Stríbrné prívesky na Darkont.cz
17. 8. 2010

Power 5 – 1751 Tvoje zem

Nový počin valašských powermetalistů Power 5 nazvaný 1751 Tvoje zem“ vyšel již počátkem tohoto roku. Poněkud se tedy stydím, že přináším recenzi až teď uprostřed léta. Ale lepší pozdě než vůbec. Podívejme se tedy chlapcům na zoubek...

Začněme trochou historie. Mezi 14. a 17. stoletím si pastevecké obyvatelstvo jižního Rumunska (neboli z rumunského Valašska) pravděpodobně řeklo, že to tam dole za moc nestojí a vydali se na sever. Ti nejzdatnější prošli karpatským pohořím přes celé Rumunsko, Zakarpatí a Slovensko až na Moravu. Přejali od slovanských sousedů jazyk a stali se hrdými Valachy. V 18. století se pak jali proti bouřit proti vrchnosti... Za jeden z nejdůležitějších roků valašské historie však lze považovat 1995, kdy byla založena skupina Power 5 :) O patnáct let později vychází 1751 Tvoje zem, první pevněji koncepční deska Power 5. Texty se týkají ponejvíce právě témat spojených s valašskou historií a vzpourou Valachů z roku 1751.

Musím říci, že po prvním poslechu jsem byl udiven změnami, které se odehrály v hudbě Power 5 od posledního alba Symbol (2007). Album je mnohem náročnější na poslech než desky předchozí, ale po čase posluchač objeví skutečné mistrovství současné sestavy Power 5. Vložme tedy CD do mechaniky a zaposlouchejme se do 1751 Tvoje zem:

Po temném intru „1751“ udeří posluchače do hlavy první hit. „Ďábelský vůz“ je skladba řádně tvrdá, navíc má vpravdě velmi hitový refrén a je tak jedním z mých osobních favoritů na nové desce. Text pojednává o křivém jednání v inkvizičních procesech, na nějž byl krátký i ten nejnevinnější člověk. (Mimochodem to, že v bookletu je pod názvem každé písně osvětleno její téma, je velmi dobrý tah; lyrika Olina Škrabala je mnohdy propracována až do lehké nesrozumitelnosti, a takto má posluchač alespoň nějakou naději text pochopit). Deska obsahuje v zásadě pouze nadprůměrné skladby a k tomu několik hitů. Kromě zmiňovaného „Ďábelského vozu“ ještě „On a tvoje zem“ s morovou tematikou, dále snad nejtvrdší song Power 5 vůbec, „Už jdou“, „Skálu“ s návykovým refrénem, podobně jako „S větrem“. „Nocí dál“ je notně temná píseň, navíc se v ní pánům povedlo výborně skloubit text s muzikou – z hudby přímo čiší noc a téma útěku. Jako finální track pak můžeme slyšet již dříve vydaný (a opět velmi tvrdý) kousek „Valaši“.

Jako celek působí deska po několika měsících, co mi okupuje přední místa mé empétrojky, velmi sebejistě. Překvapující je heavy projev kapely. Na rozdíl od některých hudebních kolegů, kteří s léty měknou, se do toho Power 5 teď skutečně obuli a vyprodukovali zatím nejtvrdší placku své diskografie (a potvrdili tak slova z písně „Valaši“ - My jsme Valaši, těžký kov je v nás). Současná čtveřice je dozajista nejsilnější sestavou, kterou kdy Power 5 měli; dovolil bych si vypíchnout především kytarový výkon Lukáše Langera (už na Symbolu působil lehce jako zjevení), jehož profesionální sóla, a vůbec všechny ty progresivní prvky (že bych tam slyšel Viktora Smolského?) pozvedají úroveň desky ještě o stupínek výš.

Za 1751 Tvoje zem by se nemusela stydět kdejaká zahraniční power metalová kapela. Asi stárnu, ale připadá mi, že všechny ty Gamma Raye, Rhapsody a Stratovariusy – čest výjimkám – se topí desku od desky ve stále „stejnějším“ průměru, zatímco naši Valaši nabízejí živelnou hudbu, která neomrzí. Pravda, 1751 Tvoje zem není počinem, který by nabízel songy ku békání s přáteli u piva, ale chce-li si posluchač užít něco neotřelého, českého a netuctového, album rozhodně doporučuji. Pro mě adept na osobní desku roku (Amy MacDonaldová promine, ale na Power 5 to letos nestačí:) Nadšeně provolávám sláva a zapíjím slivovicí. Pokud se budou Power 5 držet nastaveného trendu (tj. co nová deska, to lepší deska), začínám se skoro až bát, s čím přijdou příště.


Co mě překvapilo : tvrdost, odklon od klasického power speedu směrem k progresi
Co mě potěšilo: to samé + stále se zlepšující hráčská úroveň kapely
Co mě nepotěšilo: nicInterpret:Power 5
Album:1751 Tvoje zem
Sestava:Olin Škrabal – zpěv
Milan Škrabal – bicí
Lukáš Langer – kytara
Jiří Jagoš – baskytara
Počet stop:14
Délka: 1:01:34
Rok vydání:2010
Seznam skladeb:1 Intro 1751
2 Ďábelský vůz
3 On a tvoje zem
4 Už jdou
5 Vatry
6 Tys mi scházela
7 Skála
8 Zrada
9 S větrem
10 Nocí dál
11 Vzpoura
12 Půjdem do pekel
13 Zvon zní
14 Valaši


Autor článku: Kube  Související články:  Komentáře:

18. 8. 2010 03:50
Mimochodem ochutnávky z této desky:
http://www.youtube.com/watch?v=0MfCgf0LnGs
http://www.youtube.com/watch?v=78LQnm9MEd8
http://www.youtube.com/watch?v=fxHjhsxZ6Lk
http://www.youtube.com/watch?v=12QdCN9NCLs

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist