Stríbrné prívesky na Darkont.cz
26. 3. 2008

Petr Henych & G-BOD, Richie Kotzen – 18.3.2008

První letošní akce v klubu Retro, kterou jsem navštívil, volně navázala na poslední akci loňskou, jednak v tom smyslu, že zahájení mělo na starost trio Petra Henycha G-BOD a za druhé se jednalo o akci, kde se prezentovali vyjímeční kytaristé, v případě hlavní atrakce programu, dokonce světového formátu.

Přesně v půl deváté odstartovali Petr Henych a spol. první část večera. Zpočátku bylo znát, že Petr je trochu nervózní, ale spíš v projevu, než technicky. Postupně i díky rostoucímu aplausu z publika, jakoby nervozita opadávala a minimálně od coveru Satch Boogie z alba Surfing With The Alien, bylo vše v pohodě. G-BOD šlapal jako značkové hodinky a zdá se mi, že kapela roste, živé hraní jim velice sluší. Basista Martin Hroněk i bubeník Jakub Homola si koncert evidentně užívali. Nechyběly nejvýraznější pecky z desky Na vlastních rukou. Transplantace času - hlavní melodický motiv drží v hlavě jak přikovaný, “osobě“, která měla celý večer na svědomí, jako poděkování věnovaná O ní pro ni a závěrečná Retrofenzíva - znělka nejmenovaného klubu a také již zazněla novinková skladba Okamžik zlomu (jestli si dobře pamatuju název). Skvělý čitelný zvuk a nejen pro kytaristy velice zajímavá podívaná.

Po nezbytných úpravách, zhruba úderem desáté, začala show Richieho Kotzena. Tenhle neuvěřitelně talentovaný hudebník toho má za sebou, přestože je mu teprve třicetosm let, neskutečně mnoho. Sólová kariéra, členství v kapelách Poison a MR.BIG, spolupráce s T.M. Stevensem, Gregem Howem, Marco Mendozou a také album Vertú projektu se Stanley Clarkem a Lenny Whitem, kterého si sám cení nejvíc. Richie začal již v pěti letech s výukou hry na piano a v sedmi inspirován kapelou KISS přešel na elektrickou kytaru. Kariéru odstartovalo v roce 1988 album Gallery Closed kapely Arthurs Museum, jejímž byl Richie členem.

V devatenácti letech vydal první sólovou desku u Shrapnel Records jako objev Mika Varneyho. V roce 1993 se podílel na desce Native Tongue kapely Poison. Pak následovala spolupráce s dalším vyjímečným muzikantem Gregem Howem (alba Tilt a Kotzen/Howe Project). V roce 1999 nahradil Paula Gilberta v MR. BIG a podílel se na albech Get Over It a Actual Size. Celkem vydal Richie Kotzen více než dvacet sólových alb.

Na začátku kariéry používal kytary Ibanez a zesilovače Laney, aby přešel počátkem devadesátých let na kytary Fender a zesilovače Marshall, dnes již má své “podepsané“ modely Fender Telecaster (TLR-155RK) i Stratocaster (STR-145RK). Nejvíce popularity získal jednoznačně v Japonsku.

Richie má osobitý styl, kombinuje vlivy hard rocku, soulu, blues, funky, jazzu ale i popu, je považován za jednoho z nejlepších elektrických kytaristů současnosti. Na jeho sólovkách je neméně výrazným poznávacím znakem specifický hlasový projev pana kytaristy. Vedle Glenna Hughese se mi jeví jako jeden z nejzajímavějších hudebníků v tomto fúzujícím stylu vůbec. Výtečný zpěvák a kytarista, který v živém podání nikterak nezaostává za svými výkony z nahrávek.

Sestava čítající extravagantního basistu Virgila McKoye a bývalého spoluhráče z MR. BIG Pata Torpeyho, působíla jako jedno tělo, nekonaly se žádné přehnané sólové exhibice, ale vše bylo podřízeno celku. Výrazným melodickým rockovým písničkám s přídavky blues a hlavně místy až soulovým vokálem Richie Kotzena. Zpěv byl znamenitý, stejně jako Kotzenův charismatický projev. Virgil McCoy plnil funkci baviče, jeho účes stylu mohawk, jazyk vypůjčený snad od Gene Simmonse, tričko Keith Richards for president, pro bluesmany typické koulení očima a nezměrná energie, poháněná cigaretami a pivem, které publikum hojně dodávalo, byly speciálním doplňkem, uvolněného Kotzena a precizního bubeníka Pata Torpeyho, který si s víceméně základní sestavou bohatě vystačil a předváděl technicky bezchybnou hru s fórky, jako otáčení paliček mezi prsty v intervalech mezi jednotlivými údery. Nepředvedl sice sólo na bicí doprovázené odzpívaným refrénem od Beatles jako na koncertě Mr. Big před lety v hale v Edenu, ale zapůsobil stejně dokonalým dojmem. Slušně zaplněné prostory Retro klubu aplaudovaly zaslouženě, playlist k dispozici nemám, kompletní repertoár neznám, většinu alb, z té asi čtyřicítky (pokud počítám i projekty na nichž se Richie účastnil) jsem neslyšel, ale pokud mohu sloužit zazněly mimo jiné skladby Go Faster, Fooled Again, High, Till You Put Me Down, Losin’ My Mind, So Cold, Such A Shame… Větší znalci by mohli sestavit kompletní soupis skladeb. To nejpodstatnější na koncertu ovšem bylo, to jakou hudbu, účinkující předváděli a jak příjemně celý koncert probíhal. Naprostá pohoda a výtečné písničky. Včetně přídavku se hrálo skoro dvě hodiny. Děkuju klubu Retro za další nezapomenutelný zážitek a věřím, že budou další.

Autor článku: RVO

Darkont.cz

Komentáře:

26. 3. 2008 01:36
Omluva, jméno basisty zní Johnny Griparic, tenhle chlapík byl také členem Slash's Snakepit. Virgil McCoy je členem sestavy, která se podílela na nahrávce alba Return of the Mother Head's Family Reunion v roce 2007.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist