Stríbrné prívesky na Darkont.cz
31. 5. 2014

Ptáci - Sbírka motivů

Na hudbu můžete narazit skoro všude. Něco na způsob hudby je ke slyšení v rádiích a občas také v televizích. Potom je tu takzvaná klubová scéna, kterou můžete objevovat v hudebních klubech a na internetech. Existují ale také interpreti, ke kterým se nedostanete skoro ani touto cestou.

Tímto filosofickým úvodem jsem se snažil naznačit, že Ptáci, o kterých je v této recenzi řeč, se pohybují v temném podzemí a na světlo světa vycházejí málokdy. EP Sbírka motivů se zdá být jejich prvním albem vůbec. Kapela přitom funguje již od roku 1995.

Jedná se zde o instrumentální rockové skladby, které Ptáci složili v letech 1996 až 2003. Na desce je těchto motivů pět a dohromady zabírají plochu 22 minut. Desku, která již svým obalem deklamuje svou nezávislost na aktuálních trendech, vydávají Ptáci v číslovaném nákladu 300 kusů. Jedná se o stoprocentní DIY dílo: žádný cizí producent, manager, výtvarník, žádná OSA.

Při prvním poslechu jsem ale přesto úplně nadšený nebyl. Absence vokálů často způsobuje posluchačovu nesoustředěnost na nahrávku a Sbírku motivů jsem považoval přesně za takovýto případ.

Následující poslechy ale ukázaly, že motivy skladeb jsou rozhodně nosné a u náročnějších posluchačů si jistě pozornost sami vynutí. Kapela experimentuje starým způsobem, nevyužívá samplů a elektronických efektů. Skladby mají klasický rockový základ, ve kterém melodickou roli vokálů přebírají kytary. O slovo se ale často hlásí také pobublávajíci basa.

Každý motiv má svojí atmosféru a svůj svět. Pro fanoušky undergroundu a opravdu nezávislé hudby se jistě jedná o cenný artefakt, běžný posluchač ale na takové projekty tolik neslyší. Pomoci by mohl fakt, že celá deska je k poslechu na bandcampu kapely a zvídavý fanoušek si ji může také stáhnout zdarma ze stránek kapely. Tamtéž si můžete za krásných šedesát korun objednat klasické CD.

Já osobně jsem po prvotních rozpacích desce propadl a mám dojem, že se mi v přehrávači bude protáčet poměrně často. Minimálně devatenáct let do vydání další desky.


Interpret:Ptáci
Album:Sbírka motivů
Počet stop:5
Délka:22 minut
Rok vydání:2013
Vydavatelství:Vlastní náklad (300 kusů)


Autor článku: šrája

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist