Stríbrné prívesky na Darkont.cz
25. 9. 2017

Omega v Lucerně - Z pohledu managera těchto velikánů

2. 9. 2017 jsme po koncertě vyráželi z Bautzenu, kde jsme nocovali s Omegou po úspěšném vystoupení. Den před pražským koncertem jsme hráli v Löbau na městském festivale Tag der Sachsen. Dvouhodinový koncert a dlouhá autogramiáda nás vyčerpala natolik, že jsme po příchodu na hotel zmizeli ve svých pokojích, abychom si odpočinuli.


A tak až v sobotu hned brzy ráno se vydalo první auto do Drážďan, kde museli kluci vyzvednout novou kytaru. Tři další auta se vydala směrem na Prahu. Každý po své trase, i když nedobrovolně, neboť "šašci policajti" nás nechtěně a nebo i záměrně zastavili a prohlíželi naše auta. Což mi připomnělo skladbu od Ivana Mládka s textem:"Jedu takhle tábořit Škodou 100 na Oravu, spěchám proto riskuji, projíždím přes Moravu. Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin , žere hlavně Pražáky, jmenuje se Jožin." No nebylo to na Moravu, ale do Prahy a nebyl to Jožin ale policie....

Kolem 13. hodiny jsem dorazil s kolegou Andreasem do Lucerny, technici se hemžili na podiu, kde mě přivítala další kapela Crystal Palace. Kluci jsou z Berlína, a v Čechách hrajou pravidelně. Většinou v Sokolově nebo v Budějovicich, teď i v Praze. Jsou nadšeni ze sálu, pódia a i atmosféry celé budovy. Oznamuji technikům, že Omega nepřijede na čas. Chtěla si odpočinout na hotelu a tak nastaly změny, které trvaly až do 17.hodiny. Teď už jde vše rychle. Objevuje se Ota Baláž s kapelou, muzikanti z Omegy a přichází i Petr Janda, který dnes překvapí celé pražské publikum- je hostem Omegy a zazpívá si i jednu píseň se slavnou maďarskou kapelou. Přestavby a soundcheck se protahují, fanoušci jsou nedočkaví. V 18:30 se otevírají brány pro fanoušky a sál se rychle plní, všechno jde rychle. Ota Baláž začíná v 19:30 a pustí na fanoušky prog rockové kapely Omega, svůj svérázný funk rock. Kapela to nemá lehké, publikum pozoruje hemžení na pódiu a děkuje kapele potleskem. Ota a jeho banda přetahují a tak má Crystal Palace co dělat, aby přestavba podia byla co nejrychlejší. A záhy po tom se i naplno rozjeli. Zvukař dělal všechno pro to, aby tahle sympatická kapela měla skvělý zvuk. I když musím říct, že chvílemi až moc hlasitý. Po 40 minutách a s velkým potleskem publika končí i oni.

Další přestavba, tentokrát už jde vše rychle. Je cítit napjatou atmosféru v hledišti. Omega i Petr Janda jsou nedočkaví, teď všechno teprve začíná. Na začátek Omega zvolila Radetzky Marsch (Radeckého pochod) a až na zpěváka Kobora se celá kapela objevuje na pódiu. Hlavní dirigent publika a kapely klávesista Benkő László dostává všechny do varu. Začal rozjezd live maďarského prog rock tělesa Omega. Začínaji s Életfogytig Rock and Roll a hned se jede dál se skladbou Babylon. Dále pokračují pisní Egy életre szól a Ne legyen. Větší změny v set listu kapely po včerejším dlouhém koncertu nikomu z kluků nevadí. Spíš jsou dnes ještě více plni energie... Světelná show a lasery jsou nedílnou součástí vystoupení, kterou fanoušci této kapely očekávají. Po dalších písních je na řadě skladba Ballada a Fegyverkovács fiáról, při kterých zpívá celý sál. Mecky Janos Kobor vše ukončuje a zve na scénu hosta, kterým je Petr Janda. Publikum je překvapené a tleská, někteří z publika si stoupají. Petr jim děkuje a oznamuje, že pro dnešek je hostem. Ale že za rok, tzn. v roce 2018 pojede s kapelou Omega šňůru i se skupinou Olympic. Pak ještě další hosté z Německa, Polska,a Anglie- docela zajímavá tour, ale to až za rok. Co zahrál frontman kapely Olympic s Omegou? Byla to píseň Jasná zpráva. Teď zpívá doopravdy celý sál, skvělá atmosféra. Frontman české legendy Olympic se loučí a koncert pokračuje dál. Omega má co slavit- 55 let existence, i když ne v původní sestavě. Zpěvák János, klávesista Laci, a bubeník Debreczeni Ferenc (Ziggy) jsou zákládajícími členy skupiny Omega, která dál koncertuje po světě a po svém boku mají užasné náhradníky staré sestavy. Koncert se dostává do obrátek a jede do finále písní Metamorfózis. Velké loučení na pódiu a kapela mizí poprvé v šatně. Publikum se nenechá takto odbýt. Tleská, píská a dupe, jak se jen dá. Kapela se vrací s písní Léna a ihned následuje hit kapely Gyöngyhajú lány. Tuhle skladbu zná snad celý svět, byla už 103x použita jako cover verze a to v různých jazycích- v češtině, angličtině, němčině, mongolštině a mnoha dalších. Nejen rockeři předělali tuto skladbu, ale i rappeři a dokonce i dva Bollywood zpěváci. Kapela se opět loučí, dochází síly, ale publikum se zdá být silnější než v úvodu koncertu a tak následuje další hit . Je to Petróleum lámpa, při jehož tónech pulsuje celý sál. Lidé zpívají, skáčou a tleskají ze všech sil. Kapela jde do závěru. Ještě jednou loučení. Někteří návštěvníci pospíchají domů, někteří si jdou koupit tričko, CD a nebo vinylovou desku kapely. Ti zkušenější fanoušci zůstávají v sále, protože ví, že se kapela maximálně za 20 minut objeví znovu a bude se loučit osobně při autogramiádě, kde kromě získání podpisů si mohou udělat společnou fotku s kapelou Omega. Dlouho po půlnoci, kolem 1. hodiny ranní končí celý den a my se dáváme na cestu do hotelu.

Tak za rok nashledanou s Omega a Olympic na společné tour.

text: Alan Rohan, Klaus Stracke

foto: Andreashttps://www.youtube.com/watch?v=zVRwmlxa-Go
další foto k reportu zdeAutor článku: Klaus + Alan

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist