Reklama
12. 11. 2010

Projekt Parabelum - rozhovor

Pražská kapela Projekt Parabelum právě vydala desku Radiola. Nejen o ní jsem si povídal s jejím kytaristou Sakalou. A výsledný rozhovor je právě teď a tady v tomto článku, ....


Kapela Projekt Parabelum založili lidé, kteří už v nějakých kapelách působili. Měli jste tedy lehčí začátky?
Pokud se otázka týká Simona a Wikinga z K25A a mě z Anarchuz, tak z pohledu toho, že jsme věděli do čeho jdeme snad ano, a z pohledu, že bychom měli být nějak ze známosti protěžováni, tak ne. Spíš se mi zdá, že to kolikrát bylo naopak.

A jak je možné, že už druhý rok existence objížďíte festivaly jako Benátská noc...?
Pokud se otázka týká znovuobnovené sestavy PP, pak je pravda, že hrajeme 2 roky, ovšem Projekt Parabelum funguje celkově již od roku 2001 a od té doby jsme hráli na spoustě festivalů. Více nalezneš z naší historie na www.bandzone.cz/projektparabelum.

Za tu dobu jste natočili dvě proma a dvě regulérní desky. Poslední z nich (Radiola) jste vydali poměrně nedávno. Kdy přesně?
Desku Radiola jsme vydali právě v těchto dnech, přesněji 10.10.10.Evokuje to spíš některou z adres DNS serverů, ale je to opravdu datum vydání našeho v pořadí již druhého alba, ke kterému právě jedeme turné s názvem Radiola.

Co má vůbec název Radiola znamenat?
Název Radiola má několik významů. Od technického označení starého typu rádia či spíše jeho mutace, přes knižní použití od Nosovova Neználek ve Slunečním městě, kdy zmiňovaná Radiola byl vlastně automatický stroj na sečení úrody - kombajn, který pracoval po sestupné spirále od největšího poloměru po nejmenší s tím, že byl propojen videokomunikátorem s ústředím, takže když zmiňovaný Neználek do skleněné kopule plazil jazyk, dostalo se mu zasloužené odpovědi. Radiola ale v našem slova smyslu a pojetí znamená imaginární hvězdu, či spíše planetu, která má vše, co naší o Zemi víme, či spíše tušíme. Je to svět kladných a záporných frekvencí, principů přenosů nejen elektrické energie dle Nikoly Tesly na tisícikilometrové vzdálenosti.Je to o lidském vědomí a podvědomí, fantazii a skrytých přáních a myšlenkách. Náš svět má název Radiola.

Vy se už od svých začátků stylizujete do sci-fi podoby. Kdo to vymyslel?
Nedá se říci, že bychom se stylizovali do sci-fi podoby. Vize spíše vychází z našeho zalíbení v hraní her, ať již PC nebo Playstation. Ovšem jestli Ti toto evokuje naše propojení vizuální stránky s hudební při live show, pak je pravda taková, že show vychází ze slova ukázat, předvést. Proto je hudební produkce podtržena vystupováním v převlecích a celková image tomuto podřízena. Každá pořádná kapela by měla mít svou image, známku, dle které ji bezpečně poznáš a vlastní filozofii. Pokud toto schází, není to nic jiného, než parta ( i třeba vynikajících ) muzikantů, kteří hrají stejnou písničku.

Takovou image měli určitě i Type O Negative, jejichž frontman Peter Steele nedávno zemřel. Zasáhla vás jeho smrt?
Type O Negative nebyla jen kapela s image, TON byli ikonou ve svém žánru. Peter Steel byl jednou z nejcharizmatičtějších osobností scény let 90 a 00.Zpráva o jeho smrti nás zastihla právě při natáčení aktuálního alba. Odchodem Petera Steela myslím že skončila jedna éra hudby.Z výše jmenovaných důvodů jsme se mu rozhodli naši desku věnovat.

Písně z desky se už dají slyšet na Bandzone. Bude deska dostupná jen na internetu, nebo se dá zakoupit i CD?
Jak jsem již uvedl, Radiola je na trhu od 10.10.10. To znamená fyzický nosič CD s bookletem a krabičkou, prostě regulerní deska :-). Tato vychází pod naším labelem Automan Records a zde si ji také můžete objednat na adrese projekt-parabelum@alinterier.cz. K dispozici jsou též trika s motivem aktuálního alba.

Můžeme se těšit i na křest?
Samozřejmě! Každá deska je jako dítě, potomek, který bude po dlouhou dobu naším obrazem, zábleskem aktuálního duševního rozpoložení. Proto si zasluhuje řádného přivítání na svět, které proběhne 17. listopadu v pražském klubu Futurum za podpory spřátelených matadorů Jolly Joker &| P.B.U. a mladých dravců Crosscheck. Tímto srdečně zvu všechny příznivce kladných frekvencí na tuto pro nás zásadní událost.

Kromě hraní také organizujete festival Rock na valníku. Jak se vydařil letošní ročník?
Letošní 11. ročník RNV RMIG sice navštívilo oproti loňsku zhruba o 1.000 lidí méně, nicméně atmosféra byla skvělá, kapely taktéž a my se těšíme už na 12. ročník

Jak často koncertujete?
Jak jsem již zmínil, tak v současné době jedeme turné s názvem Radiola, které zahrnuje celkem 10 zastávek po celé republice a končí 18.12. v Domažlicích. Jinak standartně odehrajeme tak 40 koncertů ročně převážně po známých klubech či festivalech.

Předem jsi mi prozradil, že brzy bude klip k songu Vyvolení. Kdy ho budou moct fanoušci shlédnout?
Klip Vyvolení je již hotov. V současné době jednáme s českou mutací MTV, rozjednáno máme i Óčko a další media. Oficiální uveřejnění videoklipu ale bude právě na již výše zmiňovaném křtu, tudíž o důvod více, proč jej navštívit :-)

Platí u vás heslo "Sex, drogy, rock'n'roll?
No jistě, co bychom to byli za rokenrolovou partu :-))))))))

Co bys vzkázal čtenářům rockmagu?
Předně bych jim poblahopřál, že navštěvují ten správný web, jakým bezesporu Rockmag je a potom snad jen to, že v převážné míře mají svůj život ve vlastních rukou a těmi se o něj starat, stát si za svými názory, i když v danou chvíli nejsou třeba nejpopulárnější, aby při ohlédnutí zpět se nikdo nemusel stydět za své činy. No a samozřejmě bejt v pohodě a chodit na Projekt Parabelum ! :-)


Autor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist