11. 6. 2016

Pagan metal aneb následovníci pohanských rituálů v Evropě.

Po článku „Na cestě za Vikingy…“ jsem se rozhodl vrátit k norské a germánské mytologii, ale také i k různým Evropským legendám z historie středověku, Slovanskému folklóru Germánskému novopohanství a pohanským rituálům oslavující přírodu. A to díky metalovému stylu, který dostal příhodné pojmenování: PAGAN METAL.

Díl I.

 

 

Nejpočetnější základnou pro tento styl, je určitě Německo. Možná, právě proto, že místní muzikanti čerpají převážně ze severské mytologie a různých pohanských pověr. Jednou z takových skupin jsou SKJALDAR. Tato mladá skupina vydala v roce 2013 svůj debut „Weltenbruch.“

 

Další kapelou zpívající v rodném jazyce je KNAAT. V roce 2012 vydali svůj debut, který dostal název „Die Lichtung“. Skupina je stále aktivní, takže se rozhodně můžeme těšit na další vál v duchu pohanských příběhů.

 


 

V Bavorském Fürthu vznikla v roce 2009 skupina FJOELNIR. A myslím, že tato parta měla velmi dobře našlápnuto, začlenit se mezi ostatní vyznavače pagan metalu. Bohužel se v loňském roce rozpadla. Přesto po sobě zanechala album „Das Grab im Wald“ ( 2013), které nebude zapomenuto.

 

Skupin s názvem DELIRIUM je rozhodně mnoho. Většina z nich, však vychází z významu toho názvu. Tato skupina pocházející z Bavorska se však ve svých textech opírá o Norskou a Germánskou mytologii. Ten název přisuzuji jejich původnímu hudebnímu zaměření, a tím byl death metal s vlivy black metalu. Později se ve skupině objevil druhý kytarista, a to byl okamžik, kdy se DELIRIUM vrátili ve svých příbězích do středověku. Po albu „Frankenblut“ z roku 2011, vydali ještě dvě EP „Das Erbe der alten Zeit“ (2013) a „Wolfshenker“ (2014).

 

Bavorské lesy jsou tajemné a na mnoha místech zahalené různými pověrami. Toho se možná chytla skupina HELFAHRT, co v překladu znamená cesta do Helheimu, říše mrtvých. (Helheim je jedním z devíti světů severské mytologie. Je to nehostinné místo, které nelze opustit, protože je obklopuje řeka Gjöll vytékající ze studánky Hvergelmi. Ta se nachází u kořene Yggdrasilu. A přes řeku vede most Gjallarbrú. Vstup do Helheimu střeží pekelný les Garm a celou říše sleduje obr Hraesvelq, který má podobu velkého orla.) pozn. autora.

 

Zajímavostí je, že skupina začala v roce 1999 jako sólový projekt zpěváka Maxe Marquardta (atmosférická akustická hudba). Od roku 2005 a po příchodu několika muzikantů se z one man projektu stala plnohodnotná skupina. Po třech albech „Sturmgewalt“ (2006), „Wiedergang“ (2008) a „Drifa“ (2010) se odmlčeli. Zjistil jsem, že je to hlavně tím, že ostatní členové jsou aktivní i v jiných skupinách. Uvidíme tedy, jestli se časem chlapci společně vrátí na scénu.

 

 

                                                        * * *

 

Za další partou této scény se vypravíme do Oberhofu. Jsou jimi XVI DARK CENTURIES. I když první demo „For your God“ (1999) bylo nazpívané v angličtině, následující tvorba je však zpívaná už v němčině. Tato šesti členná parta se hrdě hlásí k zemi, ve které žijí, a která se nazývá Thüringia. Zřejmě proto se také sami označují jako Heidnischer Thüringer Metal - Pohanský Thüringijský metal. Země je také přezdívaná jako „Zelené srdce Německa“ pro hustý les, který pokrývá tuto zemi. Jejich písně jsou plné vikinské mytologie, pohanství a oslav přírody. Tři alba „…den Ahnen zum Grusse…“ (2003), „Skithingi“ (2006) a „Gizit dar Faida“ (2011) jsou toho důkazem.

 

V Zelené srdci Německa ještě chvíli zůstaneme. Skupina HELRITT vydala své první album „Trotzend dem Niedergang“ v roce 2007.

 

 

Z nádherné Thuringie se dostáváme na sever Německa, do Lübecku. Tam v roce 2006 vznikla skupina NASTRANDIR. Jejich tvorba vychází čistě z Norské a Germánské mytologie. První album „Zwischen Horizonten“ z roku 2007 bylo nazpívané v jazyce německém, ale druhé album „Prayer to Earth“ (2009) už v angličtině.

 

Zpěvák Grimnir, kytarista Fjoellnir a bubeník Ragnar si v témže roce udělali dvojí radost, když vydali se svým bočním projektem WOODLAND, který mj. založili ještě před NASTRANDIRem, v roce 2004, svou prvotinu „Dreamality“ (2009). Kde se vrací ve svých písních k přírodě, ke snům a některým příběhům vycházejících z místního foklóru.

 

 

                                                          * * *

 


 

Německou scénu bych uzavřel jednou z nejzajímavějších kapel, která svou činnost odstartovala v roce 1996, a letos by oslavila 20 let, kdyby se v loni nerozpadla. Skupina se jmenuje RIGER. Tato parta z Frankfurtu nad Odrou nahrála pět alb a z těch pěti alb by neměli ve vaší sbírce chybět vály jako „Hamingja“ (1999) a „Gjallar“ (2004) anebo poslední vál „Streyf“ z roku 2009.

 

RIGER ve svých písních popisují různé Severské a Germánské mýty za podpory hnutí zvaného Ásatrú. Členové takovéhoto náboženského hnutí oslavují staré severské bohy Ásy. Jejich cílem je praktikovat předkřesťanské náboženství Eddy. (To je obsáhlá sbírka mytologických a hrdinských písní) pozn. autora.

 


 

                                                     * * *


RIGER

 

 

                                                     * * *

        

V sousedním Polsku existují dva spolky hrající „čistý“ pagan metal, které rozhodně stojí za povšimnutí. Slovo čistý jsem nechal úmyslně v uvozovkách, protože některé kapely nezůstávají u jednoho žánru a míchají se s jinými. Jako třeba: pagan black metal, viking pagan metal nebo pagan folk metal. Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy velmi těžké některé tyto sub žánry od sebe oddělit. Proto se soustředím na skupiny samotné, a jak to vidí oni sami. I když je to mnohdy více o textu (filozofii, myšlence), než o hudbě samotné.

 

 

Polská skupina STWORZ je aktivní od roku 2007 a vydala už dvě EP a čtyři alba. Skupinu v začátcích tvořili jen dva hudebníci, Wojslaw a Uniewit, kteří spolu tvoří ještě soubor KRES. Když se k nim později přidala zpěvačka Stojslawa, svým vokálem ozdobila dvě poslední řadové alba. „Což po žyznych ziemach…“ (2014) a „Zagony Bogów“ (2015). Jejich písně jsou plné slovanské mytologie a slovanského foklóru.

 

Ve Slawkówě se pro změnu nachází skupina SLAVLAND. Její jádro však tvoří jenom jeden člověk, který si říká Belzagor. A tento one man band má za sebou už sedm alb. Mezi nejlepší podle ohlasu patří „Szepty starych debów“ (2004) a „Tarcza Swaroga“ (2006). Nicméně poslední počin Belzagorův počin „Lechita“ (2009) stojí rozhodně za poslech.

 


 

                                                     * * *

 

Závěr toho dílu bych věnoval naší pohanské scéně. Stálicí naší metalové scény je rozhodně brněnská parta CALES, kterou založil v roce 1992 Petr Hošek alias Blackosh. Jeho působení ve skupině Root si asi každý pamatuje. Nicméně, teď se věnuje hlavně této skupině (kromě dalších bočních projektů). CALES vydali už šest alb, z toho dvě poslední bych do pagan metalu zařadil. „KRF“ (2009) a „Return from the Side“ (2011).

 

Další zajímavou smečkou je Plzeňská parta PANYCHIDA. Po svém zajímavém demu z roku 2004 „Smell of the Wood and Taste of Spells“ vydali překvapivě video „Live Running Out of Rules“ o rok později. Prvního alba se fanoušci dočkali, až v roce 2007. To vyšlo u Folter Records „Paganized“.  Pak se milovníci příběhů ze středověku a pohanské filozofie dočkali dalších alb, „Měsíc, Les, Bílý sníh – Moon, Forest, Blinding Snow“ (2010) a „Grief for an Idol“ (2014).

 

Nejnovějším albem je „Haereticalia – The Night Battles“ a vyšlo letos, 30. Května. Myslím, že hudební koncept pokračuje tam, kde skončil na albu předchozím. Pagan metal v plné síle.

 

 

V Plzni se také nachází domovská základna skupiny BELTAINE. Jejich debut „Bohemian Winter“ z roku 2003 rozhodně metalové fanoušky oslovil. Skupina zatím nic nového vydala, ale rozhodně je aktivní, alespoň na metalových podiích.

 

Jednou z vycházejících hvězd na naší scéně v tom žánru je určitě brněnská pěti členná parta TEARS OF STYRBJØRN. V roce 2011 vypustili mezi fanoušky čtyř písňové EP „Tears of Styrbjørn“ a letos v květnu vydali svůj debut „The Fallen Einheri.“ Tahle ta hodinová pagan metalová bouře začala vzestupem seveřana, který bojoval roky za vítězství. Příběh je také o temném proroctví, soumraku nad lesy Hordalandu a o cestě ke světu na druhé straně. Jako Einheriové, kteří se shromažďují ve Valhalle. Až nastane Ragnarok, vyjedou do poslední bitvy. A kdo by nevěděl, kdo jsou Einherijové, jsou to duše mrtvých bojovníků, kteří zemřeli na bojišti…

 

 

                                                     * * *

 

 


TEARS OF STYRBJØRN

Autor článku: Adam

Darkont.cz

Komentáře:

22. 6. 2016 17:46
Adam
...tak to je možná ono, že jsem v tomto duchu o to zavadil :)
14. 6. 2016 13:11
Trew
Tak jestli je Beltaine aktivní na tuzemských podiích???!, tak to bych rád viděl a slyšel, protože už je to asi 8 let co kapela spí zimním spánkem, avšak letos svitá naděje na reunion.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist