Stríbrné prívesky na Darkont.cz
30. 7. 2014

Pohled do backstage - Jan Kvapil - RAIN

Před měsícem jsem v klubu KAIN potkal kapelu RAIN z Nového Města pod Smrkem. V jejím čele stojí výborný kytarista a zpěvák Honza Kvapil. Skromný chlapík s ryzím rockovým srdcem. Pojďme se podívat do jeho backstage.


Představ nám prosím nejprve svoji osobu. Kapely kde jsi hrál atd. Jaký je vlastně Honza Kvapil člověk?
Je mi už 41 let, takže starý člověk :)
Tak hraju už od 18 let a začínal jsem jako asi každej punkem :) Za tu dobu jsem prošel nějakýma kapelama – ale asi bych jmenoval PUNISHMENT – to byl takovej hevík a pak H.U.M.R. a to byla taková zábavovka. V Rainu jsem od začátku a vlastně jediný původní člen a to už 12 let.

Jaké byly tvoje hudební začátky? Liduška, konzerva nebo samouk?
Jasně že samouk :) neznám ani notu – působí to na mně jako sprostý obrázky. Taky se neprezentuju jako kytarista ale spíš jako zpěvák co neví co s rukama, tak drží kytaru (smích). Néé, tak nějakej doprovod tam je (smích)

Co tvé vzory? Kdo tě nejvíce ovlivnil?
Jako v 16 sem byl nejvíc vyvalenej z Doda, Jardy Bartoně a pak samozřejmě kapely jako Helloween, Iron Maiden atd. Dneska poslouchám dá se říct všechno tvrdší co mě baví :) Teď momentálně to jsou takový kapely jako OH SLEEPER, DEMON HUNTER, SLEEPING GIANT, BRING ME HORIZON - ale je to o náladě pak si zas třeba s chutí pustím BLACK LABEL SOCIETY, nebo KOMUNÁL :) takže záběr mám širokej.

Představ nám prosím svoje vybavení. Kytary, zesilovače, efekty atd. a proč jsi se pro ně rozhodl?
No tak po různých efektech, kombech Ibanězách atd. :) jsem dospěl k zaručený značce Gibson. Dlouho jsem hrál na SG a ted jsem přešel na klasiku – Les Paul a u toho už zůstanu - na ten doprovod je to fakt hutný. Některý věci hraju na sedmičku a to jsem koupil Schecter diamond series – levný a kvalitní nástroj. No a mám k tomu Marshall JCM 900 – higain (koupený od mistra Doda) a 1960 box. Myslim že s tím Gibsonem to kamarádí velmi dobře. Efekty jsem uplně vyházel – zůstala jen ladička – pedálovka od Korga :)


Jakým způsobem vlastně skládáš nové věci?
No vždycky někdo z nás dovalí nějakej motiv na zkoušku a tam to sešroubujem . Každý z nás poslouchá různý styly a tak se to v tom promítá. Myslím, že pak ty věci jsou různý a není to pro nás ani pro lidi taková nuda jako když to jede všechno na jedno brdo. No a pak to otextuji.

Kolik času trávíš na zkušebně a na koncertech a jak se na to tváří tvá partnerka? Má pochopení?
No ve zkušebně teď času moc ne :) hodně koncertů – ale intenzita je různá. Držíme minimum aspoň 2 koncerty do měsíce. Teď teda probíhají u nás nějaké personální změny tak těch zkoušek bude víc. Mám manželku a spolu máme 5 dětí a musím říct že mám veliký štěstí, že mě nejen toleruje, ale i podporuje :) Pořádáme spolu i festival FRYYFEST . Letos jsme měli 15 leté výročí a pořád nám to skvěle klape.

Používáš své domácí studio? Do jakého programu nahráváš?
Ne bohužel. Jsem chudý muzikant :)


S jakou největší hvězdou by jsi si chtěl přímo ty osobně zahrát a proč?
Měl jsem to štěstí že jsem si zahrál a seznámil s hodně lidmi, kteří byli pro mě velikými vzory :) Takže se osobně znám se spoustou muzikantů a je to pro mě velké zadostiučinění . (Miloš dodo Doležal, Citron, ŠKWOR, Turbo, Vilda Čok, Dan Horyna a spousty dalších). Chtěl bych si zahrát po boku třeba : Briana Welshe, Demon Hunter, P.O.D. a podobně. Miluju americkou křesťanskou muziku.

Kde čerpáš inspiraci a energii pro tvorbu hudby a ježdění po koncertech?
Nevím mám to v sobě. Prošel jsem různými údobími včetně alkoholu a tvrdých drog ale teprve teď sem fakt v poho a šťastnej. Jsem věřící – protestant a nejsem členem žádné církve . Fascinuje mě svoboda amerických křesťanů – v hard core, metalcore atd. a věřím že to bude jednou i u nás. U nás křesťanské kapely tvoří skoro vždy jen ,,svatouškovský popík,, :)

Vím, že jsi nejenom muzikant, ale také zdatný promotér. Pořádáš velký letní fest FRYYFEST. Co to vlastně obnáší, dělat tak velkou akci?
No je to mazec – je to středně velký fesťák a maká se na tom celý rok. Nejhorší je sehnat peníze a oslovovat sponzory. Většinou nám na žádosti ani nikdo neodpoví a peníze dají jen firmy a lidé kteří pro to mají srdce  díky nim může být letos už 6 ročník. Máme také štěstí, že nás podporuje město a je spolu pořadatelem. Máme stálý tým lidí, kteří na Fryyfestu pracují každoročně a zadarmo. Velký počet těchto lidí tvoří romové a jsme s nimi moc spokojeni. I jim a dalším dobrovolníkům patří dík.

A co kapely většího ražení, mají specifické přání a manýry hvězd?
Naše zkušenost je , že lidi, kteří jsou opravdu hvězdy, jsou naprosto v pohodě a skromní :). Nejšílenější požadavky měl nejmenovaný český zpěvák, kterého jsme nakonec kvůli tomu nevzali – byly to jakože zlaté jmenovky s jeho jménem na šatně, asi 50 zrcadel a ručníky s emblémy (smích). Většinou byli velmi nepříjemní manažéři ale kapely ne. Nemám osobně rád namachrované vystupování kapel a musím říct, že to na Fryyfestu není. Setkal jsem se teď s opravdu hodně namyšlenou mladou nejmenovanou kapelou, která odehrála možná 5 koncertů a mě osobně to přijde spíš k smíchu.

Letošní největší hvězdou je BLAZE BAILEY. Jak jsi ho vlastně získal pro svůj festival?
Ano na Blaze se moc těšíme. Dostal jsem se k němu přes Honzu Běhounka (kytarista SEVEN pozn. aut.), který mi dal kontakt na managera a moc nás překvapila absolutně schůdná cena. Všeobecně jsem slyšel, že Blaze je velký pohodář a skromný člověk.

Ještě prosím nějaký vzkaz pro začínající hráče a nadšence do rockové hudby.
Lidi choďte na koncerty to je pro každého muzikanta a pořadatele ta největší odměna :)
A když někdo má srdce a chuť dělat hudbu ať to zkusí ale varování! Je to velmi návykové a na celý život!


Autor článku: Jan "Johny" Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

31. 7. 2014 00:09
Kateřina Kotyková
Tak pod poslední komentář se klidně podepíšu!!!!A Tvá žena je svatá žena!Mám taky muzikanta a oběma stranám rozumím.....
Ahoj

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist