9. 1. 2009

Profil skupiny Sifon

Třicet let, to už je úctyhodná doba na existenci rockové kapely. Jistě, v českých luzích a hájích se pohybuje několik takových seskupení, která to dokázala bez přerušení činnosti, snad je ani není třeba jmenovat.

Ani bigbítová Plzeň nezůstává nic dlužna, spíše naopak, vzpomeňme Odysseu, Katapult nebo Medium. A nyní do rodiny těchto zasloužilých spolků přibývá ve vší nenápadnosti i SIFON. Poněkud překvapivé jméno v soupisu rockových dinosaurů, uvážíme-li, že kapela nadále chrlí jednu novou píseň za druhou a servíruje svůj heavyrock s patřičnou svěžestí bez jakéhokoliv náznaku nostalgie. A toto vše Sifon činí bez jakéhokoliv přerušení činnosti, přičemž jeho kalendář patří k těm nejzaplněnějším.

V kapele už nepůsobí žádný ze zakládajících členů, proto mi ani členové kapely nepomohli s dilematem, zda Sifon vznikl v roce 1978, nebo až v roce dalším. Ostatně, i proto je tento článek zveřejněn na přelomu roku. Zakládajícími členy byli zpívající kytarista Bohumil Sluka, basový kytarista Jan Pfalcer, klávesák Zdeněk Hanzar a bubeník Ivo Štrunc. Muzikanti se v kapele střídají, za několik let už funguje sestava, která dala Sifonu jeho nezaměnitelný ksicht, kterým je proslulý dodnes. Tím je výrazná melodika, typická energičnost, údernost a hitovost skladeb, propracované vícehlasé vokály, ale především precizní pódiové výkony, které naplní energií ty, kteří paří pod pódiem, a vtáhnou je do děje. Opomenuta nesmí zůstat ani virtuosní kytarová hra. Bohumila Sluku uvádí jako svůj vzor mnoho muzikantů, kteří začali své hudební působení v druhé polovině 80. let, ani jeho pozdější nástupci (Daniel Dobiáš a Tomáš Navrátil) nezůstali této pověsti nic dlužni. Tehdy Sifon tvoří bubeník Jiří Vébr, baskytarista Miroslav Zelenka, kytaristé Bohumil Sluka a Václav Šelmát, klávesista Michal Vaněk a známý plzeňský zpěvák Zdeněk Jakubec. Všichni členové se více či méně prosazují i jako komponisté, z té doby pocházejí skladby jako Bazar snů, Léto 86, Nejsi na kolenou, Pochod padlých rockerů, Bláznivej svět, Ančo nechoď na disco, Cizinec, Čaj o páté, Šedivej den, Vem to na vědomí a spousta dalších, které se střídavě vytrácejí a zase vracejí do repertoáru.

V roce 1988 je píseň Nejsi na kolenou vydána Supraphonem na jedné straně singlu (na druhé je Vizáž od brněnského Titanicu). V té době vznikají i další rozhlasové nahrávky, přičemž Toulavá se hrála i v rádiu v USA, další dvě sklaby byly ke slyšení třeba v Německu. Kapela má našlapené sály v celých západních Čechách. K zajímavé akci došlo několikrát v Kozojedech na Plzni - severu, kde členové Sifonu posíleni o svou techniku, nastupovali v odpoledních sobotních hodinách k fotbalovému utkání proti místnímu Sokolu, aby pak večer rozproudili zábavu na pódiu. Na přelomu 80. a 90. let dochází k několika personálním změnám, nejprve odchází Zdeněk Jakubec, o jehož pěvecké party se podělili Václav Šelmát a Michal Vaněk, oba rovněž excelentní a nezaměnitelní zpěváci. Z tohoto období pocházejí skladby jako Rockový svět, Lady nebo Jaro je v nás. Později s bigbítem končí i Miroslav Zelenka a Bohumil Sluka. Na jejich místo přicházejí Daniel Dobiáš a Roman Hejný z kaznějovské skupiny Expander, ve které mimochodem působili se současným kytaristou Kreysonu - Radkem Krocem.

Tyto změny však Sifon nezastavují, spíše naopak. V roce 1992 vydává kapela své debutové album Sto hříchů, které vyšlo ještě na gramofonové desce. Ve stejné sestavě se točí i následující album Soudnej den z roku 1993. Na Generaci, která vyšla roku 1996, nahradil Dana Dobiáše, odcházejícího do Kečupu, nový kytarista Tomáš Navrátil. V roce 1999 bylo vydáno cédéčko s archivními nahrávkami z 80. let, doplněné jedním bonusem. Dalším zářezem v kapelní diskografii jsou Akta X, která vyšla v roce 2001. Že je studna repertoáru Sifonu nevyčerpatelná, o tom svědčí další album Čas z roku 2006, které obsahuje pomalé skladby z předcházejících dekád. Zatím posledním albem je Sifon 2007, kde už nejsou ke slyšení klávesy, neboť Michal Vaněk se odešel věnovat svému novému projektu.

Po celou dobu své existence Sifon nepřetržitě hraje po celých západních Čechách. Na konec nemyslí, naopak má smělé plány do budoucna, ve kterých je i natočení prvního DVD, což je plánováno na rok 2009. Poslední personální změnou je příchod klávesisty Miloslava Orcígra ze skupiny Turbo. Současná sestava Sifonu tedy vypadá takto:Tomáš Navrátil - kytara, zpěv
Václav Šelmát - kytara, zpěv
Roman Hejný - basová kytara, zpěv
Miloslav Orcígr - klávesy
Jiří Vébr - bicí nástroje

Komentovaná diskografie skupiny SIFON

Sto hříchů (1992)
Debut jako hrom. Čert ví, jak se tehdy začínajícímu studiu Avik podařilo stvořit takový zvuk. Z desky tryská energie, produkce je vedena v duchu 80. let, takže bicí jsou pořádně nahallované, nástroje vrstvené, ale nic z toho není na úkor energie, která se tady servíruje měrou vrchovatou. A je jedno, jestli je to oklipovaný singl Frajer, metalových Sto hříchů, o závod uhánějící Vítězný trůn, metalový Ďábel v nás nebo zdařilá hitovka Cesta rájem. Pozadu nezůstává ani balada Slzy pominou s nádhernými kytarovými plochami. Ostatně kytarová hra je ozdobou celého alba, kterému dodává šmrnc i excelentní zpěv Václava Šelmáta, přičemž pozadu nezůstávají ani další zpívající členové, Michal Vaněk a Dan Dobiáš. Zajímavostí je, že jde vesměs o nově vznikající materiál, přestože by pro kapelu jistě nebyl problém sáhnout do zásoby svých profláklých hitů. Tomuto debutu nic nechybí, není divu, že prodejnost byla úctyhodná.

Soudnej den (1993)
Druhé album se nese v podobném duchu jako debut, jen kvalita zvukové produkce znatelně poklesla. I zde se najde spousta hitovek, které přežijí do dalších let, např. Prázdnej dům, Doteky lásky, Bigbít sílu dává nebo zdařilá balada Svou cestou.

Generace (1996)
Na Generaci se představuje nový sólový kytarista Tomáš Navrátil. Zatímco hra Dana Dobiáše byla typická nepřetržitým užíváním páky tremola, neunifikovanými prstokladovými postupy a četnými pískačkami, nový kytarista už zde předvádí zárodek toho, co bude pro sóla ve skladbách Sifonu typické v příštích letech. Plný zvuk tónů ve vysokých polohách, natahování strun a samozřejmě nezbytné proklatě rychlé prstoklady. Zvuk alba je zřejmě dosud nejamatérštější, prakticky zde neexistují basy, na druhou stranu, produkce působí celkem odlehčeně, bez těžkého zadku a v konečném výsledku se poslouchá celkem příjemně. Pokud mám hodnotit skladby, materiál je zřejmě slabší než na předchozích albech, ale i zde se najdou kousky patřící do zlatého fondu kapely, jako např. Podzimní requiem, Málo mám a zapomeneme-li na své estetické cítění, pak i Pivní fata morgana, která se pro příští dobu stala největším hitem kapely. Texty definitivně zakotvily především v oblasti vlastní pro každou podobně zaměřenou kapelu, s ženskými zkrátka budou potíže pořád. Výlety k různým strašidelným tématům, ze kterých si však kapela na předchozích albech spíše utahovala, se zde nekonají.

Archivní (1999)
Čtvrté album představuje rozhlasové nahrávky z 80. let. Některé kousky se v repertoáru udržely, na jiné už přecejenom usedla silnější vrstva prachu. Produkční kvalita odpovídá době a podmínkám vzniku, na konci v 90. letech jistě nemá šanci ohromit, ale pro pamětníky bylo album jistě vítaným dárkem, neocenitelné je i to, že fanoušci mohli konečně ocenit hru bývalých zasloužilých členů ve studiové kvalitě. Od 80. let odehrál Sifon další dvě desetiletí, ale jsou hodnoty, které zůstávají zachovány.

Akta X (2001)
Dlouho očekávaný pátý zásek v diskografii mnohým fanouškům zamotal hlavu. Sifon se zde trochu odklonil od své typické melodiky i od typické stavby skladeb. Album není nějak extra zvukově nadupané, je tu znát odlehčenost, ale v jiném smyslu, než u Generace. S melodikou a aranžemi se zde pracuje jinak, než bylo doposud u Sifonu zvykem, ale nutno říci, že výsledek stojí za to. K tomu pomáhá i na jedničku zvládnutá produkce, se kterou si ve studiu Accent pěkně pohráli. Z každé sekundy je znát, že si Sifoni dali na Aktech záležet. Mezi fanoušky panují různé názory na jednotlivé skladby. V jednom se však shodují, zatímco některé skladby je doslova nadchly, jiné by s klidným svědomím z playlistu kapely vyškrtli, těch druhých je však vždycky výrazná menšina. Album obsahuje nekřečovitě rokenrolově znějící kousky jako Akta X, Dávno vím nebo Lochneska, aranžersky k dokonalosti dotažené Ráno, Tak se tu měj nebo Den pro mou lásku. Než půjdeš spát je jednou z nejhezčích balad, co kdy Sifoni stvořili. Nelze vypíchnout nejlepší skladby, jak bylo řečeno, tady každý posluchač zvolí úplně jiný výběr. Výraznou slabinou alba jsou však texty, zvláště v některých případech se už ona nadsázka, která k Sifonu vždy patřila, blíží k infantilní hlouposti, což je škoda. Jak už bylo řečeno, album zdobí aranžerská propracovanost, nad všemi nástroji však stojí excelentní stylotvorná a nápaditá sólová kytara, která si zde zaslouží absolutorium.

Čas (2004)
Když se rocková kapela pustí do natáčení alba ze samých pomalých skladeb, bývá často výsledkem přeslazená limonáda, kterou vydrží poslouchat jen otrlá odrostlá fanynka Luneticu, vzpomeňme na jeden čas ve velkém produkované výplody jedné moravské kapely. Sifon nejenže obstál se ctí, ale možná předložil k poslechu svůj dosud nejlepší výtvor. Excelentní zvuková produkce alba zachovává vše, co je pro Sifon typické. Nápaditou melodiku, výrazné klávesy i excelentní sólovou kytaru. Natočené balady překypují melodickými nápady, zpěváci Václav Šelmát, Michal Vaněk i hostující bývalý sifoňák Zdeněk Jakubec se zde odpíchli ke špičkovým výkonům. Dýchne na vás atmosféra bigbítových parketů, všechny ty noční návraty lesními alejemi ruku v ruce se svou milovanou a všechno, co k romantice této zábavy patří. Vím, že už se trochu opakuji, ale jestliže jsem v recenzi na předchozí album chválil hru Tomáše Navrátila, tady vysekávám poklonu tak hlubokou, že by na ni nestačil ani Mariánský příkop. Posluchač není ošizen o nic, na co byl zvyklý od původního kytaristy Bohumila Sluky, asi nikdy nepochopím, jak mohl někdo tak věrně zachytit charakter i atmosféru jeho hry a současně k tomu dodat i vše, co dělá Sifon Sifonem i v novém tisíciletí. Za vrcholy alba by se daly považovat Čas, Království snů nebo Čas návratů, ale i ostatní skladby mají daleko k tomu, aby byly nějakými vycpávkami. Kdyby takhle vypadaly všechny nahrávky složené z rockových balad...

Sifon 2007 (2007)
Sifon poprvé bez kláves. Ubylo typické načančanosti, album působí velmi civilním dojmem, ale o přitvrzení nemůže být ani řeči. Ve studiu Propast zřejmě nebylo času nazbyt, a tak se zde projevuje určitá nedotaženost ve zpěvu, především pak ve sborových pasážích. Naopak kytary se s absencí kláves vyrovnaly po aranžerské stránce velmi dobře. Pěvecké party byly tentokrát v převážné většině svěřeny Tomášovi Navrátilovi, který je i nejvíce zastoupeným autorem. Vedle blyštivých písňových klenotů (Andělská, Hotel na předměstí, City na prodej, Noc bláznů nebo Žít jako král), které se směle mohou poměřovat i s konkurencí těch největšich sifoňáckých fláků, se zde objevují i skladby o poznání slabší, ale i v nich se objevuje mnoho zdařilých pasáží, které způsobí, že toto album bude hrát v diskografii každého fanouška stejně důležitou roli, jako všichni jeho předchůdci.


Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

13. 1. 2009 09:41
Deris
Řekl bych,že tohle je nejlepší a nejúplnější souhrn historie skupiny Sifon jaký jsem kdy četl.:-)
10. 1. 2009 10:48
Ale vydat spomoci sifonu knihu o nich neni spatny napad jen nekde ty informace schrastit začal bych s tim asi u Jirky Vébra.
9. 1. 2009 16:29
sifylis
Pěkný článek. Asi bych uvítal i informace z těch začátků, prvních koncertů a tak. Ale to by vydalo asi na celou knížku, jestli si to někdo vůbec pamatuje.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist