11. 3. 2017

NWOBHM žije v podání Authentic

Klasický heavy metal v podání polabského Authenticu dává vzpomenout na dobu největší slávy NWOBHM. Od 90 let drží prapor Authenticu Karel Bartuněk - nejen s ním dnes pokecáme o této kapele.


Ahoj bando tak nejdřív, proč Authentic? Samozřejmě myslím název.

 

Karel : na začátku při vymýšlení názvu padlo spousty metalových názvů , jako např. Pekelná kovadlina , Noční můra…ale pořád se mi to nezdálo dost dobrý. Jednou jsem přišel na zkoušku v tričku Authentic (módní značka ,ale to jsem tehdy nevěděl) Venca Jiřička (kytarista a bubeník

v první sestavě kapely) říká, „co kdybychom se jmenovali Authentic?“

Jelikož tehdy ještě nebyl Google ,koukl jsem doma do slovníku a tam stálo : Authentic – spolehlivý , věrohodný , originální , bylo rozhodnuto!

 

Začátky se datují k roku 92, kapela prošla několika personálními změnami, takže jaká je aktuální sestava?

 

Karel : od konce roku 2015 se sestava ustálila ve složení

 

Karel Bartůněk – kytara , zpěv

Martin Bouša – kytara , zpěv

Pavlína Boušová – basa , zpěv

Martin“Ouha“ Benda - bicí

A nesmíme zapomenout na duchovní oporu a občasného hosta

Luďka „Judase“Ploháka – kytara ,zpěv

 

 

Authentic není vaše první kapela, takže kde všude jste měli tu čest hrát?

 

Karel : v počátcích to byly kapely Cestodes a Calibos ,pak přišel Authentic a tomu jsem věrný, i když nabídky stále přicházejí, ale proč opouštět něco co funguje. Tady jsem spokojený.

Ouha : v počátcích to byl Cestodes ,ve kterém jsem se poprvé hudebně setkal s Karlem , pak přišly veselý Spwassh! , rockový Letim , alternativní Aliwashi ,blues rockový Central Park a momentálně ještě vedle Authenticu hraji ve stoner rockových Spwash. V Authenticu jsem s krátkými pauzami skoro od začátku a všechny kapely fungovali zároveň vedle sebe.

Pavla + Martin : máme ještě cover partu Mladá Garda.

 

 


 

 

Krásná žena s baskytarou? Žena v kapele býval problém, i když tady je to dá se říct rodina...

 

Karel : Původně jsme z toho měli trochu obavy , ale nyní víme , že to byl správný krok a Pája je hodně v pohodě, v mnoha věcech víc než někteří chlapy. A na tom podiu fakt dobře vypadá….

Ouha : Pája je ten hybatel, ta nás svým nadšením tlačí dopředu , tahá bedny ,skládá ,dobře zpívá, založila facebook, domlouvá koncerty a dobře se s ní pije. Ona vlastně stojí za naším vzájemným seznámením, ta to celý dala do pohybu.

A výhoda je, že Martin nebude mít doma problém, že neustále někde ponocuje a Pavla

taky.

Martin : No jo, je to moje manželka , a je to venku.

 

 

 

Máte za sebou 2 cd Procesí a Seveřané, můžete nám je představit?

 

Karel : „Procesí“ jsme natočili v roce 2001 ,tím jsme chtěli uzavřít jednu kapitolu kapely a umístili jsme sem starý původní skladby a jeden cover od Bathory.

„Seveřané jsou trochu koncepční dílo , je tady naše záliba v mytologii a v pirátských tématech. To demo je z roku 2003 a všechny písně jsou čerstvě složeny v té konkrétní sestavě, která tehdy fungovala. Neměli jsme peníze, ani zkušenosti s nahráváním ve studiu, tak jsme si všechno dělali sami ve zkušebně, nahrávali jsme všechno živě a najednou. Tak to bylo i v případě „Procesí“.

 

 

 

Seveřané vyšli už v roce 2003 tedy 14 let zpátky, není na čase zase něco natočit?

 

Karel : máme v tomhle trochu smůlu, když už jsme na něčem začali pracovat, tak to začalo v sestavě skřípat a nedotáhlo se to nikdy do konce. Ale materiálu máme hodně.

Ouha : stále je hrozná poptávka po našem novém CD, dokonce se ozvala jedna kapela, že by chtěli hrát jednu naší věc (Robot) jako coververzi, ale nejde nikde sehnat.

Někdy v roce 2005 / 2006 jsme začali nahrávat novou desku, opět ve zkušebně, ale už na začátku se ta sestava rozpadla. Naši věrní fanoušci stále chtěli, abychom nahráli i některé coververze co hrajeme na koncertech, tak jsme se domluvili ,že nahrajeme Live desku ,kde bude takový průřez repertoárem ,zvukař nám to nahrál na „Rockových prázdninách“ v Zápech , to je festival ,který každý rok organizujeme ,pásku slyšel jeden kamarád a říkal ,že to zní dobře , nahrávka se k nám nikdy nedostala, prý se někde se ztratila, nebo smazala.

V předposlední sestavě někdy v roce 2013 jsme si domluvili nahrávání u našeho kamaráda zvukaře Chinaski a MIG 21 Tomáše Sudíka u něj ve skladu. Za jeden den jsme natočili

celou novou desku a opět vše live a najednou. Umíš si to představit, celý den Karel řval jak blázen do mikrofónu, žádný dotáčky, všechno pěkně naostro, takže jedna chyba a celý znova

i zpěv. Zvukově se to velmi povedlo, ale Karlův zpěv už byl tak vyřvaný, že jsme se rozhodli to přetočit a už jsme se k tomu nedostali. Tak v tomhle směru máme opravdu smůlu.

Pavla + Martin : Pozor! na Duben máme už zamluvené studio Zajda records, kde budeme točit první čtyři skladby na novou desku. Tak teď to vyjde! Musí!

Takže nová placka bude!!!!!!!

 


 

Letos jste se zúčastnili benefiční akce Prdel Rock pro Klubíčko, překvapilo mne i když jste neměli tolik časového prostoru, že jste nic neubrali z vaši show, myslím tím všechny rekvizity a s tím spojené výjevy.

 

Karel : V Prdeli to byla dobrá akce , vlastně jsme tam hráli pouze jako záskok ,je dobré hrát na místech ,kde nás ještě nikdo nezná.

Authentic má jedno pravidlo , je jedno, kde hrajeme a kolik je tam lidí ,ale vždy to musí být naplno a se vším co k tomu patří. Je to dřina, vozit a stavět všechny ty naše krámy ,ale tohle je Authentic! Setkali jsme se s kapelami, které se nám smáli za tu naší koncertní show,

že by se s tím nechtěli tahat, že jsme agrometal ,děláme ze sebe kašpary, proč se před koncertem převlékáme atd. Pak vlezem na podium a těm „umělcům“ spadne brada ,protože lidi to hrozně baví.

Ouha : a nás do prdele (jako Prdel ten klub) taky!

Jeden náš mladý fanda (11let)odpověděl svým rodičům na otázku , jestli dnes bude Authentic

dělat popravu „ale mami Authentic bez popravy ,to je jako vánoce bez vánočního stromečku!“

Pavla + Martin : a právě tohle se nám na Authenticu hrozně líbilo. Párkrát jsme se v začátcích zeptali jestli se budeme dnes převlékat, když je v sále málo lidí. Ouha s Karlem se na nás nevěřícně podívali, dnes už se neptáme.

 

Kdo je autorem jevištní prezentace? Stále ji doplňujete nebo je to už zaběhlý a daný?

 

Ouha : více méně to přicházelo spontálně, někoho něco napadlo ,tak se to zkusilo,

a postupem času ,se některé věci staly součástí každého koncertu ,někdy vymyslíme nějaké to překvápko ,někdy přibude nějaký nový kousek ,záleží na prostředí ve kterém hrajeme ,v klubu

nemůžeme zapálit ohně , párkrát Karel přišel s tím, že bude plivat krev, bylo to efektní,

ale když se nebylo po koncertě kde umýt a Karel jel domů s ksichtem od krve, bylo to srandovní, ještě že ho nezastavili policajti…jelikož nás už lidé znali a měli nějakou tu lebku,

nebo věděli kde co sehnat, tak se  to k nám dostalo a já vždycky tu hrubou práci jako stojany,

kříže, držáky atd. vyrobil. Náš nový banner navrhl Jirka Fotr náš bývalý kytarista, který je skvělý malíř a grafik, jeho dílem je i ta malůvka na kopáku. Chceme to samozřejmě dál rozvíjet.

Jsme velkými fandy kapel KISS, ALICE COOPER, MOTLEY CRUE, STEEL PANTHER…..

Pro někoho jsou trapný, pro nás je to skvělá rocková show.

 

 

V příštím roce máte výročí 25 let, bude nějaká speciální akce?

 

Karel : Určitě to chceme oslavit výročním koncertem s hosty a vylepšenou show.

Když jsme slavili 20let,bylo to velké show, kde byla spousta kousků vymyšlená jen pro tuto akci. Hodně nám s tím pomohli kamarádi , nejvíce Luděk Plohák , kteří se zapojili do show a pár kousků sami vymysleli a zrealizovali ,jako např. tancující roboty , mnichy..

Na podiu se vystřídali také bývalí spoluhráči ,byla z toho tříhodinová show.

Ouha : ještě k té předchozí otázce o natočení nové desky. Z tohoto výročního koncertu jsme chtěli natočit nějaký záznam jako video ,vše bylo domluveno ,ale kameraman na akci nedorazil, ani se neozval , asi dostal lukrativnější nabídku.

Jak jsme řikali prostě máme v tomhle hroznou smůlu. Co se týká výročí 25let ,ještě řešíme

místo ,kde celou akci uskutečnit , naše domovská scéna změnila majitele a ten má trochu jiné představy než je Heavy Metal.

 

 

Na co se můžou těšit fanoušci v letošním roce?

 

Karel : hlavně budeme hrát , čeká nás nahrávání ve studiu , možná letos konečně dotáhneme desku ,chceme dotáhnout dlouho zanedbané webové stránky a hlavně zažít spoustu skvělých mejdanů s touhle skvělou partou lidí a užít si to i s fanoušky. Plánů a práce je dost.

 

 

Kde vás v nejbližší době budeme moct vidět?

4.3.2017 – Dymokury

18.3.2017 – Lhota u Prahy

14.4.2017 – Dvory u Nymburka

22.4.2017 – Dymokury

1.7.2017 – Kostelec na Černými lesy (Vydrafest)

 

Nějaký vzkaz, moudro. Heslo či motto na závěr?

 

Jste připravený na ROCK!

 

 

http://authentic.webz.cz/kapela.html

 

https://www.facebook.com/authentic.cz/?fref=ts

 

https://www.youtube.com/watch?v=u33lt0s10lQ

 


Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist