Stríbrné prívesky na Darkont.cz
25. 3. 2007

Paladran - rozhovor

Paladran je mystický folk metal z valašska. E-mail rozhovor mezi ALANEM (za rockmag.cz) a Hyenikem (za Paladran) je tu.


Hyeniku Paladran je vesměs studiový hudební projekt dělaný, potažmo řečeno, na dálku. Není ti líto nekoncertování?
Popravdě ani moc ne :) Ten materiál je totiž natolik složitý, že by na koncertní provedení spotřeboval příliš mnoho muzikantů. Další možnost - pouštění nástrojových stop z halfplaybacku - to se za koncert moc považovat nedá (možná tak u nějakých umělých zvuků, smyček, ale určitě ne u akustických nástrojů) a jak to řešit, když ty party jsou pro vyznění songu důležité? Nehledě na to, že teď to vypadá, že každou píseň na chystané desce bude zpívat jiný zpěvák. Nějaké přearanžování pro menší sestavu by asi bylo možné, ale tu energii já radši vrhnu do něčeho nového, …třeba koncertního projektu ;o)

Zkus nám trochu více přiblížit tento hudební projekt. Znám ještě jednu kapelu, i když není asi sama. Volná Linka to je také projekt několika hudebníků, kteří hrají každý jinde a občas se sejdou, udělaj nějaký song a ten pak volně upnou na svoje stránky proto název Volná Linka, i když jednou asi i veřejně vystoupili. Jak je tedy přesně myšlen tvůj projekt?
Jako „dělání“ hudby :) Protože já hodně cestuju, pro mě ani jiná možnost nepřipadá v úvahu. Díky rozvoji internetu tak můžeme hrát a skládat klidně 3000 km od sebe. A takové „ief“ projekty (icq-email-ftp), už dnes nejsou tak neobvyklé a díky telefonování přes internet jich myslím bude jenom přibývat. Já jsem si navíc vybral výborné muzikanty, kteří jsou velmi vytížení svými kapelami a do nějakého klasického seskupení (se zkoušením a koncertováním) by určitě nešli.

Dalo velké shánění hráčů na stylové zaměření folku, metalu a folklóru, tak aby z toho vzniklo to, co z toho vzniklo a nebyl to Pagan Black nebo Viking Metal?
Nedalo, protože já osobně neznám nikoho, kdo hraje pagan nebo viking black :) A jako správný projektový „moneyžer“ si směřování projektu řídím tam kam chci – tj. ke karpatskému prog folk metalu. Samozřejmě většina účinkujících jsou moji známí (anebo jejich známí), takže problémy máme spíš časově-organizačního rázu než s vlastními muzikanty.

V jedné skladbě na MCD, cos vydal, máš napsané, že jde o projekt vícero kytaristů najednou, jak tomu mam rozumět? Sešli jste se vůbec? Ono totiž dělat hudbu na dálku je kumšt, pokud nejde o ACID DJs.
Přesněji řečeno, nabídl jsem základ jednoho songu různým kytaristům, aby si v něm zahráli svoje sólo. Původně to měla být metoda jak si vybrat toho „nejlepšího“, ale v mezičase jsem už toho pravého (Pedra DeLuxe) objevil, takže to je teď spíš taková zajímavost, rozvíjející myšlenku té písničky a ukazující různé přístupy různých kytaristů k jednomu harmonickému základu. „Krozrúd kontest“ má zatím 15 příspěvků a splnil moje očekávání nadplán. Je možno tam slyšet jak výborné instrumentální výkony tak velice překvapivé úhly pohledu. http://www.instrumento.cz/clanky-clanek-119-28-krozrud-kontest.html

Samotný název Paladran i název alba má folklorní nádech, přelož do novočeštiny a máš k tomuto tématu hlubší vztah?
Paladrán je ve valašském nářečí příkrý kopec a osvětlení těchto ne úplně běžných slov je věnována jedna sekce našeho webu – pozadí. http://paladran.com/p_pozadi.html Postupně se tam budou objevovat další údaje, úvahy i eseje věnující se konceptu desky i projektu. A vztah k tomu mám jako v zajímavému tématu vycházejícímu z našeho regionu.

Trochu odbočím tys před Paladranem působil i v jiných kapelách, tématicky podobných nebo odlišných?
Dalo by se říct částečně souvisejících. Pro mě je Paladran pestrá mozaika různých vlivů a hrají v ní svoji roli i má předchozí působiště.

Důvod ukončení tvého působení v těchto souborech? Samozřejmě pokud chceš na to odpovědět.
Symfonická dáseň (http://sd.euweb.cz ) skončila tak nějak samovolně vlivem okolností a z SSOGE (www.ssoge.com) jsem odešel kvůli rozdílným názorům. Ale teď například se rýsuje závěrečná, celou kariéru shrnující, rozlučková nahrávka SD, tak se sám nechám překvapit, jak to dopadne.

Dobře, zpět k Paladran, máš nějaký vzor, nebo byl ti někdo nebo některá kapela, ať už naše nebo zahraniční mustrem? Třeba nějaká ruská? Ptám se záměrně na Rusy protože jsem už slyšel pár ruských kapel hrajících a označovaných jako slovanský Rock Folk a nebylo to vůbec špatné.
Ruské kapely příliš neznám, byl jsem tam jenom půl roku a nestačil se dostatečně zabydlet :) Nenazýval bych to zrovna vzorem, ale líbí se mi spousta velice rozdílných osobností a kapel. Jsou vyjmenovány v mém profilu na webu, a když jsem jich zkoušel jenom pár vypsat, tak mi přišlo zvláštní, že bych měl jiné vynechat, proto je lepší se podívat radši tam. O překvapení určitě nebude nouze :) Ale na Paladranu jsem si začal sám pro sebe pracovat, taky proto, že takováhle fúze mi na scéně chyběla (nebo jsem zatím neměl to štěstí na ni narazit). A určitě bych měl jmenovat Ayreon, projekt Arjena Lucassena, který mi ukázal, že jde docela dobře dělat hudbu i bez standardní kapely.

Abych nezapomněl na poměrně důležitou věc a to je kdo vlastně dál krom tebe Paladran je, kdo na co hraje a hned můžeš i navázat dál jejich další působení v jiných kapelách.
Další postavou je Pedro DeLuxe (Beatles revival), který se stará hlavně o sólové kytary a zvuk, se kterým trávíme na Paladranu nejvíc času, ale všechny (kteří se prací na projektu účastní) považuji za členy Paladran teamu. Tj. nejen muzikanty ale i zvukaře, grafiky atd. a to bude asi okolo 40 lidí! Všichni mají na Paladran silný vliv a bez nich by nevypadal jak vypadá. Jejich profily se budou postupně objevovat na našem webu se spoustou zajímavých informací.

Pokud si dobře pamatuju, měl bys letos vydávat, (samozřejmě, jestli to vše vyjde, tak jak má), nové album, na kdy jej plánuješ? Jestli z plánu nesešlo.
Z plánu nesešlo, vždyť je teprve únor! :) Zatím to (sice se spoustou technických problémů) jde + - podle plánu. Takže uvidíme, protože to zdaleka není jenom nahrát nějaké písničky. Ale snažíme se a makáme.

Názvy skladeb jsou všechny ve staroslovanštině, co vlastně znamenají? A neplánuješ alespoň jeden song celý ve staroslovanštině?
Názvy skladeb jsou převážně z valašského nářečí. Staroslověnština (kromě toho, že je to jenom starší upravená verze srbochorvatštiny, mám ten dojem) by se hodila k jinému projektu. Valašské texty ale neplánuju, jiní to umí líp (Ciment, Fleret), já zůstanu u občasného slova nebo výrazu podtrhujícího atmosféru.

Jaký máš ty sám dojem z tvorby, kterou děláš?
Baví nás to. To ťa totiž mosí baviť, to nejde dělat pro peníze :) A ohlasy jsou zatím převážně pozitivní, což nás také těší a z kritiky se snažíme poučit, abychom to příště udělali třeba líp.

Závěr patří tobě řekni si, co chceš.
Díky za prostor, který jsem dostal ve Vašem webzinu. A „Dřevěný oheň“ už hoří, …Nodfyr je skutečně jenom letmé nahlédnutí pod pokličku. Pro naše příznivce máme přichystáno ještě mnohá překvapení….


Autor článku: Alan Rohan


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist