Stríbrné prívesky na Darkont.cz
3. 12. 2007

Pavel Roth + Iva Hajná - Lůžko z trávy

Byla to jen otázka času a jednou to přijít muselo. Začátky 80 let přinesly totální revoluci populární hudby v tehdejším Československu - a ať se to někomu nezdá je to prostě nesmazatelnej fakt.

Hannig "udělal" Vávru, Pátka, Bílou. Druhý a o dost silnější Janečkovo impérium zase Davida, Muchovou, Horňáka... Dnešní hudební kritici tuhle SKVADRU nemusej - jasně je to jejich svatý právo, ale bohužel jedno se těmhle interpretům upřít nedá a to tisíce prodanejch desek a napráskaný sály do posledního místa. Jedním z těhle zpěváků, který tyhle haly bez problému dokázal naplnit je PAVEL ROTH.

Pavel Roth působil v pražských rockových kapelách - namátkou velice populární ve své době - Markýz John. Do povědomí posluchačů se ale zapsal svým MEGAHITEM "Krásnější než růže". Se svou kapelou ROTOR (1983) absolvoval stovky koncertů a vydal několik singlů včetně LP Zahrada ticha. Po rozpadu kapely přijal několik nabídek na hostování - zájezdové pořady, televize atd. Na začátku 90 let se odmlčel, aby se opět po 13 letech v plné parádě vrátil a začal opět vystupovat. Následovala deska Čáry lásky (2004), Spal mě svou láskou (2006). Posledním jeho hudebním počinem bylo tohle CD Lůžko z trávy.

Lůžko z trávy se určitě dá nazvat deskou duetů, neboť na desce s Pavlem zpívá i Iva Hajná (Schovanky, Sally Rose Band). Na cédéčku je 14 písniček - až na jednu jsou všechny s hudbou P.Rotha. Většinu textů napsala manželka P.Rotha Eva. Na dalších se podíleli K.Šíp, V.Poštulka, P.Šiška a D.Hejbal. Škatulkovat tenhle styl hudby asi není na místě, jsou to prostě český písničky. Pokud by je nasadily komerční rádia do svých Playlistů (pokud už to neudělali) docela určitě by zahýbaly v těch TOP hitparádových patrech - o tom jsem na 100% přesvědčen. Cédéčko je fakt profi natočený (zvuk jako křišťál) a Booklet s fotkami P.Nagyho taky pěkná (umělecká) záležitost. Nic na plat, ale bohužel i oči nakupují.

Top celý desky je určitě skladba hitmakera Šišky - "Řekni mi jak". Další velice povedená skladba je "Láska je nejkrásnější flám" bohužel tady si neodpustím technickou poznámku, že u týhle písničky si dovedu představit, že by ji s Pavlem zpívala Marcela Holanová, protože je šita přesně pro ni. Bude to asi tím, kdo ji textoval. Co teda na závěr? Žádná revoluce se nekoná a o nic převratnýho se nejedná. Je to prostě poctivá deska našlapaná českejma písničkama, který tím jak jsou zmáknutý určitě nikoho neurazí. Prostě vy, kdo už jste unaveni z toho neustálýho "KRAVÁLU" a chcete si od toho na chvíli orazit a přitom se zaposlouchat do pěkný češtiny není nic snadnějšího, než si "Lůžko z trávy" poslechnout. Je to velice dobrá volba - to mi věřte, že nekecám.


Interpret:Pavel Roth + Iva Hajná
Album:Lůžko z trávy
Počet stop:14
Rok vydání:2007
Seznam skladeb:1. Řekni mi jak
2. Lůžko z trávy
3. Formule 1
4. Láska je nejkrásnější flám
5. Amerika
6. Potmě si tě najdu
7. Já kašlu nato,co se říká
8. Blíž mi stůj
9. Na kolenou
10. Usmívej se když odcházím
11. Muzikant
12. Zůstaň se mnou
13. Úspěšní
14. Lůžko z trávy (radioverze)


Autor článku: Kokorovka


Komentáře:

8. 10. 2008 03:10
heh ... dobra debata tady koukam ... :)
ale nejak mi utika smysl.
14. 12. 2007 22:50
A Kenny ta Tvoje recenze o Jimi H. je opravdu ůžasná,opsal si co jsi mohl včetně debilních a matoucích informací.Tady jsi bohužel narazil na křena (to jsem já) kterej Tě kdykoliv utře pokud budeš psát tohle.Osobně jsem se viděl a mluvil s Noelem Reddingem,který zemřel 11 května, 2003.Osobně jsem se viděl s Buddy Milesem dalším spoluhráčem a až se mi bude chtít a budu mít čas tak pak teda já napíši pravdivý příběh a ne ty Tvoje chiméry co jsi někde pochytil.
14. 12. 2007 19:50
Kenny nebuď vztahovačný.Už po druhý mi podsouváš něco,co jsem neřekl.Teď pakáž před tím bolševickej brajgl ,no myslíš si,že je to normální?Ty snad z toho děláš politickou agitku.No to jsem fakt neviděl.Tak mi napiš teda na tu Tvoji tvorbu link a já si poslechnu,jak vypadá hudba nezatížená bolševickým brajglem.Tohle je ubohá věta z Tvýho profilu : Neoblíbené styly: dechovka, disko a další sráče.Není co dodat.Mimochodem ten Tvůj Křížek (ten byl šíleně pronásledovanej bolševikem)to je taky teda trefa to mi věř.Tak než začneš někoho hanit,tak se podívej co máš ve svým profilu Ty co se Ti líbí a co posloucháš.Je to strašný obrana-útok,ale dost dobře si mne nasral.Tímto končím tuhle debatu protože to nemá žádnej smysl.Urážet se přece nemusíme.
14. 12. 2007 18:52
Kenny
Roberte, necintej si pentli že jsi jedinej spravedlivej mezi pakáží. Taky jsem redaktor Rockmagu, taky aktivní muziakt, není mi dvacet, taky mám rád Hendrixe a blues jako ty, jen s tebou prostě v některých věcech nesouhlasím, to je celé....
14. 12. 2007 17:35
pro: Eva
no myslím si,že je naprosto zbytečný z Vaší strany něco obhajovat - prudiči byli,jsou a budou tak to už chodí.Tahle rubrika má posluchače nějak informovat o tom,co se nachází zrovna na našem hudebním trhu.To,že se to u některých příspěvků zvrtne v torturu je sice smutný,ale na druhý straně jasně tito pisatelé tímhle dokazují,o co jim ve skutečnosti jde pokud napíší ty jejich vyložený kokotiny,který se míjejí daného téma.Pokud maj problémy se selankou jako např.Kenny tak doporučuji prohrabat se v časopisech Melodie+Populár ročníky tak od 75-85 a to se budou divit co se tam dočtou hlavně o těch,od kterých by to dodnes nečekali,že by byli něčeho podobnýho schopni.Taky si myslím,že by ADMIN mohl uvést někde v záhlaví,že většina tady píšících tyhle články (chcete-li recenze)nejsou jen nějací debilové,co píšou přiblblý recenze a podle několika pisatelů ještě obhájci bolševickýho brajglu,ale že jsou to i aktivní hudebníci,kteří naprosto ví o čem píší.Pokud by třeba již zde zmínění nespokojení čtenáři schovávající se za přzdívky chtěli přesvedčit o mý hudební kompetenci tak jim klidně pošlu link na naše hudební stránky a můžou sami posoudit jestli teda jo,nebo teda ne.Mé jméno je Robert a kokorovka je bývalá čtvrť něsta Přerova.Finish
13. 12. 2007 09:12
Eva
Pro Kokorovku: Moje reakce se vůbec nevztahovala k Vačí recenzi, ale některým komentářům. Vám naopak za to, co jste napsal děkuji, a vážím si toho, jste si dokázal udržet objektivní pohled a hodnotil písničky bez přdsudků.
12. 12. 2007 19:52
Argie
Tuhle jsem to poslouchala v rádiu a je to fajn muzika... a už přestaňte řešit ty nesmysly, ... zapomeňte už na to, kdo mohl za komančů na pódium v tom období a v tom nemohl a naopak, myslím si, že hudba je mírumilovný vynález a tahat do toho dnes dvacet let vymřelý totalitní režim nemá smysl. Muzikanti typu P. Rotha to za totáče neměli lehké a to že je někde hráli, že na ně lidi chodili měli těžce vydřený, viz i hromada kapel typu Keks, Kern a podobně. Ale vždycky těmto lidem budou ti méně úspěšní závidět... holt český povahy.
12. 12. 2007 18:30
kokorovka
Nikdo tady o nějaké komunistické minulosti nemluvil,tak nějak tuhle reakci nechápu.Pokud jste to pochopila z mého příspěvku takhle,tak je mi to líto.Myslím si,že je to o hudbě a o ničem jiným,Asi takhle.
12. 12. 2007 14:34
Eva
Nedá mi, abych nereagovala na některé nesmyslné a nepravdivé komentáře. Jsem už 28 let manželka Pavla Rotha, takže vím velmi přesně o čem píšu. Pavel se nikdy "neumazal" komunistickou minulostí a když odmítl vstoupit do strany skončil jako zpěvák v Orchestru ČT.Byl přesně ten neivně rovný a čestný za cenu vlastní kariéry. Dostal se na černou listinu, nesměl vydávat desky, živil se všelijak a vůbec ne lehce. Pokud někdy vyprodával sály, v té době, kdy směl, bylo to tím ,že vždycky uměl zpívat i skládat a to, s prominutím, nemůže nikdo popřít.
5. 12. 2007 07:02
Kenny
taky moje poslední reakce - neděláš dobře, že ten bolševickej brajgl relativizuješ, je tady spousta lidí co to neprožili a třeba i díky tobě budou mít pocit že to byla selanka plná Dětí ráje.....
4. 12. 2007 23:42
kokorovka
Bylo to prostě dobou asi jsi tímhle marasmem neprošel.Mluvit o přehrávkách-pokud by jsi se zeptal muzikantů tak to byla největší prdel tomu věř.Ze 100% zkoušenejch ne těch přehrávkách celých 100% vyjebalo se slavnou komisí.Neomlouvám nic,ale tak to prostě bylo.Jasně někdo mohl hrát jinej ne.Ale to bys musel do těch sraček zařadit teda taky Progres,Collegium Musicum.Ursínyho,Fermata a další a zrovna tihle nikomu nelezli doprdele jasně těch kapel bylo daleko více.Politický festivaly byly o ambicích (jedinců)a samozřejmě z toho plynuly určité bonusy.Tohle je žabomyší válka a bohužel na další reakci nereflektuji,protože by to bylo pořád dokola.Ano dnes může hrát kdo chce co chce,ale daleko největší průser je když teda slyším kapelu která hraje na pódiu(kde kdysi hrál zrovna zmíněný Hladík-Kůstka-Čech-Semelka) a tahle kapela tam blije neuvěřitelný slova který snad ani neexistují a vydávaj to za anglický jazyk a že jich je tomu věř.Zkus se teda někoho zeptat,kolik se prodalo vinylů-jako např.-Nová Syntéza I+II,nebo Mauglí.Pokud jsi v tom nežil,dá se to pochpoit,pokud jsi v tom žil je to smutný. Jak píše Artigas David je sračka a proč teda všichni ti dnešní slavní k němu lezou to by mně zajímalo,proč teda nejsou tak zásadití a nepošlou ho do prdele.Proč David prodal neskutečný množství Angeliky,Kleopatry to mi vysvětli protože je to o "lovákách" a každej do toho půjde ať je rocker nebo cokoliv jinýho.Tak kdo se teda zpronevěřil?
4. 12. 2007 22:30
Kenny
Nikdo nepoukázal u Pavla Rotha na bolševickou minulost, to jsi si k tomu připojil sám. Je mi naprosto jedno co tihle lidi dneska dělají a jestli někdo kupuje jejich desky, to jde mimo mě a prodeje jim přeju. Ale napsat že někdo měl plný sály když ostatní kapely soudruzi nepouštěli přes přehrávky, fízlové rozháněli nepovolené akce, normální muzikanti aby mohli fungovat museli občas absolvovat Festivaly politické písně a další zvěrstva je zase nefér od Tebe. Napiš třeba, že měli členové těchto stájí usnadněnou pozici. Je to eufemismus a každý soudný člověk pochopí jak to asi bylo- a neříkej mi že to nevíš. A jen na okraj - o chudobě a žebravých muzikantech se opravdu mluvit asi nedá....
4. 12. 2007 20:37
kokorovka
Samozřejmě jsem počítal s touhle reakcí.
1.Pokud píšete o nějakým rejžování je to k smíchu,oproti dněšním interpretům,kteří maj za sebou silný nahrávací společnosti tyhle "sračky", co o nich mluvíme se bohužel můžou finančně pasovat s honorářem WC báby v metru(samozřejmě v dnešní době).Na to vemte jed.Kdyby vám řekli kolik za to bylo tak se budete smát.
2.Ze sraček je vám špatně,jasně ať je,ale myslím si,že by jste měli bejt tolerantní a prostě vzít na vědomí,že se i takováhle hudba hraje a bohužel se prodává-s tím nic nenaděláte.Mě se třeba taky nelíbí "blití" ale to je jiný blití,než uvádíte vy a taky to neřeším,prostě ho neposlouchám a nikam nepíši-prostě to beru na vědomí a tím to končí.Zajímá mne Hard Rock,Blues,Jazz Rock,Pop a např.do METALU se neseru. Tahle vaše reakce je fakt mimo.Já jsem tady pouze poukázal na to,že někdo vydal desku po hudební stránce - jasně v rámci "STYLU" docela slušnou,která se prodává.Poukazovat na bolševickou minulost mi přijde fakt nefér.No a asi teď zase do mně ne??
4. 12. 2007 16:58
Artigas
to Kenny - tak, tak, přesně jak říkáš. Z těchto hudebních sraček se mi zvedá kufr ještě dnes... nejhorší na tom je, že tyhle kreatury typu Mišky Davida a jemu podobných "umělců" se už otřepaly a jejich tlam je zas plná bedna... fuj...EXRN
4. 12. 2007 06:33
Kenny
Jen pro upřesnění - ano, prodávali tisíce desek a měli plné sály, ale to jen proto, že tady nic jiného NESMĚLO být. Oficiální hudební proud pod dohledem pánů Haniga a Janečka kteří na tom neskutečně rejžovali, tak jsi to chtěl napsat? :)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist