchov / Punkfestival/
16.12. Hradec králové /RC El Diablo - “Punkový Vánoce” + Volant, Houba, Punkreas
22.12. Pardubice /RC Žlutý pes + Volant a další...

Co pro vás znamená publikum?
Dle publika poznáš, jestli skladby seděj a jsou dobrý, jestli mají ohlas. A samozřejmě pro lidi to děláš. A když se skloubí to, že tě to baví a ještě to baví lidi pod podiem, to je prostě ideální stav. A když můžeš skladbou promluvit do duše náctiletýho teenagera, kterej neví, která bije, to je moc dobrej pocit. A my už promlouváme 20 let, tak snad to i nějaký ovoce a výsledek přineslo....

A teď trošku reklamy - jaké pivo máte nejraději?
Gambrinus 10´, to je jasný. Ale jinak pijeme v podstatě vše, co je dobře natočený. Třeba pivo "Kanec" ze soukromýho pivovaru Žamberk je moc dobrý. Nebo na Slavnosti královny Elišky v HK letos čepovali na náměstí medový pivo. To byla taky moc moc chuťka.

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Vždycky vzkazujem v podstatě to samý. Zůstaňte vždycky sami sebou, nenechte se oblbovat lacinýma reklamama v TV a buďte v pohodě. Život je moc krátkej na to nechat si ho otravovat nějakýma blbcema. Poslouchejte bigbít a mějte se rádi. A choďte na N.V.Ú.!!!!!!

Autor článku: David Havlíček


Komentáře:

4. 12. 2008 17:31
adu.nka
miluju piunk..miluju n.v.ú. a nikdo mi to nerozmluvý!!!
24. 9. 2008 15:25
Mc KoKoT
hej křupani-PUNK JE ZDECHLEJ A UŽ SE NIKDY NEPROBUDÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PUNK JE V PÍÍÍČI,PUNK JE PRO DĚCKA!!!!!PUNK JE NULA!!!!
21. 9. 2008 19:32
Jo. Užásná úplně nejvíc kapela. Co neslyšeli neví o co přicházej. Fakt doporučuju. N.V.Ú. 4ever
19. 8. 2008 13:14
anarchy.punk.blani | pink.daron@seznam.cz
hej vy! úžasná kapela!!škoda že nebudou někde blíž.třeba v Plzni:-(jinak prostě PUNK NAVŽDY!!!
21. 5. 2008 12:49
n.v.u. jsou bezvadni týpci se super texty!!!!děkuji moc punkerovy Kubíčkovi,že me zasvětil do punk života!!!našla jsem se v punku!!!!!!!!!!!!!!
19. 12. 2006 11:08
jj N.V.U.
18. 12. 2006 23:54
smalldarkpatch
a co takhle nějakej koncik tady...na moravě =o/ ?
8. 12. 2006 19:45
lea77
no co na to říct, nvú jsou zkrátka pankáči, který maj hooodně do sebe, maj to srovnaný a věděj, co říkaj.... všechna čest:)
30. 11. 2006 16:47
kubba
dobrej článek!!! dobrý néé,byl sem první

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist