Stríbrné prívesky na Darkont.cz
26. 2. 2009

Petr Henych & G-BOD, Richie Kotzen – 9.2.2009

Stejně jako v loňském roce, první letošní akce v klubu Retro, pražském hard rockovém svatostánku, byla ve znamení unikátních kytaristů Petra Henycha a Richie Kotzena. Po příjemné zkušenosti z 18. března 2008 by byl hřích nechat si tento zážitek uniknout.

Kolem čtvrt na devět, tedy bez zbytečných prodlev zahájilo večer trio G-BOD. Oproti loňskému předskakování Petrovu velikému oblíbenci a vzoru, nebylo po nervozitě ani památky. G-BOD jak jsem již zmiňoval dříve roste opravdu koncert od koncertu, sehranost je fantastická, technická úroveň bez problémů a výpadků. Naprosto profesionální výkon. Pravidlem už je výborný zvuk, nejen kytary, ale pro mě osobně obzvlášť příjemný zvuk pětistrunky Martina Hroňka. Ve prospěch celku přizpůsobená hra Jakuba Homoly a sympatické působení tria potvrzují postupné, ale jisté zvyšování zájmu o kapelu. Satch Boogie bylo překvapující a tím pádem zajímavější než předloha (přesto, že se Petr na svém fóru o provedení nevyjadřoval lichotivě), nemohly chybět pecky Transplantace času a Retrofenzíva z Petrovy první sólovky. Poslední skladbou setu byla předělávka Kotzenovy Scared Of You, odzpívaná veteránem Danem Horynou z Merlinu, který nevynechal typické skoky ala David Lee Roth a výsledek měl velice slušné napětí a gradaci.

Po zhruba půlhodinové pauze nastoupilo nové trio Richie Kotzena, frontmana doplnili bubeník Demian Arriaga, perkusista, který spolupracoval mimo jiné také s Gary Cheronem (Extreme) a baskytarista David Filice, baskytarový učitel a producent který má za sebou spolupráci například s Perry Farrelem z Jane’s Addiction nebo s Great White. Nejaktuálnější Richieho nahrávkou je Live in Sao Paulo, koncert, který vyšel jak na CD, tak na DVD. Na novou řadovku zatím není čas, protože se hojně koncertuje a navíc Richie vytvořil spolu se svým dlouholetým kamarádem Richie Zitoem nahrávku Wilson Hawk – The Road, inspirovanou klasickým R&B a soulem, nejedná se o typicky kytarovou desku, ale spíš o spolupráci s blízkými kamarády hudebníky. Playlist tudíž sestával z nejvýraznějších skladeb, jež Richie doposud vytvořil. Noví spoluhráči působí oproti sestavě z minulého vystoupení o poznání civilněji, ale celkový dojem z koncertu byl ještě kompaktnější než před necelým rokem. Maximálně uvolněně a lehce fungující trio s famózním kytaristou a znovu ještě lepším zpěvákem, jehož vizáž ozdobil šátek jako široká čelenka, bylo o několik délek před velkou většinou kapel a interpretů, které jsem kdy viděl. Hudba jakoby plynula naprosto samozřejmě a komunikovala (bez ohledu na texty v angličtině) univerzálním, všem jasně srozumitelným jazykem.

Dost slušně zaplněné Retro, aplaudovalo zaslouženě, často jsem pozoroval dokořán otevřená ústa a nevěřícné pohledy, když Richie Kotzen předváděl svou unikátní techniku (tapping s nímž přišel Eddie Van Halen), cit pro melodie a harmonie, bluesový feeling a skvělý soulem načichlý zpěv, v některých vysokých pasážích jakoby zaskakoval Prince.

Muzika prolínající se nejrůznějšími tradičními styly bez kostrbatosti, kýčovitosti či strojenosti, perfektní silně melodické skladby, které mohou poslouchat úplně všichni bez rozdílu věku, jak nakonec dokládají moje vlastní děti, které si už porci muziky Richieho Kotzena pravidelně žádají, a to jsou ve věku od jednoho do šesti let. Během večera zazněly mimo jiné skladby Fooled Again, Misunderstood, Remember, High, Shine, Doin´ What the Devil Says To Do, Change, Stand, You Can’t Save Me, Mother Head´s Family Reunion.

V přídavku se konala pocta velikánům Bobu Dylanovi a Jimi Hendrixovi, jehož verze je pravděpodobně slavnější než originál Dylanovy skladby All Along The Watchtower a evidentně byla předlohou i Kotzenovi. Po koncertě následovala ještě autogramiáda, které jsem již svědkem nebyl. Opět fantasticky zafungovalo spojení Retro, Petr Henych, Richie Kotzen a vnímavé publikum, ještě lepší koncert než minulý rok, který jen potvrdil moje přesvědčení z delšího časového období, že příliš nového v muzice nepřichází, ale tradiční kvalita má stále ohromnou sílu.


Autor článku: RVO  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

4. 3. 2009 08:09
Že byl koncert fantastickej můžu jen potvrdit!!!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist