Reklama
18. 5. 2017

Petr Janda - Ještě držím pohromadě

Rockový dinosauři rozhodně jen tak nevyhynou. Nestor naší rockové scény Petr Janda je spojován hlavně se svou kapelou OLYMPIC. Co se týká jeho sólové dráhy, tak se o ní moc neví. Je to dáno jednak tím, že Petr Janda hlavně tvořil a tvoří pro OLYMPIC, a také tím že když je někde jeho sólová skladba slyšet, automaticky si ji člověk spojí s OLYMPICEM.

Vzhledem k oslavám letošních Jandových 75 narozenin, se Mistr společně se vydavatelstvím Supraphon, rozhodl nějak zdokumentovat svoji sólovou kariéru výběrem, který velmi trefně pojmenoval, podle jedné své skladby Ještě držím pohromadě. Vydavatelství Supraphon s pomocí odborníka na kariéru Petra Jandy a OLYMPIC, Oldřichem Zámostným, připravili hutný průřez Jandovou sólo kariérou.

Počátky jeho sólové dráhy se dají vystopovat ke spolupráci se zpěvačkou Petrou Janů, které napsal téměř celé její sólové album, včetně titulního megahitu Jedeme dál. Pak byl dlouho klid po pěšině a až v roce 1998 vydává své de facto první sólové album Co je dobrý a co zlý. Zde spolupracuje s dalšími veterány rockové scény jako je Aleš Brichta nebo Lou Fanánek Hagen. Pak opět klid a až za deset let v roce 2008 přichází s novou sólovkou Jednou jó, jednou né. Mezitím stihl ještě jednu spolupráci s Petrou Janů na desce Jedem dál II.

Celé CD je vybaveno velmi výpravným vzpomínkovým bookletem, který přetéká informacemi a dobovými fotografiemi. Nicméně za celou kompilaci mluví hlavně její hudební obsah, který je opravdu výtečný. Dobře dramaturg celé desky Oldřich Zámostný zvolil výborný přístup, pojďme opravdu ukázat Petra Jandu a ne jen omílat stále stejné hity co rotují po radiích. Deska opravdu ukazuje Petra Jandu ve všech podobách jeho hudební kariéry. Hlavním poznávacím znamením jeho sólové dráhy, ale určitě je více akustická poloha, melancholičtější skladby. Nebojí se používat dechové nástroje a samozřejmě zajímavé hosty. Nesmíme opomenout ani textovou stránku, která je na vysoké úrovni a rozhodně mají texty často velmi osobní, vysokou výpovědní hodnotu.

Nechybí ani raritní nahrávky jako jsou v tomto případě dobře zvolené instrumentální skladby Tarantula z projektu 3Guitars, které vytvořil společně s Lubošem Andrštem a Lubomírem Brabcem. Nebo skladba Švédské kapky, kdy spojil síly s Luďkem Adámkem (ex - KREYSON) a Danem Hafsteinem (ex ALEŠ BRICHTA, KREYSON, KRUCIPUSK). Dále jsou zde zastoupeny písně, které vytvořil s Alešem Brichtou jako je jejich Duet co hledá klaun. Ve skladbě Každej si meleme svou, se nebál přizvat ke spolupráci krom Aleše Brichty také zpěváka a skladatele Jakuba Smolíka, který je etablovaný na country scéně.

Každý výběr by měl mít nějakou specialitku. Tento výběr proto nabízí také dosud nevydané snímky z Jandova archivu. Zde se jedná titulní skladbu pro svůj muzikál, Ať žije rokenrol. Druhá je velmi zajímavá verze Olympické klasiky Želva. Zde je ovšem v podání kapely Berklee College Of Music.

Co by to byl za výběr Petra Jandy bez duetů se svou dcerou Martou Jandovou. Jasně nechybí ani tato poloha. Duety s Martou zastupují skladby Vzpomínka na ostrovní zemi a Dotyky slávy. Petr Janda má velmi osobitý a na první poslech rozpoznatelný rukopis. Jeho hudební záběr je velmi široký a i když hlavní jeho devízou je OLYMPIC najde si čas na písně, které nezapadají do jeho domovské kapely. Tyto skladby si střádá do šuplíku a občas nahraje a vypustí do světa. Výběr, který si nadělil ke svým narozeninám je tak plný výborné hudby, ze které čiší profesionalita, nadhled a láska k muzice jako takové. Je jedno, pokud posloucháte metal, hardcore nebo jste vyznavači popíku, zde naleznete čisté muzikantství, osobité textové výpovědi a hlavně kus osobnosti, která tvořila, formovala a vychovávala Českou rockovou scénu. Petr Janda rozhodně drží pohromadě a určitě ještě neřekl své poslední slovo. Rozhodně se těším na jeho další hudební tvorbu.


Interpret:PETR JANDA
Album:Ještě držím pohromadě
Počet stop:19
Délka:77:09
Rok vydání:2017
Seznam skladeb:1. Ještě držím pohromadě
2. Jsem tak línej
3. Vzpomínka na ostrovní zemi
4. Chtěl jsem si jen hrát
5. Starej flák
6. Nějak se vytrácíš, má lásko
7. Bída
6. Babí léto
7. Múza, co mě volá
8. Huckelberry Finn
9. Dotyky slávy
10. Na tý cestě
11. Jedeme dál
12. Když láska začíná stárnout
13. Co hledá klaun
14. U hrobu Neznámého úředníka
15. Každej si meleme svou
16. Ať žije rokenrol
17. Švédské kapky
18. Tarantula
19. Želva


Autor článku: Jan "Johny" Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

26. 5. 2017 15:40
Jarda
Hrubka hned v prvním slově.... a další následují.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Konec Rockmagu?
(30. 11. 2017 - 17:12)
Rozhovor s Jarkem Filgasem
(27. 11. 2017 - 19:32)
Invader a Headfire Tour 2017
(20. 11. 2017 - 12:11)
Komentáře ke kapelám:
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
D. Rock
(27. 8. 2017 - 10:09)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Autodoc.cz
https://www.AutoDoc.CZ
Nejnovější kapely
Hledáme !
Hledáme redaktory, kteří by měli zájem dělat rozhovory či recenze CD.
kontaktujte nás zde...
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Máte své CD?
Vydala vaše kapela vlastní CD? A chcete aby se o něm vědělo? Pošlete nám ho k recenzi.
Kontaktujte nás!
Antikvariát:
Darkont.cz
Punkshop:
Plastelína:
Odkazy

Hudební inzerce
TOPlist