Stríbrné prívesky na Darkont.cz
23. 12. 2006

Ocelot - profil

Hostimská skupina OCELOT se snad dostala do podvědomí každého metalisty jako skupina, která hraje rychle a tvrdě. Roky jim nijak neubrali na tvrdosti ba naopak. Obecně se dá o nich říci, že věkem tvrdnou stejně jako jejich játra. Čím starší tím tvrdší a lepší.


Myslím si, že kdyby si mohli někde zahrát na jednom podiu s Motorheadem, tak by se to Lemmymu líbilo. Naprosto úžasná rytmika každé písně posluchače totálně pohltí a na koncertu skvěle rozpohybuje. Je paráda sledovat, jak taková muzika baví i samotné muzikanty, kteří se nepodvolili síle módního trendu a peněz a jsou schopni si hrát sami sobě pro radost. Ale zatím se nestalo, že by na jejich koncert přišlo málo lidí (Z vlastní zkušenosti jsem poznal sál pro 300 lidí zaplněn zhruba 25 opilci, kteří už pro samý alkohol, nedokázali rozeznat muzikanty na podiu. Ale to jsem tenkrát hrál ještě v kapele Eclipse).

Jindřichova baskytara spíše připomíná kulomet, než basu, protože na ní dokáže hrát stejně rychle jako David na kopáky. Baskytara tak dává takové prdy, že člověk má pocit, jako by se podělal do kalhot přes zesilovač, jak mu vybruje žaludek i se střevy.

Davidovo bubenické umění je kapitolou samo pro sebe. Úžasná rychlost a rytmika až zaráží, co všechno se dá na bubny zahrát. Vzpomeneme-li Ivana Gardla z Metanoonu, je až neuvěřitelné, že tenhle člověk ještě nemá problémy s koleny nebo šlachami jako právě Ivan Gardlo, jehož rychlost také není jen tak ledajaká. Davidovy rychlopalné kopáky dokazují existenci magie, neboť při rychlých skladbách deky v bubnech, sloužící jako tlumítka, levitují.

Při sledování Lubošovy techniky hry na kytaru, by si náhodný pozorovatel myslel, že Luboš každý rok mění krk na kytaře, protože je dokonale prohoblovaný. Nejenže místo ruky držící trsátko vidíte šmouhu, ale levá ruka jezdí po pražcích jako důlní výtah, který jezdí rychlostí 12 m/s. Dalo by se o nich v superlativech mluvit dlouze, ale znalce to nebude bavit číst, protože bych tady omílal dokola notoricky známe věci a neznalci to nic neřekne, dokud to neuslyší. Takže něco o historii této skvělé kapely.

Skupina vznikla v roce 1988 na troskách tehdy zakázaných kapel Proxima a Forsage. Hrály se zásadně vlastní věci ve stylu speed metal s českými texty. Začátkem 90. let kapela velmi přitvrdila a pustila se do módního thrash metalu. Původní hudebníci však tempo nevydrželi a odešli. Z kapely zůstal jen basák Jindra Novotný, který se nasral a založil bokovku s názvem The Bronx. K obnovení Ocelotu došlo v roce 1993, kdy s příchodem Luboše Škleboše Kozdery dostaly věci ten správný spád. Sestava z roku 93 je i sestavou dnešní. Ocelot hrál nejdříve po všech možných prdelích kde se dalo, a to velmi důrazně a tvrdě. Bylo třeba vydobýt si znovu místo na slunci, takže mezi vlastní věci byly napasovány vály od Motorhead, Black Sabbath, Manowar, Kiss nebo Bachmann. Postupem času se situace zlepšila natolik, že si kapela i ve velké konkurenci mohla diktovat podmínky vystoupení. Přelomovým rokem byl rok 98, tehdy kapela obdržela pozvánku na festival Slovak Rock Camp do Košic na Slovensku. Mezi třiceti slovenskými kapelami se v soutěži umístili na druhém místě! V témže roce bylo nahráno první CD, a to přesně podle přání fanoušků – tedy živě. Jmenuje se "We Are Fuckin Crazy – Live" a fanoušci si na albu zařvali opravdu pěkně od plic. Následuje dlouhá šňůra koncertů a kapela se začíná uplatňovat i na motosrazech. V roce 2002 nastupuje Ocelot do studia a na světě je druhé album, které se jmenuje The Motorhell. Je to opravdu pekelné dílo, kde obzvlášť vyniká hitovka „Veselka v márnici“. V tomto roce se také Ocelot zúčastnil „výběrového řízení“ na předkapelu anglických Slade v Jihlavě. Hlasování dopadlo skvěle a z Třebíčska i Znojemska získala skupina největší počet hlasů. I koncert byl vydařený, ale nakonec zvítězilo XIII. století a předskakovalo před Slade. Rok 2003 byl ve znamení nového alba, jmenuje se The Sexhell a zvukově i hudebně předčilo „dvojku“. Ani zde se Ocelot nevyhýbá nezbytným vulgarismům, které však podtrhují agresivní rokenrol. Styl hudby se nedá zařadit do žádné škatule, takže si kapela vymyslela vlastní název – „motorovej heavy metal“. Podobnost s kapelou Motorhead není náhodná, ale Ocelot preferuje vlastní původní tvorbu s českými texty. Na pódiu se s tím kapela opravdu nesere a do své prezentace dává obrovskou energii, takže některé skladby získávají koncertní podobu, což znamená, že jsou mnohem rychlejší než na deskách. Na některých koncertech dokonce došlo i k destrukci nástrojů. Při vystoupení jedou hudebníci nadoraz a naplno a nevyhýbají se ani improvizacím, takže někdy se závěr koncertu zvrhne i v desetiminutové blues. V roce 2005 vydal Ocelot album s názvem Rychlá smrt, jenž je svou aranží doposud nejrychlejším albem v celé historii Ocelotu. Trochu upustili od vulgarních slov a opileckých textů, přidali na rychlosti a na tvrdosti. Texty dostaly jemný blackový nádech. Slovo smrt se objevuje ve všech písničkách, a tak název Rychá smrt je víc než na místě.

Pokud se budete moci někdy nachomýtnout na koncert Ocelotu, jděte tam. Neprohloupnete. Skvěle se pobavíte. Je to kapela, která má za sebou roky zkušeností a hráčskou kvalitu, kterou tady v těchto končinách jen tak nenajdete. Je to profesionální skupina hrající v našich poměrech. Kdyby zabedněnci v mediích dali více prostoru a propagace takovéto muzice, tak by to asi vypadalo jinak. Ale v ČR holt platí: "Bez peněz na podium nelez." Díky Bohu jsou tady však ještě lidi, kteří hrajou takovou muziku i přes to, že si s ní nevydělávají. Bez nich by hudební rozmanitost ztratila veškerou váhu. A to neplatí jen v Metalu.

Složení:
Jindřich Novotný - baskytara, hlavní zpěv, kapelník
Luboš Kozdera - kytara, vokály
David Klimek - bicí
Autor článku: Supino  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

19. 1. 2007 18:35
Xantypa
to Ukulele2:
A hele pan češtinář, fuj tajbl... tady nejsi ve škole.
19. 1. 2007 17:30
Ukulele2
Pane autore, shoda podmětu s přísudkem vám neříká nic ?!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist