Reklama
7. 8. 2016

Planeta zvaná Stoner rock

Když jsem objevil hudební žánr zvaný STONER ROCK byl jsem opravdu překvapen hutným a valícím se zvukem, kombinující psychedelický rock, doom metal, ale i blues rock, a to vše ve středně pomalém tempu s basovým heavy zvukem. To byl zřejmě hlavní faktor, proč se mi tento styl začal líbit.


A možná je to také tím, že patřím ke generaci, která ujížděla na rockovou a metalovou hudbu osmdesátých let. Samotný žánr nabízí spektrum mnoha chutí a různé variace obsahující přívlastky Sludge, Doom, Southern, Psychedelic, Space, Desert, Heavy, Hard Rock jsou na místě.

 

V tomto článku, bych vás chtěl seznámit se skupinami, které mě zaujaly a zaslouží si, aby se o nich vědělo. Moje první zastávka bude na Skandinávském poloostrově, který je základnou mnoha skvělých skupin. A to nemluvím jen o skupinách hrající stoner rock. Nicméně, tento článek je věnovaný těmto spolkům, takže začnu hned skvělými Švédskými následovníky a vyznavači kultu zvaný Stoner rock, DOZER. V roce 2000 vydali velmi působivé album „In The Tail Of A Comet“, a po nich přišly další alba, která určitě stojí za poslech. Jako poslední počin jsem slyšel „Beyond Colossal“ z roku 2008. Věřím, že nebude poslední. Mezi další skvělé zářezy rozhodně patří SPICE AND THE RJ BAND a jejich „The Will“ (2007), TRUCKFIGHTERS s „Universe“ (2014) a GREENLEAF a jejich novinka „Rise Above the Meadow“ (2016). Rozhodně nemohu zapomenout na Gothenburgské knírače MUSTASCH a jejich album „Above All“ z roku 2002, se kterým nasadili laťku hodně vysoko. Další výborné vály jako „Powerhouse“ (2005) nebo stejnojmenné album „Mustasch“ (2009) se staly pro některé dokonce kultem.

 


 

V sousedním Finsku jsem objevil stoner doomovou partu LORD VICAR. Skupinu založil kytarista rozpadnuvších Reverend Bizarre, Kimmi Kärki, který se v té době schovával za pseudonymem Peter Vicar. To zřejmě vysvětluje název této čtyřky z Turku. Jejich první album dostalo název „Gates Of Flesh“ (2016). Za zmínku rovněž stojí, že se před mikrofon postavil švédský zpěvák Christian Linderson. Bývalý frontman skupiny Count Raven a současný frontman švédských doom stonerů GOATESS, se kterými nazpíval album „Purgatory Under New Management“ vydané u Svart Records v dubnu 2016.

 

 

Skandinávským poloostrovem se rozloučím jednou z nejzajímavějších stoner metalových skupin SPIRITUAL BEGGARS, kterou v Halmstadu založil v devadesátých letech Michael Amott známý svým působením v britských Carcass a v současné době ve švédských Arch Enemy.

 

Když se v roce 1994 objevil jejich debut „Spiritual Beggars“ bylo jasné, že to bude super návrat kytarového šílence Michaela Amotta.

Další úspěch v podobě třetího alba „Mantra III“ (1998), následujícím „Ad Astra“ (2000) nebo „On Fire“ (2002) na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 2010 došlo ke třetí změně na postu frontmana. Za mikrofon se postavil Apollo Papathanasio a nazpíval se SPIRITUAL BEGGARS album „Return To Zero.“ V té době stále působil v power metalových Firewind a v dánské heavy metalové skupině Evil Masquerade. Po třech letech se SPIRITUAL BEGGARS nazpíval výborné „Earth Blues“ a po odchodu z již jmenovaných skupin, si zajistil trvalé místo u spolku Micheala Amotta a v loňském roce nazpíval nejnovější vál této party „Sunrise To Sundown.“

 

 

Cestou z britských ostrovů do střední Evropy, kde jsem narazil na liverpoolské trio CONAN, které se dostalo do povědomí všech kameňáků svým albem Monnos“ (2012), jsem si udělal zastávku v Nizozemí. Jednoznačně nejpůsobivější parta z Holandska, která mi padla do ucha, jsou mladíci SUNGRAZER, kteří v roce 2010 představili své eponymní album „Sungrazer“ a rok poté výborné album „Mirador.“ Opravdu svěží stoner s občasnými toulkami atmosférou vesmírné psychedelie. Bohužel v roce 2015 frontman a kytarista v jedné osobě Rutger Smeets, zemřel. Budoucnost Sungrazer je tak nejistá. Sousední Belgie mi nabídla velmi slušnou porci instrumentálního stoner rocku v podobě tria ATOMIC VULTURE. Jejich album „Into Orbit“ z roku 2014 mám ve svém TOP 10.

 

 

Asi dvě největší pecky tohoto žánru jsem letos objevil v Německu. Letošní album „II“ drážďanské party SLOW GREEN THING, bych zařadil do kategorie hudební retro pohled do světa světově známých skupin Alice in Chains nebo Kyuss. Inspirace je tam zřejmá, přesto se mě jejich dvojka opravdu bavila.

 

 

 

Ve východním Berlíně založila trojice kamarádů, ve složení: Behrang Alavi (zpěv, kytara) Stefan Voland (baskytara) a bubeník Andreas Voland skupinu SAMAVAYO. Jako první album, které jsem měl tu čest slyšet bylo Cosmic Knockout.“ Vyšlo v roce 2011 a kromě CD vydala skupina i vinylovou verzi. Za největší nářez však považuji jejich letošní vál, který dostal název „Dakota.“ Zaslouženě je v mých TOP 10. Tu placku jsem už slyšel dvacetkrát a stále mě neomrzela.

 


SAMAVAYO

 

Ani bývalý východní blok netrpí nedostatkem stonerových kapel a ukrajinská skupina STONE JESUS se svým albem „Seven Thunders Roar“ (2012) u mě rozhodně zabodovala. Další zajímavou smečku jsem pak našel v nedalekém Chorvatsku, kde psychedeličtí stoneři STONEBRIDE předhodili svůj vál „Inner Seasons“ (2008). V sousedním Rumunsku pro změnu prorazila NOMEGA a její album „Deimos“, které se mi opravdu moc líbí. To jsem však netušil, že se dostanu k poslechu výborné polské party PALM DESERT a jejich hnijícímu sezení v „Rotten Village Sessions“, které bylo hodně kvalitní. Na albu „Pearls From The Muddy Hollow“ z roku 2014 se opravdu vytáhli a myslím, že to je jedno z nejlepších alb toho roku.

 

Své toulky Evropou bych zakončil na pyrenejském poloostrově, kde jsem objevil výbornou španělskou formaci THE SHOOTERS.  Jejich album „The Planet Of The Black Sun“ z roku 2012,  je drsné i temné, ale rozhodně stojí na pevných kamenných základech. Tato parta z Jerez de la Frontera předvedla opravdovou rockovou lahůdku.

V Alicante se pak zrodila zajímavá parta PYRAMIDAL, která ve svém albu „Dawn In Space“ z roku 2011, namíchala velmi působivou porci stoneru s psychedelickým space rockem. Sousední Francie má také jeden velmi kvalitní soubor. ABRAHMA. Poslední počin, který mě nadzvedl ze židle, se jmenoval „Through The Dusty Paths Of Our Lives“ z roku 2012. O tři roky později vypustili do světa psychedelickou nálož stoner doom metalu v podobě „Reflections In The Bowels Of A Bird.“

 

 

Moje poslední zastávka bude v USA, protože tato země má absolutně nejvíce zástupců tohoto žánru. A jako prvního bych představil stoner metalové kvarteto z Ohia, LO-PAN a jejich výborné album Salvador z roku 2011. Bylo to mé první seznámení s touto scénou. Od toho roku jsem pak už hltal tón za tónem a hledal skupiny hrající podobný styl. Další zajímavou partou je trio SASQUATCH, které své alba jen čísluje, I-IV. Pro mě je jasnou jedničkou „III“ z roku 2010. Album je nabité drsnými riffy s občasným bluesovým odkazem. Z Texasu pochází MOTHERSHIP, kteří představili své stejnojmenné album „Mothership“ (2012).

 

 

Toho roku vydali výborné album i MISSISSIPPI BONES - „Tracks“ a zajímavostí je, že tohle album nahráli jen ve dvou. Stejně tak jako jejich debut „Mississippi Bones“ (2010). Výraznou změnou je jejich třetí album z roku 2015 „Songs For The Rejects, Slackers & Rabble-Rousers“, kde se kromě zakládajících členů této party Dustyho Donleye a Jareda Collinse, objevili další hudebníci. Z MISSISSIPPI BONES se tak stal kvintet. V roce 2012 se také objevilo výborné album „Nomads“ od MOS GENERATOR, kteří letos vypustili do světa nadupaný vál „Abyssinia.“

 

Mezi nejzajímavější americkou kapelu současnosti, kterou mám ve svých TOP 10 je I AM THE LIQUOR. Výtečné album „I Am The Liquor“ z roku 2015 mě dostala opravdu na kolena. Tato parta ve složení Terry Smith (kytara, zpěv), Sean Plzunkett (basa) a Cody Mausolf (bicí) předvedla naprosto strhující stoner rock s příchutí hard rocku osmdesátých let. Jedno z nejlepších alb toho roku.

 

 

A letos se něco podobného také povedlo heavy stonerové partě BLACK WITH STARS s albem „Black With Stars“ a kvarteru HORSEBURNER s jejich novinkou „Dead Seeds, Barren Soil.“

 

 

Tento článek bych uzavřel skupinou, která byla jedním z průkopníků tohoto stylu a stejně jako Black Sabbath se staly ikonou rockové hudby. Inspirovali se jimi mnozí a myslím, že bez těchto dvou kapel byl Stoner rock neexistoval. Tou kapelou jsou samozřejmě KYUSS. Svou karieru odstartovali albem „Wretch“ (1991). Mezi nejlepší kousky této party však patří album „Blues For The Red Sun“ z roku 1992 a „Welcome To The Sky Valley“ z roku 1994. Byl to příval nekonzumní hudby, pocházející téměř ze vzdáleného vesmíru. Po vydání alba „…And The Circus Leaves Town“ (1995), které nebylo až tak úspěšné, se kapela bohužel rozpadla. V tom samém roce, kytarista Josh Homme zakládá QUEENS OF THE STONE AGE. Po třech letech vydávají svůj stejnojmenný debut „Queens Of The Stone Age“. Mezi nejlepší však považuji asi „Song For The Deaf“ (2002) a „Lullabies To Paralyze“ (2005). Posledním počinem této party je album z roku 2013 „…Like Clockwork.“

 

 

Frontman Kyuss, John Garcia se objevuje ve skupině UNIDA, se kterou nahrává v roce 1999 album „Doping With The Urban Coyote.“ Zároveň se přidává ke skupině HERMANO, se kterou nahrává alba „Only A Suggestion“ (2002), „Dare I Say“ (2004) a „…Into The Exam Room“ (2007). Pak se tak trochu odmlčel a ztratil z hudební scény.

 

Když se v roce 2010 nezdařilo oživení KYUSS, protože Josh Homme o to nestál, tak bývalí členové: John Garcia (zpěv), Bruno Fevery (kytara), Nick Olivery (basa) a Brant Bjork (bicí) společně založili VISTA CHINO. V roce 2013 pod labelem Napalm Records pak vydali album „Peace.“ Kyuss jsou naživu!!!

 

                        QUEENS OF THE STONE AGE

 

 

Tato scéna je opravdu hodně obsáhlá a je pochopitelné, že jsem vám nemohl přiblížit všechny skupiny, které se hlásí k vlně Stoner rock. Prostě jsem vybral ty, které mě zaujali nejvíce…

Autor článku: Adam


Komentáře:

22. 8. 2016 18:12
Adam
Souhlasím, a znám je. Vycházel jsem jen z momentálního výběru, co mě zaujalo nejvíce, protože kdybych vycházel z toho množství, co tento žánr představuje. Bylo by to tak pro 3-5 dílů :)
15. 8. 2016 18:25
Tomáš
Dobrý kapely jsou v tomhle žánru taky Kadavar, Earthless, nebo Black Rainbows.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist