Stríbrné prívesky na Darkont.cz
19. 8. 2007

Ocelot - rozhovor

Skupina Ocelot má hodně co nabídnout ze své muziky i svých zkušeností, a tak jsem Jindřicha Novotného - leadera této skupiny požádal o rozhovor. Supino.Skupina Ocelot je stálicí na metalové scéně v ČR, ale i tak je určitě dost lidí, kteří vaši skupinu neznají. Jak byste se popsali, abyste nalákali na sebe lidi?
Tak to je těžký se nějak popisovat, my na sebe naštěstí nevidíme! Ale hrajeme to, co se nám líbí, takže nás to pak logicky taky baví, není to nuda a na lidi to působí přesně tak, jak chceme. Nenecháváme se ovlivňovat žádnými trendy ani módou a děláme jenom svou muziku. Ta má kořeny v rokenrolu, částečně na nás působí určitě Motorhead. No a jak bysme na sebe nalákali lidi? Jedině poctivým nářezem a kvalitním výkonem. Na pódiu z nás musí stříkat krev, protože lidi nejsou blbí a pokud kapela hraje jak spolek ponocnejch, tak se to hned pozná.

Co vás ve vaší tvorbě ovlivnilo negativně a naopak, co pozitivně?
Jak už jsem říkal - nenecháváme se jen tak něčím ovlivnit a děláme si všechno po svým, takže negativně nás nijak zvlášť nikdo neovlivnil.

Jaké byly vaše hudební začátky před Ocelotem?
Tak to bylo klasický - já jsem hrál v zábavový kapele Proxima a s tou jsme sjížděli všechny možný štace dvakrát týdně, pak nás zakázali a pak už byl Ocelot. Škleboš tuším začínal v Krevelu a před Ocelotem hrál v tehdy hodně slavným Saxu. Pája má zase minulost deathmetalovou.

Vznikli jste ještě v době totalitního systému. Jaké bylo hraní v té době, koncerty, nákup nástrojů atd. ?
Hraní v té době mělo svoje plus a mínus. Kouzlo spočívalo v tom, že pořadatelé na nás nikdy nemohli prodělat, protože lidi se na koncerty jen hrnuli. Problémy dnešních kapel s návštěvností neexistovaly. Nikdy nás nenapadlo, že by přišlo málo lidí a v 19 hodin se do kulturáků cpaly davy lidí. Na druhou stranu jsme zase museli mít tzv. přehrávky, neboli zkoušky před "odbornou" komisí, která se skládala většinou z pitomců a dechovkářů, kteří měli za úkol nás buď úplně zlikvidovat nebo zadupat do té nejnižší kvalifikační třídy, takže pak jsme mohli žádat za koncert opravdu jen almužnu. S nástroji to bylo celkem v prdeli. Hrálo se na to, co se dalo sehnat v našich obchodech, toho ale moc nebylo, takže kdo neměl známýho v zahraničí, musel frdlat na naše výrobky. Taky jsme si museli dávat při koncertě pozor na hubu, jakoukoliv provokativní hlášku proti režimu vždycky sledovali nasazení práskači a pak jsme si na tom místě už nezahráli nebo nám dali na nějakej čas stop. Kdyby tenkrát slyšeli naše dnešní texty, tak by nás zavřeli hned po první písničce!

Jak jste vnímali pád totalitního systému? Mělo to nějaký zásadní význam pro vaši tvorbu či na vaši osobnost?
Tak to určitě. Najednou to prasklo a my jsme si mohli dělat, co se nám zachtělo. Tak třeba si nás pozvali na náměstí ve Znojmě, že máme hrát koncert na prvního máje - to bylo v roce 1990. Sešlo se tam asi tisíc lidí, takže jsme provokovali různejma hláškama a taky jsme to měli pěkně natavený, takže nás bylo slyšet po celým městě. Jeden estébáček pak šel za mnou, ukazoval na mě prstem a říkal: "Tebe si frajírku zapamatuju a neboj se - my vám to zase spočítáme." No a to neměl dělat, protože jsme mu dali do držky a pak si ho podali taky naši fandové. Dneska bych se toho kripla chtěl zeptat, kdy už mě to konečně spočítá....
Ale změna systému na nás měla zásadní vliv, a sice ten, že jsme se na tři roky rozpadli. Tenkrát jsme měli zpěváka, který se dal na jakousi víru, takže dostal padáka a ostatní už neměli jaksi sílu pokračovat dál.

Vaše texty a styl jako takový jsou poměrně ostré. Proč?
No protože my jsme taky poměrně ostří. U nás to není žádná póza, jako u některejch /říkám některejch/ kapel, který na koncertech zvrací šílený zvrácenosti, polejvaj se krví a pak koncert skončí a z ďábelsky se tvářících muzikantů se stanou hodní kluci, umyjou se, navoní a dají si jedno pivo, protože po dvou se jim už točí hlava. Texty a styl jsou ostré, protože se nám to tak líbí a protože tak i žijeme. To, co je v textech je skoro všechno vlastní zkušenost, takže takoví i jsme a nepotřebujeme dělat pózéry. Pokud nás někdo hodně nasere, tak se klidně i porveme. Stává se to taky někdy, zvláště, když se nám někdo snaží třeba poškodit nebo ukrást aparaturu, nástroje, atd...

Nedávno jste natočili album "Rychlá smrt", které dle mého názoru svou aranží textů a hudby je odlišné od těch předchozích a posunuje tak Ocelot poněkud do tvrdší sféry. Jak se na to díváte vy?
Máš pravdu, je to tvrdší, ale bude hůř. Další desku chceme udělat ještě ostřejší, ale nemyslím tím nějakej extrémní kravál, to ne. Chceme to udělat jasný, čitelný, zvukově lepší a taky, aby tam byla sranda. Takže se uvidí, co z nás vypadne.

Je tedy nedávná výměna bubeníka důsledkem vývoje Ocelotu a tedy potřeba člověka s jinačí technikou hry, než jste měli doposud?
Áááá, otázku o bubeníkovi jsem čekal. V našem případě je bubeník důležitá motorová součást kapely, ale výměna není důsledkem žádného vývoje. Je to důsledek toho, že už si nenecháme srát na hlavu od někoho, kdo si hraje na mistra světa.

Jaké jsou vaše ambice? Čeho byste chtěli v muzice dosáhnout?
Naše ambice jsou jasný - hrát a udržet si a rozšířit počet našich fanoušků. Natáčet pořádný věci. No a tajný přání prozradím taky - chtěli bysme někdy hrát před Motorhead.

A v životě?
...??? Musím tě odkázat na předchozí odpověď - my muzikou žijeme.

Neměli jste či nemáte chuť se muzikou živit?
To víš, že máme, ale není to jen tak. O poměrech tady v tom česko moravským rybníčku něco málo taky víme.

Myslíte si, že se dá tady v republice uživit metalem?
Nedá. Musel bys to dělat na evropský úrovni. Na tom už si vylámalo zuby spousta kapel. Pokud s nimi nevyjebali takzvaní manažeři, tak si nandali kšeftů, až se uhonili a v tomto případě říkat, že chodím do práce jaksi nejde. Práci můžeš ojebávat, ale koncert nikoliv.

Jaký je váš názor na současnou hudební scénu v ČR?
Tak to si radši nepřej vědět. Řeknu ti to mírnější, co si myslíme - tady sice jakás takás scéna je, ale jezdí tu pořád dokola ty samý kapely, objevují se na většině fesťáků a akcí a už jsem zažil reakci před jedním plakátem, kdy borci zívali a pravili - zase to samý. Každej rok to samý. Na těch jsme už byli, na ty někdy taky půjdeme a ti nám neutečou - vždycky někde přece hrajou. No a revivaly - tak ty my jako kapely vůbec neuznáváme. Revival u nás není žádná kapela, ale parodie, takže taky hovno. / Omlouvám se Sedmovi, na něj to neplatí!!/

Jak si vysvětlujete celkový úpadek návštěvnosti koncertů, zábav a festivalů amatérských kapel?
My jsme žádnej úpadek nezaznamenali, naopak, jsme letos celkem překvapeni, kolik jedinců na nás chodí a začali se objevovat i lidi, co nás slyšeli v dobách minulých. Pokud má někdo problém s návštěvností, tak to nemůže svádět na lidi, ale na sebe. Nemá totiž co nabídnout. Dnešní lidi jsou hodně nároční. Amatérský festivaly jsou amatérský a s tím se nedá nic dělat. Někteří pořadatelé si myslí, že když přibijou plakát velikosti hajzlpapíru na vrata od chlíva, tak budou mít plno. Taky je to o úrovni kapel - začneš-li po druhý písničce zívat, tak už tam podruhý nevlezeš. Ale problém mají u nás i profíci - na vlastní oči jsem viděl koncert naší supervyhlášené několik desítek let staré kapely na zimáku a bylo tam šedesát lidí. / Beroun/

Myslíte si, že metal má u nás v republice ještě naději, že o něj bude alespoň takový zájem, jaký byl v druhé polovině 80. let až do první poloviny devadesátých let?
Jasně že jo! Metla je nesmrtelná, to jenom pár volů tvrdí opak, ale těm patří nakopat do prdele. Je tady spousta nadějnejch kapel.

Teď trochu z psychologie. Metal je obecně spojován se zlem, agresivitou a satanismem. Jak vnímáte metalovou kulturu vy?
To je v pořádku, tak to má bejt! Je to extrémní hudba a musí mít taky extrémní podklad. Je to hudba agresívní, proto musí mít agresívní VŠECHNO. Metalu je neuvěřitelně hodně stylů a pořád se vyvíjí. Některý odnože zas až tak ďábelský nejsou, ale nedokážu si představit, jak kapela řeže koncert a zpěvák zpívá o tom, jak je krásný západ slunce a zurčení potoka. To bych se z toho asi pozurčel do kalhot.

Co od vás fanoušci mohou v budoucnu čekat? Čím je překvapíte?
Od nás můžou čekat jen poctivej chlív neboli výborně odehranou show, na kterou si můžou zařádit, můžou od nás čekat určitě nový věci a taky nový videoklipy. Můžou od nás čekat opět silnější aparaturu, takže na každé straně budou určitě místo dvou sloupů Marshallů sloupy tři. Budeme tedy dělat větší a větší kravál a samozřejmě bude čistější. Čím je překvapíme? Tak to ti nemůžu teď říct, to by nebylo překvapení.

Co byste radili lidem, kteří mají chuť založit metalovou kapelu?
My nemáme komu co radit, každej má svůj rozum. Ale můžeme popřát pevný nervy a hodně peněz.

Na závěr. Co byste metalovým fanouškům vzkázali?
Choďte na živý koncerty, podporujte svý kapely /hlavně nás, hahaha/ a řádně třepejte hlavama.

Co byste vzkázali odpůrcům metalu?
No co - ať jdou do prdele, co jinýho.

Díky za rozhovor.
My taky děkujeme.
Autor článku: Supino  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

29. 12. 2011 09:00
mira
ste poradni chlivaci a tak vas zerem
24. 11. 2011 03:35
SAXIK
OCELOT JE PEKNA SRACKA. ODPAD MADE IN CZECH REPUBLIK.
29. 11. 2007 16:35
radek steinhauser | steinhauser.r@atlas.cz
Čau Jindro bezva rozhovor.Radek ze Šumné
22. 11. 2007 19:07
setz
Skupinu Ocelot neznám, ale rozhovor je upřímný a skvělý, bez vytáček, naplno. Člověku to zlepší náladu, než když čte kopu nudných frází.
21. 11. 2007 14:34
Veronika Schořovská | Topolanek25@seznam.cz
Vy úchylové teplý originální skupina OCELOT je jen jedna a tam je Diviš kterýho miluju Verča
8. 9. 2007 20:11
fugas
Konečně rozhovor s pořádnou kapelou jen tak dál
5. 9. 2007 21:07
Šnek
Řekl jsi to fakt dobře a hlavně upřimně od srdce a to se cení. Tak vám přeju ať to hraje co nejlíp a nejhlasitěji
22. 8. 2007 10:36
darius
Jste prostě nejlepší
21. 8. 2007 16:20
marty
todlenc je jeden z nejlepších rozhovorů co na těchto stránkách visí. Oceloti díky.
20. 8. 2007 20:05
Antikomunista
Jsem rád že ten stbák dostal do držky. Kdo ví, jestli si z toho vzal ponaučení:-)
20. 8. 2007 20:04
Jindro, řekl jsi to velice výstižně!Neboj - bažanti letos budou zase!!!
19. 8. 2007 00:56
Xylofon
Tuhle kapelu jsem zral na stredni, tak me ten rozhovor potesil...

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist