Stríbrné prívesky na Darkont.cz
28. 8. 2011

Oceán – Roxy Live

Skupina Oceán byla v době mého školního mládí před pádem totality hudebním fenoménem, který zasáhl každého. Rozhodně jsem nebyl zapáleným fanouškem, ale spousta mých kamarádů a spolužáků ano, chodili v černém a poslouchali Depeche Mode a, alespoň já to tak vnímal a vnímám.

Oceán – jejich tuzemskou variantu. Já osobně jel spíše v punku a undergroundu, ale nutno uznat, že Oceán byl svým způsobem taky druh revolty. Musíme si uvědomit, že tehdejší hitparády okupovaly různé hudební hrůzy z dílny Františka Janečka a podobných producentských mágů. Znovuzrozený Oceán to tedy nemá vůbec jednoduché. Je velikou neznámou do jaké míry je kapela zajímavá pro dnešní mladou generaci, která dobu slávy Oceánu nezažila ve všech souvislostech výše popisovaných. Já se řadím do skupiny lidí, která tu dobu zažila, fenoménu nepropadla, ale je si vědoma kvality souboru a ráda si znovuobnovený soubor poslechne. Třetí skupinou lidí budou tehdejší fanoušci kapely. A nebude jich rozhodně málo, vždyť kapela prodávala své tehdejší nahrávky v nákladech mnoha desítek tisíc kusů. A zde pro ně nastane asi největší dilema. Jaký je to návrat bez ikony souboru, zesnulého Petra Muka? To bude alfou a omegou celého, byť tedy částečného reunionu kapely. Nutno podotknout, že se nejedná o žádný kalkul, vzhledem k tragickému úmrtí Petra, protože tento návrat byl plánován ještě za jeho života. Kapela se rozhodla celou věc dotáhnout do konce. A udělala jeden velice rozumný tah. Nesnažila se Petra nahradit, ono to ani není možné, ale vsadila na trochu jinou tvář – zpěvačku.

A dostáváme se tedy konečně k meritu věci, desce samotné. Rozebírat provedení jednotlivých hitů nemá smysl, jako celek to fungovalo. Po hudební stránce jí nelze vytknout vůbec nic. Kapela hraje léty prověřené, dobře složené písničky, technicky naprosto precizně. Aura tajemna, nálada, všechno funguje tak jako tenkrát, ovšem bez Petra. A jsme u toho co mě zajímalo nejvíc – zpěv. Jak jsem již psal výše, pravověrní ortodoxní fanoušci tuto verzi se zpěvačkou zatratí, bez Petra pro ně reunion nemá smysl. Já nejsem takovými silnými vzpomínkami svázán a tak můžu poslouchat s čistou hlavou. A napíšu to rovnou – mě se verze s nesmírně charizmatickou zpěvačkou Jitkou Charvátovou ( Fiction, Skyline ) líbí. Celková nálada písniček je ovšem jinde, připomíná to temný projekt Půlnoc, nebo spíše elektronické Fiction. Což není úplně zase tak mimo mísu, vždyť Fiction byl projekt dvou členů Oceánu ( nemluvě o Jitce Charvátové). Je to jiný Oceán a je na každém fandovi zda tuto podobu přijme nebo ne…..

Závěr? Deska jako celek včetně nové singlovky se mi líbí. Kapela se nemá rozhodně za co stydět, je to důstojná vzpomínka. Je otázkou, zda má smysl bez Petra pokračovat pod značkou Oceán nebo pod jiným názvem. Já osobně bych se klonil ke druhé variantě. Studiová novinka Odlesk tvůj v každém případě dává projektu velké naděje.




http://www.newocean.cz/

Interpret:Oceán
Album:Roxy Live
Sestava:Dušan Vozáry
Petr Kučera
Honza Vozáry
Jitka Charvátová
Rok vydání:2011
Vydavatelství:Emi – Monitor
Seznam skladeb:Dávná zem
Braň se touhám
Poslední soud
Čas
No je jako
V náladě
Aha
Jablka měděná
V mlze
Jeden den
Narcis
Doteky v zemi
Létám
Osud
Padají koně
Odlesk Tvůj (radio edit)


Autor článku: Alan Rohan






Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:





TOPlist