Stríbrné prívesky na Darkont.cz
13. 3. 2016

Ondřej Soldán - Hejsek

Akustické nástroje a “báječní muži s kytarou” se v posledních letech dostávají na přední příčky světových hitparád a protože jdeme s dobou, i tady na Rockmagu dáme po nějaké době prostor folku. Tentokrát v podobě desky Hejsek brněnského písničkáře Ondřeje Soldána.

Toto jeho debutové album vyšlo v hudebně přeplněném čase předvánočním a pokud bych na něj nebyl upozorněn, nejspíše by mi beznadějně uniklo. Ondřej Soldán přitom není úplně nepopsaný list, ve svých čtyřiadvaceti letech za sebou má působení v lokálních skupinách, ale také dvě básnické sbírky.

Mladých písničkářů po republice krouží obrovské množství, ale jak už to tak bývá s tou kvalitou a kvantitou, až moc často se jedná o pouhé epigony populárního Tomáše Kluse. Ondřej Soldán naštěstí v těchto stopách úplně nekráčí.

V prvních skladbách Legendy a Vilém Tell rozehrává vtipné slovíčkaření s punkově přidrzlým výrazem ne nepodobným dalšímu mladému zástupci brněnského písničkářství, Danu Vertígovi. V této poloze ale moc dlouho nevydrží, xylofonem opepřenou skladbou Povětroni se od humoru vzdaluje a už se k němu nevrací.

Z vážnější části desky zaujme například “bajka” Aneta, zajímavým způsobem vyprávějící o rozpadu vztahu a nebo závěrečná melancholická skladba Sám. Přestože tyto dva “vypíchnuté” hity nejsou zrovna přenašeči dobré nálady, ve výsledku celé album pozitivně působí.

Po zvukové stránce Ondřej vsadil na osvědčenou a pro posluchače přístupnější formu studiové kapely. Kromě zdvojené akustické kytary tedy nechybí ani basa, bicí a další nástroje, které hudbu přibarvují. Pořád ale vše dokáže působit dojmem písničkářské nahrávky.

Nahrávky, na které Ondřej Soldán sice ještě přesně nedefinoval svůj styl, zároveň to ale není nic, za co by se musel stydět. Deska má něco málo přes půl hodinu a minimálně tuto plochu Ondřej dokáže smysluplně zaplnit.


Interpret:Ondřej Soldán
Album:Hejsek
Počet stop:11
Délka:36:30 minut
Rok vydání:2015
Seznam skladeb:Legendy
Vilém Tell
Jazykové blues
Povětroni
Depresivní svět
Blázinec
Ukolébavka
Aneto
Tětivou
Twin Peaks
Sám


Autor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist