Reklama
27. 3. 2017

Ocelot až na krev - rozhovor

Vzpomínky na historii a nejen Ocelotu, o tom bude nová kniha Ocelot až na krev. O knize i kapele a vývoji v ní si povídal s baskytaristou, lead vocalictou, foukačem na harmoniku a keplníkem Ocelu Jindrou Heinrichem Novotným náš redaktor Zdeněk Svoboda.


Ahoj Jindro ke všem těm nástrojům a funkcím jsi přibral i dráhu spisovatele?

 

Ahoj Zdeňku, možná, že jo, ale to musí rozhodnout ti, co to budou číst. Psát mě baví, a když mám námět, tak to ze mě padá samo (písmenka samozřejmě). Jediné, co mě na tom psaní sere, je to strašný ticho, protože se musím soustředit, abych nevytvářel hovadiny. Z tohoto pohledu je určitě koncertování fakt lepší, protože jsem prostě kraválem odkojenej. V pauze mezi psaním si musím pouštět co nejzvrhlejší rachot – teď tam mám zrovna Slayer – to abych načerpal dalších sil a abych u toho třeba nezaspal.

 

 

 

Ocelot vznikl v roce 1988 na troskách tehdy zakázaných kapel Proxima a Forsage. Není brzo rekapitulovat? Co bylo vlastně impulsem napsat knihu?

 

Já myslím, že to ani není rekapitulace. Už se mě na to ptal kámoš, jestli se chystám chcípnout, že píšu knihu, prý se to dělá až těsně před skokem do díry….takže to fakt není rekapitulace. Nenajdeš tam skoro žádná suchá data nebo nějaké encyklopedické termíny, dokonce tam není ani naše diskografie. Má to podtitul Pravdivý příběh rockové kapely, takže jsem se snažil psát hodně odlehčeně, ale zároveň doufám, že i vtipně a čtenář se určitě pobaví. Ortodoxní rockery, metalisty, ale i punkery přenese kniha tam, kde to mají rádi – na pódia, do zkušeben, na cesty, za holkama, za chlastem a za legrací na mejdany. Pokud tedy někdo čeká ty hrozné věty, jakože v září toho a toho roku vystřídal na postu kytary toho a toho kytaristu ten a ten kytarista, tak to fakt ani omylem. Tohle by nebavilo číst vůbec nikoho. Je to prostě takové free povídání.

 

 


 

Pro koho je určena? Do škol se asi jako povinná četba nedostane.

Kniha je v podstatě určena pro všechny, kdo umí číst, samozřejmě. Dále pro ty, kdo mají rádi srandu, hlavně tu správnou muzikantskou prdel, taky samozřejmě pro všechny fanoušky Ocelotu a jak už jsem říkal před chvíli – pro rockery, metloše, punkery a klidně i pro muzikanty jiných žánrů. Některé věci, které tam jsou napsány, jsou společné naprosto všem, kdo někdy hráli nebo hrají v kapelách, ať je to metal nebo jazz. Jako povinná četba ve školách by to fakt nebylo špatný, jenom by se musely vynechat určité pasáže, aby z toho děti neměly oči navrch hlavy a nevyptávaly se pak na věci, po kterých jim zatím ještě nic není.

 

 

 

Takže bez servítku na tvrdo nebo jak píšeš na krev?

No jo. Servítky si fakticky neberu. Kniha je napsaná pravdivě, to znamená, že jsem si tam nic nevymýšlel a popis událostí odpovídá skutečnosti. Někdy to jde až na krev a tady je trochu kontrast mezi tou pohodičkou a legrací a vážnými událostmi, které se v kapele přihodily a které už by možná normálního člověka přivedly do blázince. Možná, že některým bývalým členům kapely, kteří už dávno nehrají nebo hrají někde jinde, se některá místa nebudou líbit, ale tak to prostě bylo a tak se to stalo. Kdybych tam všechny chválil, jak byli výborní a skvělí a jak to bylo dokonalé, tak by to jednak nebyla pravda a taky by se to nedalo číst. Nemám rád pochvalné knihy a mimochodem – i já si tam sypu sračky na hlavu, takže jsem naložil všem stejně. Doufám však, že moji bývalí spoluhráči to vezmou s humorem. Tvrdé je zde i výrazivo, takže o velmi neslušná slova, která rockeři běžně používají, není opravdu nouze. Ale není to samozřejmě samoúčelné, vždycky ta sprosťárna vystihuje danou situaci nebo dialog.

 

Není to jen o Ocelot, ale i o tvých začátcích na hudebních podiích.

Ano, vzal jsem to trochu zgruntu, aby byla větší legrace. Je to o mých začátcích, čtenář se doví různé zajímavé věci, které dnes možná už dávno zapadly a mladí borci hudebníci nad některými věcmi, nástroji, technikou nebo událostmi určitě budou nechápavě kroutit hlavou, protože to se dnes jen tak nevidí a doufám, že už nikdy neuvidí.

 

V Ocelotu se za dobu existence vystřídala řada muzikantú, takže detailní informace o jejich odchodech…

A jéje, to na mně chceš asi moc. O střídání muzikantů mám v hlavě tak trochu mlhavo, protože většinou to bylo tak, že ti, co odcházeli, mě a zbytek kapely – až na výjimky - pěkně nasrali, takže jsem ani nezaznamenával, kdy odešli. Samozřejmě, že přibližné období změn si pamatuji, ale já bych to nechal tady to téma radši koňovi. Ten má větší hlavu. Ještě by se mi začaly vybavovat různé další věci a to bych pak musel zase psát další knihu!

 


 

Kniha začíná hluboko v minulém režimu, jak se díváš na věci, které se staly v kapele s odstupem času, je ten pohled jiný?

Ó nikoliv! Pohled i s odstupem času je stejný a to, co se stalo, hodnotím pořád stejně. Zjistil jsem, že lidi se prostě nemění, a to ani po x letech. Jestliže s tebou někdo vyjebal před dvaceti lety, tak to dnes udělá zase. Jenom se u toho bude možná tvářit trochu jinak. Různé události se nedají s odstupem let nijak ohýbat a vylepšovat. Prostě se to tak stalo a hotovo. A zase naopak, kdo ti pomohl kdysi, pomůže určitě i teď, to je jasná věc. Na tyto různé jedince mám za tu dobu vypěstovaný čich, takže většinou v současné době odhadnu člověka skoro přesně a vím, co od něj můžu čekat.

 

 

Knihu vydáváte vlastním nákladem nebo se hrnuli sponzoři? Je to asi podobně výdělečný jako dělat v dnešní době muziku?

 

Knihu vydávám vlastním nákladem, protože jsem si zjistil, že některá vydavatelství mají zajímavé podmínky, na které jim opravdu seru. Asi tě zajímá kolik to stálo – je to fakt raketa, ale všechny tyto informace mám zakázáno od sponzorů sdělovat, stejně jako jejich jména a firmy. Taky si můžeš všimnout, že nikde na obalu nebo uvnitř knihy nenajdeš jakékoliv jiné logo než logo Ocelot. Výdělečné to asi nebude, ale o to tady vůbec přece nejde. Nenapsal jsem to pro výdělek, ale pro to, aby se rockeři pobavili. Když si otevřeš zprávy, tak se ti udělá špatně, ta debilní televize to je taky samá ohavnost, tak aspoň já snad přispěju k lepší náladě a třeba se u toho čtení i někdo zasměje.

 

Jde v knize jen o tvůj pohled nebo je možné tam najít názory i ostatních členů?

 

Je to psáno z mého pohledu, snažil jsem se pokud možno co nejrealističtěji zachytit jednotlivé situace a stavy. Názory ostatních členů tam taky jsou, třeba ve formě monologů a některé postavy mých bývalých spoluhráčů jsem vylíčil velice barvitě. Věřím však, že se určitě poznají a lidi, co se kolem kapely pohybovali, mi určitě dají za pravdu. Pokud bych všechno, co jsem napsal, konzultoval se všemi, co tam jsou vylíčeni, tak by ta kniha vyšla až někdy ve 22. století a měla by dva tisíce stran…..

 

Uvádíš mnoho doposud nepublikovaných fotografií , je to z tvého archívu nebo pomohli fans? Některé vykouzlily na tvé tváři úsměv, jiné zas vzpomínky….

 

Fotky! S těmi jsem si taky užil dost. Třeba mě mrzí, že někteří současní členové kapely jsou zde na menších fotkách, než původně bylo plánováno, ale bohužel to jinak udělat nešlo a fotky jsem svěřil plně do moci pana grafika. Všechny fotky jsou z mého archívu, ty prastaré černobílé snad už ani nevím, kdo fotil! Nejvíc se asi svíjím nad fotkou našich tehdejších bedňáků, kteří se producírovali nazí na výběhovém pódiu jednoho našeho koncertu. Fotografka, která to fotila, dostala ihned záchvat smíchu, takže další foto, kdy pánové padali nazí přes sebe dolů na zem, už jaksi nemohla zachytit. Shrnuto a podtrženo : byl to chlív.

 

Jste přirovnávání k českým Motorhead, takže sex, drogy, rokenrol…?


 

Toho si nesmírně ceníme a je to pro nás obrovská pocta. Já jsem odkojen Motorhead a i když se třeba při skládání snažím někdy ten vliv ze sebe vypudit, prostě to nejde. Spoluhráči už si kvůli tomu ze mě dělají prdel a při zvukových zkouškách přímo vyžadují, abych zahrál klasickou lemmyovskou basu. Kurva, aspoň kousek. Ono se jim pak prý líp hraje a taky zbytek mančaftu má lepší náladu. Asi tam je ten Motorhead cejtit, ale snažíme se fakt, aby byl jenom cejtit. Sex, rock n´roll určitě ano, ale ty drogy bych rozhodně vynechal. Spíš by to bylo Sex, líh, rock n roll.

 

Kniha je o minulosti, ale co současný Ocelot, jaká je aktuální sestava?

 

Já vím, že to bude znít jako fráze, ale současný Ocelot je nejlepší sestava za celou dobu existence. Přesně víme, co chceme hrát, jak na to lidi reagují a jak má vypadat show.

Současná sestava je na zadním přebalu knihy :

 

Jindra Heinrich Novotný – baskytara, lead voc, šéf orchestru

Pavel Pája Němec – bicí

Jiří Fofo Chládek – kytara, backing voc

Radek Káca Kacetl – kytara, backing voc

 

Od vydání vašeho posledního alba uběhly už téměř 3 roky, něco se rýsuje?

 

No sichr, že jo! Už je dokonce narýsováno. Hned v dubnu vydáváme další album. Jmenuje se Pekelnej stroj a fanoušci tam najdou deset našich válů. Jeden vál je ještě z pravěku, natočili jsme ho znova a má větší koule. Musím tímto všechny zainteresované velice pochválit, protože se všechno skvěle povedlo a máme takový zvuk, jaký jsme si představovali. Syrový a hrubý a určitě ještě drzejší než na posledním albu. Taky je to album, které poprvé v naší historii nahráli dva kytaristé. No a na refrény, na ty se vyloženě těším.

 

Příští rok slavíte 30 let, už plánujete a chystáte nějaký překvapení?

 

Já už jsem na to někde odpovídal, jako že nic slavit nebudeme, ale nakonec mi bylo řečeno, že by se slavit mělo. Takže koncert ke třicátinám kapely bude 16.12.2017 v Boomerangu u Znojma a pozveme samozřejmě spřátelené kapely, aby byl ještě větší chlív. Překvapení pro letošní rok jsme si asi knihou a albem vybrali – ještě všechno samozřejmě pokřtíme 13.7. na Masters of Rock, ale pokud se týká konkrétně tohoto třicátinového koncertu, tak si fanoušci určitě přijdou na své. Možná taky vytáhneme na světlo ramp naše rockové oceloťácké důchodce, aby si s náma zadžemovali.

 

 

Na konci rozhovoru vždy požádám o nějaký vzkaz pro fanoušky...

 

Mějte se rádi, choďte na kapely, hlavně na Ocelot, pořiďte si naši knihu, nové album a přijďte si pořádně zařádit. Jsme tady pro vás.

 

Díky za rozhovor

 

Já děkuji. J.

 

 


Autor článku: zdenek svoboda  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist