5. 12. 2007

Pařát - Shadows from Underground Vol. I

Vydavatelství Crystal Productions přišlo s nápadem přiblížit méně známé „undergroundové“ kapely širší veřejnosti na jedné ucelené kompilaci. A jak i název napovídá, rozhodně se nebude jednat o poslední počin. Skvělý nápad pro publikum, metla pro recenzenta, ale pusťme se do toho!

Ve výběru 23 skladeb si každý fanoušek tvrdší muziky najde to svoje, stejně jako duše zadoomanější a romantičtější. Posluchač si tak může na prostoru téměř 80 minut vybrat od rocku až po death metal nejtvrdšího zrna, v drtivé většině velice kvalitně zvukově zvládnuté nahrávky.

Pozvolnější rozjezd obstarává kapela Live Evil a hned od úvodních tónů jsem si nemohl nevybavit pecku Shut Your Mouth od známějších Pain. Prakticky stejné zvukové provedení, melodický nápad, jen ten zpěv je jiný..

Rozjíždíme se dál, kdo má náladu, může si zahulit s kapelou The Neunikneš. Myšlenka je o zmaru, textové provedení ale dost pokulhává. Avšak vzápětí s Trackem 3 přijde vynikající instrumentářka kapely Paladran. Čistě postavená na kytarovém sólu a hutné rytmice v pozadí, kdybych měl opět najít nějaký známější ekvivalent, našel bych asi Steva Vaie.

Track č.4 je heavy pecka s hutným intrem, intermezzem a outrem, ovšem to mezi tím mým uším až tak nelahodí. Ale i tak je to slušný náběh na apokalypsu, která příjde v následujících skladbách. Deathová smečka Rompeprop zkomponovala vynikající hudbu, ovšem trošku mi vadí až příliš efektu u zpěvu, který tím sice dostává naprosto brutální výraz, ale je od zbytku kapely jaksi oddělen. Což už neplatí o následujícím masakru kapely Jig-Ai. Kulomety, krákot, bliják, černota, armageddon. A pak ještě přidáme trochu agrese a máme Track č.7. Sadisti, masochisti i jiné ouchylové si jistě příjdou na své 

Po tomto pekelném triumvirátu je třeba trošku odlehčit. I když jak se to vezme. S kapelou Invasion To Privacy sice nebudeme trhat střeva, pouze sledovat televizi, ale HC styl rozhodně není pro slečinky. Ovšem vzápětí přeci jen na malinkou chvilku polevíme a dáme něco modernějšího – slapující basa, rap a máme tu crossover. Nebo Nu-metal? Ať už je to cokoliv, posluchač jistě na chvilku vzpomene na Slipknot nebo Clawfinger..

Ale zpět do pekla! Pergamen nám povědí příběh o Psychu trošku blackotavěji a abych opět našel přirovnání, vzpomenu si na stín stromů možná o něco známějších Trollech. Tma v lese je v tomto stylu samozřejmě doprovázena mlhou vznášející se od jezer, kam zamíříme s Trackem č. 11. Definitivně naštvu nepřátele srovnávání kapel a udělám to pro představu těch ostatních už asi podesáté – Elysium ve mně evokovali právě jezera s neohroženým vládcem Alexim a jeho Children of Bodom. Jen bez kláves 

Jsme zhruba v polovině kompilace a proto je čas na jeden z vrcholů – českou stálici Tortharry, která svým Návratem do nicoty potěší všechny své věrné trash/deathové fans. Z vrcholu je však potřeba sejít opět trošku níže do poklidnějších krajin a poslechnout baladickou věc č. 13, kde poprvé na desce posluchač rozpozná housle. Ale to je asi tak všechno, co v paměti zůstane. To zadoomaná lehce gothická skladba následující je o něco lepší, i když si nemohu pomoci – to ingot už jsem někde slyšel. Že by Unforgiven?

Nabrali jsme sílu a nabíráme i rychlost. Tvrdě rocková pecka Sad Hormony zaujme především refrénem, který určitě Live funguje velmi dobře. A jsme na maximu, další deathová smršť, tentokráte spíše postavená na riffech a rytmice kytar, takže bych se tak úplně nevyhýbal i tvrdému trashi. O následující skladbě, v pořadí již 17 však není pochyb. Krákot jak od Dany Filtha a nic víc není třeba dodávat..

S kapelou Dark Angels se sice vypravíme do pekla, ovšem v porovnání s peklem předchozím nedojdeme dále než do předsálí, kde duní hutné riffy a máničky vzývají těžký kov. Píseň vyloženě koncertová, ale přiznám se, že jazyk anglický mě na ní vyloženě rušil..

Z nejdelší skladby celé kompilace – Lost Angels - minutáž 7:22, jsem měl trošku strach, protože razím názor, že pokud muzikant nenapíše Stairway To Heaven nebo Child In Time, měl by do 5 minut sdělit myšlenku a onanovat až doma pod peřinou. Ovšem naštěstí tato skladba není z té řady nudných a čas uteče rychleji než by se zdálo. Vhodné změny rytmů a zasekávačky zadoomané atmosféře jistě pomohly.

Zato kulatá 20. skladba vejde, neublíží a zas odejde. Nic po ní v hlavě nezůstane, nebo alespoň v té mé. A je tu druhý vrchol desky – další dlouholetá stálice – Shaark. 4 minuty nářezu, nic víc není potřeba dodávat. Jen škoda že tahle pecka nebyla až poslední v řadě, poněvač závěrečné dvě skladby nejsou v porovnání se Shaark tak důstojným zakončením. Příznivci HC mě budou možná kamenovat, ale Pantera to prostě umí líp.

Co říci závěrem? Určitě velice dobrá kompilace (zvuk jsem chválil už v úvodu) na které si každý najde to své. Výborný nápad jak dostat méně známé kapely více mezi lidi.

PS:

CD je neodmyslitelně spjato s časopisem Pařát, je neprodejné, nevychází samostatně...


Album:Shadows from Underground Vol. I
Počet stop:23
Rok vydání:2007
Vydavatelství:Crystal Productions(Pařát)
Seznam skladeb:1. Live Evil - Sky And Nails (Crystal Productions)
2. The Neunikneš - Stejně všichni zdechnem (Selfrelease)
3. Paladran - Rustem (Selfrelease)
4. Digitus In Recto - The Name Of The Game (Crystal Pr.)
5. Rompeprop - Dislocated Purple Stoma (Bizarre Leprous Prod.)
6. Jig-Ai - Phimosiectomy Made By Scrub-Slasher (Bizzare)
7. Critical Madness - Agressor (Crystal prod)
8. Invasion To Privacy - TV (Selfrelease)
9. Crashpoint - Sun And Rain (Crystal Prod.)
10. Pergamen - Psycho (Bastard Generations record)
11. Elysium - Present Of Speed (Selfrelease)
12. Tortharry - Return Into The Void (Swage/Redblack)
13. Apatheia - Black Poetry (Redblack)
14. Ethereal Pandemonium - Vespertine (KRV records)
15. Sad Harmony - Unclean (Redblack)
16. Hibakusha - Normalizace (Killing Art/Bažina records)
17. Onanizer - Rex Tremendae (Selfrelease)
18. Dark Angels - See You In Hell (Selfrelease)
19. Doomas - Lost Angels (Selfrelease)
20. Psycho Radio - Godsend (Psyche Music Art)
21. Shaark - Breathtaking Speed (Swage/Redblack)
22. Deaf 99 - Kontakt (Selfrelease)
23. ČAD - Človek-nie (Gorecult productions)


Autor článku: Kenny

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist