Reklama
13. 4. 2017

Power 5 - rozhovor

Rozhovor s úspěšnou power/speed metalovou kapelou z Brumova, s kterou jsme tu neměli rozhovor už 9 let!!! Na život, vloni vydané album Talisman i mnoho dalšího ohledně této zaběhnuté party se ptal Kube.


Rockmag.cz zdraví Power 5. Loni jste vydali novou desku, která byla mimo jiné zafinancována fanoušky v rámci start-upu. Očekávali jste, že se peníze vyberou, nebo jste byli do poslední chvíle napjatí, jestli vůbec bude zájem o novou nahrávku Power 5?

 

Olin: Startovač byla novinka, na kterou jsem náhodně narazil v časáku Pařát. Asi rok a půl před natáčením. Vždy je důležité mít vizi jak to i ekonomicky kapela zvládne. Složit materiál to je jedna věc, ale nahrát a vydat druhá. S celým tím nápadem to dopadlo výborně a byl to i skvělý průzkum. Moc děkuji všem přispěvatelům za celou skupinu. Poznání je, kdo bývá majetný nebývá vždy tím nejštědřejším dárcem. Byly i oslovení takoví, kteří s nechutí, že to nejde a dárcovství na stránkách je nefunkční nebo nepochopitelné, nás nechali svému osudu. Další vyčkávali do posledních hodin před uzavřením na výsledek naší kampaně a přisypali za pět dvanáct. Lidé, kteří nás sponzorsky léta podporují ti tvořili jádro a největší balík přispěvatelů a pak je třeba zmínit ty, kteří sami na tom nejsou finančně nejlépe a jejich dary doslova šokovali. Znovu díky všem! Dobrý sociální průzkum, splnili jsme více než na 100% a mohli v klidu nechat lisovat.

 

Martin: Super na tom všem bylo, že nám všichni ti přispěvatelé věřili, že ten výsledek bude kvalitní. Je důležité zmínit, že všichni do toho šli s tím, že neslyšeli ani notu z připravovaného alba, a za to jim patří obrovský dík.

 

Osobně pokládám novinku za velmi zdařilou po všech stránkách. Jaké máte dosavadní ohlasy od fanoušků?

 

Olin: Ano, už mě nekritizují, že ječím(smích). Myslím, že jsme dali dohromady silný materiál a společně s druhým best of výběrem, který je v balení digipacku, důstojně oslavili 20 let kapely na scéně. Recenze jsou super a nově i v zahraničí. S novým nosičem se rozesílalo i do zahraničí a čeština nevadila v Rusku a ani v Anglii (až na jednu výtku, že v přebalu mohli být překlady textů), kde nás pomyslně fakt plácali po ramenou.

České publikum je věrné a dík za ten pocit že to neděláme zbytečně.

 


Kapele určitě prospělo angažování živého klávesáka. Martina Valčíka. Jak se Martin zapojil do skladatelského procesu?

 

Olin: Ano, je to návrat k původnímu modelu skupiny a je brán s povděkem. Martinovi party korigovala jak kapela, tak jestě extra kytarista Lukin. A jeho jen tak neopil rohlíkem, když dělali zajímavější harmonie a chtěl po něm více. Myslím, že na první Martinovu desku ok, zařadil se, je fajn ho mít ve skupině. Už pochopil i humor kapely a je hodně nápomocen při prezentaci. Ten ještě ukáže, co i z těch kláves na dalších albech vyždímá. Teď to byla zahřívačka. Vše má před sebou.

 

Martin: Já naskakoval když už byly dvě věci na Talisman rozpracované a cíl byl jasně daný. Musel jsem se tedy hned zapojit do koncepce kapely a ne vždycky jsem dokázal uplně pochopit co vlastně kluci chtějí. Dali jsme s Lukinem pár sezení i u něj doma ať ty dva nástroje dáme dokopy, protože to je pro náš koncept naprosto zásadní, a myslím, že se nám to podařilo přesně tak jak jsme si na začátku představovali.

 

Otázka přímo na Olina. K vaší tvorbě nesporně patří i tvoje velmi specifické texty. Z některých je znát zřejmý vliv počítačových her, inspirace některými českými básníky (sám uvádíš, že mezi tvé oblíbence patří Vladimír Holan či Jan Zábrana), některé jsou pro mě stále prakticky nedešifrovatelné. Odkud ještě čerpáš inspiraci? A píšeš texty tak, že tě napadne téma, které zpracuješ naráz, nebo si zapisuješ zajímavé lyrické obraty, které pak zakomponuješ do nějakého širšího tématu?

 

Olin: Musím říct, že inspirace uvedenými básníky, je v posledních letech už mizivá. Texty píšu jako scénáře k filmu nebo ke klipu. „Super je, že se mi to rýmuje :-D . Jak zmiňuješ ta nedešifrovatelnou nebo více významovost mě dost baví i když za ni bývám kritizován. Kdo tam nic nenajde tak mi dá často sadu. Příkladem je nějaký Václavík, který nás coby recenzent strhal za desku Symbol a na konci se vysmál textu skladby Protihráč. Já tyto verše řadím mezi svůj top. Nepochopil, nenašel ten obraz, co jsem tam slovy poskládal. I to se může stát. Chci trochu vlastní aktivity, fantazie a volnosti myšlenky i pro posluchače nebo čtenáře textů.

Záleží mi i na tom, aby text obstál i bez hudby volně přednesen. Neříkám, že vždy snese přísná kritéria, ale snažím se to tak dělat, ve většině skladeb.


 

Zajímavý text má titulní skladba Talisman. Možná jsem ovlivněn mediální smrští, ale jestli se nepletu, je v ní poměrně realisticky reflektována stále ještě probíhající uprchlická krize v Evropě. Proč jste se zaměřili na toto téma?

 

Olin: Ano, je tam toto uprchlické téma, které se mě velmi dotýká. A nemohl jsem si pomoci vyjádřit obavu, jak nenápadně ty masy pod humanitární vlajkou přichází a jak s námi a s našimi právy mohou za pár let zatočit. Velmi jsem se v textu mírnil. Nejraděj bych složil text ,,Běžte všichni do prdele“ ale nejsme kapela tohoto typu a to je mi v tomto případě velmi líto. Věřím že, za čtvrt hodiny bych napsal tak řízný protest song, že Ortel je proti tomu čajíček. Nic proti Ortelu, každý dělá co umí. Rozumným lidem sledujícím dějiny a historii nebo těm, kteří sledují prohlášení muslimských kazatelů netřeba nic vysvětlovat. Jenom ty naše sluníčkáře by chtělo hromadně vypravit do muslimských zemí bez financí ať tam zkusí žít. By museli nastavovat prdel kvůli chlebu a vodě a o nějaké bydlení by se dělili nejvýš s kozou.

 

 

Nedávno jste jako předkapela absolvovali dvojkoncert s německými powermetalisty Brainstorm.

Jak jste si předskakování užili a měli jste šanci pokecat si s headlinery?

 

Olin: Tak v kapele ti co uměli anglicky i pokecali a užili si a já s bráchou jsme měli hořko v puse a prokleli komunisty. Vzkaz ,,soudruzi ruština je fakt na hovno“. Oni byli neskutečně přátelští a cítili jsme se skvěle. Kdybychom měli evropského renomovaného vydavatele a promotéra věřím že za krátký čas cestování, jsme schopni s nimi stát na jedné lajně. Ve Zlíně na konci setu nám před diváky děkovali za dvoudenní doprovod což vůbec nemuseli, ale bylo to moc pěkné gesto.

 

Martin: Brainstorm je neskutečně veselá a kamarádská banda. Za ty dva dny jsme stihli probrat ať už hudební tak osobní strasti a radosti. Lukin si samozřejmě poplácal s Torstenem a Milanem, že hrají na stejnou značku aparátů… Ti kytaristi jsou prostě tak trochu úchylní jak v Česku tak v Německu : -D : -D. Samozřejmě jsme je ve Zlíně nezapomněli vybavit kapkou té naší valašské dobroty :)

 

Jaká byla odezva v Praze, kde přece jen asi nejste tak známí jako na Valašsku?

 

Olin: Myslím, že úplně v klidu, lidé reagovali dobře. A u skladby Valaši i zpívali. To na druhý den ve Zlíně nebyl moc šťastný přídavek. Na refrén jsem si nechal doprovod jenom bubeníka a lidi jako by mi říkali, že tento fór už u nás viděli mockrát. Tak jsem to rychle utnul a pokřik my jsme Valaši… zabalil. Ale fajn koncert.

 

Album Talisman je sice ještě stále čerstvé, ale předpokládám, že kapela po něm nehodlá skončit. Jaké jsou plány do budoucna? Nechystáte nějaké koncepční album jako bylo např. Tvoje zem?

 

Olin: Abych po pravdě, tak koncepční album vidím špatně. Já do koncepčního alba ,,1751 Tvoje zem“ vložil tolik myšlenek, vyprávění příběhu a udržení jeho linie je tak náročné, že ještě nechci.

Moc námahy, která zůstala nepovšimnuta. Vůbec toto album si zaslouží víc. I po hudební a zvukové stránce se nám povedlo. Ale neměli jsme sílu ho pořádně propagovat, a tak zůstalo trochu v zapomnění. Když jsme vybírali skladby pro Bestofku žasli jsme sami kolik nápadů a skvělých věcí je na tomto albu. Mimochodem máme ho ještě v lisované verzi. Jinak mám tajný plán, o kterém neví zatím ani kapela. Asi příští týden jim to řeknu na zkoušce (smích). Chci je požádat, jestli by mi nepomohli s natočením sólovky.

 

A nakonec, objevili jste v poslední době nějakou zajímavou kapelu (ať českou, či zahraniční), kterou byste doporučili čtenářům?

 

Olin: Ze zahraničních se mrkněte na Circus Maximus album Nine, také Thunderstone – Evolution 4.0 nebo holčičky Baby metal jsou zajímavé, taky nový Kreator zabíjí a Turmion Kätilöt skladba Grand ball… a české doporučovat nebudu choďte prostě na všechny co dělají autorskou tvorbu. Moc vaši podporu na koncertech všichni potřebujeme!

 

Martin: Já objevil zajímavý dokument Příběh heavy metalu, který se dá stáhnout. Je to o více hodinových dílech a je vystiženo, jak se metal vyvíjel přes různé žánry atd. Jinak z hudby, jak říká Olda, Circus Maximus je fakt strašlivá pecka.

 

Díky za rozhovor.

 


Autor článku: Kube  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist