Reklama
2. 5. 2014

Ocelot - rozhovor

Ocelot je známá česká metalová kapela ze Znojma, která vznikla již v roce 1988 a od té doby úspěšně čeří tuzemské metalové vody. V dubnu vydala nové album Rock n´Roll Dog a tak jsme se rozhodli o něm promluvit a při té příležitosti jsme probrali i jiné záležitosti kolem hudby i skupiny Ocelot. Na otázky odpovídal "velitel jednotky" Jindra Novotný...


Ahoj, čím aktuálně Ocelot žije?
Ahoj, žijeme teď novým albem Rock n´Roll Dog, které nedávno vyšlo (15.4.2014), taky samozřejmě koncertujeme, poslední zátah jsme dělali v Jihlavě v klubu Ježek a připravujeme se na letní akce, které odstartujeme hned začátkem června, takže taky krutě zkoušíme.

Jak už to spolu táhnete dlouho? Máte nějaký tip, jak vydržet takto dlouho existovat?
V této sestavě jezdíme teprve necelé dva roky - od září 2012, kdy jsme udělali změnu na místě kytaristy a nastoupil k nám brněnský šoumen Luděk Savana Urbánek. Jinak já už to táhnu fakt hodně dlouho...

A jak vlastně Ocelot vznikl?
Ocelot vznikl v létě 1988, na troskách tehdejší úspěšné zábavové kapely Proxima. Název jsem vymyslel na vojně (vojna, to je to, kam se dřív muselo povinně chodit a co všechny muzikanty nevídaně sralo). Pustili jsme se do tématických písni, hráli jsme o husitech, takže jsme vlastně začali takzvaným projektem. Měli jsme dokonce i sólového zpěváka a hned od startu chodilo na koncerty kolem 500 lidí.

Teď v dubnu vám vyšla nová deska Rock n´Roll Dog. Jak byste album představili?
Na albu je 10 písní, samozřejmě našich, české texty, má nadupaný zvuk a nahrávali jsme bez použití kytarových a baskytarových efektů, to znamená stylem ruce - kytary - zesilovače (bicí).Ve studiu jsme nic neuspěchali a dali jsme si záležet na zvuku. Ten je přesně podle našich představ - syrový, drsný, hrubý, ale zároveň úžasně čistý. Je to první naše album, kde jsem naprosto spokojen se zvukem. Mezi největší pecky patří nepochybně titulní Rock n´Roll Dog, Stará čůza, ale taky Mozek v koutě nebo Vánoce. Taky na bookletu jsme nešetřili a s výsledkem jsme spokojeni.

Proč právě tento název desky?
Protože deska je zaměřena rock n´rollově, je to vlastně podle stejnojmenné písničky a taky proto, že jsme asi takoví metalovo rock n´rolloví psi. V tom textu vlastně najdeš vysvětlení.

Jaké jsou ohlasy lidí, kteří ji již měli možnost slyšet?
Na rozdíl od předchozího propadáku Časy zlý jsou na toto album velmi pozitivní ohlasy. Na to, že vyšlo teprve nedávno, se velice dobře prodává a naši fanoušci jsou velmi velmi spokojení. Po zveřejnění kousku písničky na FB si ji za dva dny poslechlo neuvěřitelných 16 300 lidí.

Jak, kdy a kde bude album pokřtěno?
Křest plánujeme buď na červen a nebo na červenec a křtít bude některá z osobností naší metalové scény. To bych zatím nerad předbíhal, abych neproflákl něco, co nemám. V každém případě kromě křestu budeme také album hojně zapíjet, jelikož alkoholu se nebojíme a máme s ním přátelské vztahy.


Kdy a kde se album nahrávalo? Jak jste si toto nahrávání užili?
Nahrávali jsme od 1. listopadu 2013 do 28. února 2014, takže 4 měsíce ve studiu CH - Records, což je studio našich kamarádů Pavla Dočkala a Pavla Kolaříka. No a tihle Pavlové tomu prostě hoví a umí udělat zvuk takový, jaký chceme. Nahrávání jsme si užívali pekelně, protože když všechno funguje jak má a jsou vidět první výsledky práce, tak si to pak už jenom užíváš. Bohužel jsme v tomto studiu museli upustit od chlastání, protože přesvědčovat ožralého hudebníka, že hraje blbě, by mě asi taky moc nebavilo....

Co ještě dále zamýšlíte s touto deskou? Bude nějaký klip? Pojedete k ní nějaké speciální turné či koncerty?
Tuhle desku budeme neustále propagovat a to všude, kde jen to bude možné. Klip se už připravuje, scénář připravuje Savana a my se určitě necháme překvapit, s čím přijde. Já jen prozradím, že budou klipy dva - jeden na Starou čůzu a druhý na Rock n´Roll Dog.
Vzhledem k tomu, jak je Savana cáklej, tak předpokládám, že v podobném duchu se ponesou i ty scénáře.
Speciální turné k desce nebude, protože my jsme vlastně na turné celý rok a na každý koncert se odpovědně připravujeme a hlavně si ho užíváme.

Jaké skladby z Rock n´Roll Dog jsou vaše nejoblíbenější? A jaké se podle vás lidem líbí nejvíce?
Je to titulní Rock n´Roll Dog, k našemu překvapení možná ještě trochu víc zabírá Stará čůza, Mozek v koutě a Vánoce nebo Fucking Bastard.
Tyhle věci jsou už ozkoušené a zabírají.

Kde budete v nejbližší době vystupovat? Kde vás bude v nejbližší době vidět?
Teď v dubnu jsme skončili naše zimní štace a začínáme opět v červnu, kdy se objevíme 7.6. na festivalu v Lukově na Třebíčsku společně s Dodem Doležalem. Hned po tom jedeme na mezinárodní motosraz Kanálova stoka, který je 14. června v Holubicích na Vyškovsku.

Co si myslíte o soudobé hudební scéně v ČR...?
Hudební myslíš asi i popíky? K těm se radši nebudu vyjadřovat, ale respektuju, že každý má právo hrát si co chce a jak chce. No a rocková nebo metalová scéna, tam je to jasný - tu ovládá pár profesionálních skupin, který si ten náš malý rybníček hýčkají a chrání, neboť je to jejich obživa. Vidíme je na většině festivalů nejen obřích, ale i skoro v každé prdeli, kde se rozhodnou něco udělat. Já si těchto profíků moc vážím, protože za nimi je kus práce a něco dokázali, ale zároveň jsem zjistil, že se asi taky trochu ohrávají. Jak jinak si mám vysvětlit u některých klesající návštěvnost? Na to, že lidi nemají peníze, se asi moc vymlouvat nemůžeme. Vidím to tak, že tohle prvoligové zboží už není taková vzácnost, jako kdysi bývalo. Na plakátě je kapela XY a potencionální návštěvník si řekne - tak v sobotu na ně nepůjdu, to děláme bečku, ale to nevadí, vždyť oni hrajou tady vedle za měsíc, takže se nic neděje. Půjdu možná za měsíc nebo někdy jindy...


Co na hudbě nejvíce nesnášíte?
Všeobecně na hudbě vůbec nic, hudba se mi líbí. Myslíš třeba asi na naší rockové hudbě? Tak to je jasný - nesnášíme vychcanost, podrazy, drzost, pozérství a v neposlední řadě taky kopírování (nikoliv cd). S tím vším jsme se už setkali.
Vlastně ti můžu odpovědět kouskem textu z jednoho našeho válu : Pomluvy, drby, špína a zmar, klepy a klevety, fámy a škvár. Tajemství lží, co z huby vyletí. Závist, co žere tě zevnitř jak mor.

Kde lze nalézt vaše stránky a co na nich mohou případní internetoví brouzdalové najít?
Naše oficiální stránky jsou www.ocelotband.cz. Pak jsme na www.bandzone.cz/ocelot, nebo www.facebook.com/ocelotmetal, nebo www.beatzone.cz.

Myslíte si, že je tady nespravedlnost v šancích kapel prosadit se?
Ani ne, ani bych neřekl. Problém je v tom, že některé kapely se jenom jako kapely tváří, to znamená, že hudebníci moc své nástroje neovládají a pak vypadají na stage jako neohrabaná kopyta. Nevím, co si mám myslet o kapele, která vyleze před lidi v sandálech, ve kterých jsou smradlavé ponožky a v usmolených bermudách... Ti se asi moc neprosadí. Pak jsou tady kapely, které umí hrát, mají nápady, ale myslí si, že z nich budou po pár koncertech hvězdy minimálně evropského formátu. Když tomu tak není, tak přichází rozpad nebo změny a tak pořád dokola.
Další věc je samozřejmě otázka peněz. Reklama, studia, klipy, aparatura, nástroje - to stojí strašný prachy a pokud nemáš silného sponzora, tak je po srandě. Takže na startovní čáře jsou si všichni rovni a o nějaké nespravedlnosti se vůbec nedá mluvit. Ty kapely, které jsou na špici si taky musely všechno vybojovat samy a nebrečely, že je někdo odstrkuje.

Kdyby někdo chtěl, abyste mu zahráli na akci, jakým způsobem vás může kontaktovat, s kým se má domluvit?
Všechno potřebné je na našich stránkách www.ocelotband.cz, pořadatelé volají na můj telefon 723 153 478 nebo píšou maily na: novotny.jindra@seznam.cz

Co s kapelou Ocelot plánujete pro letošní rok?
Jak už jsem říkal - budeme propagovat nové album, čekají nás 2 videoklipy, primární věcí jsou koncerty, protože budeme hrát až do posrání a taky bychom možná už v listopadu opět vtrhli do studia, protože máme skoro hotový materiál na další album!

Nějaká veselá historka z cest by nebyla?
:) Určitě jo! Ty jsou pořád a není jich málo. Zrovna nedávno jsme jeli z Pelhřimova a jeden náš bedňák se dožadoval zastavení na pumpě, že má žízeň. Než jsme k pumpě dojeli, tak samozřejmě usnul, ale žízeň jsme dostali my. Na té pumpě (Hladov) jsme strávili asi 90 minut, pumpařka už z nás byla zoufalá, protože hladový hudebník sežere a vypije všechno, co se dá. Kromě nezřízené komzumace se náš fotograf rozhodl, že paní pumpařce pomůže, vyžádal si kýbl a hadr a pustil se do šůrování pumpy. Za týden jsme tudy jeli znovu, opět jsme zastavili a on se dožadoval výplaty za to, že minulý týden vytíral podlahu.

Taky jsme jeli loni hrát motosraz do Velkých Pavlovic a Savana prohlásil, že musí jet sólo. Poté, co dorazil na místo motosrazu, se rozčiloval, že jsme pitomci, protože suverénně nakráčel s kytarou čtvrt hodiny předtím do sálu ve Velkých Pavlovicích, kde však hrála úplně jiná skupina a kde byla úplně jiná akce. Pořadatel koukal, co to přišlo za individuum a proč se ptá : "Kde máte šatnu, volové?"

Za jeden z vynikajících zážitků považuji taky naši zastávku na horní pumpě v Jihlavě, kde jsem si střihl s místním jihlavským bezdomovcem ve 4 ráno pár vynikajících duetů, jako třeba Do lesíčka na čekanou, Můj táta rybářem byl a Kde se pivo vaří.....

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Čtěte Rockmag, budete všechno vědět, sežeňte si naše nové album, protože to musíte doma mít, přijďte někam na náš koncert a poslouchejte to, co se vám líbí.


Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

21. 5. 2014 17:40
Kaja zostravy
drsny zvuk, fakt. a drsny rokenrol. hodně dobry
.
11. 5. 2014 15:21
Tomík
Brutální! Brutální zvuk na nový desce! To jsem tady ještě nikde nežral! Ocelot!!
10. 5. 2014 17:57
Heinrich
ondrash : nemáme! Už od roku 1991. :)
10. 5. 2014 06:28
ahoj..jen dotaz...s tím magorem Hotovým už doufám nic společnýho nemáte?
4. 5. 2014 19:53
Penetrator
Výbornej článek o výborný kapele. Mně nějak předtím Ocelot nezajímal, ale ta jejich novinka vyčnívá nad vším. Pánové, díky za to že jste.
2. 5. 2014 18:58
josef
DÍKES ZA ČLÁNEK, CD FAKT DOBRÝ,TĚŠÍM SE NA ŽIVÁKY,SUPER VODVAZ A KVALITA :-)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist