Reklama
17. 2. 2008

Rachot strojů - ...vesele se žije!

Již druhou placku v řadě mají na svědomí punkoví muzikanty z hudebního uskupení Rachot strojů. Jak se jim toto album povedlo? Co na něm najdete? A je lepší než první deska? Tak na tyhle dotazy vám odpoví naše recenze.

Když jsem měl v ruce první album od Rachotu strojů, které se jmenovalo Technické služby, bylo skoro vesele barevné. Na rozdíl od toho je druhé album černobílé, ale víc černé než bílé. I zpěv mi přijde o něco drsnější. Člověk záhy pochopí, že název „Veselé se žije“ je spíš sarkastická hláška. Jak se zpívá v poslední písničce „Srdce Evropy“: „Leda krysám v tomhle městě vesele se žije!“

Tentokrát má punkový nářez deset písniček, které mě příjemně překvapily svými tématy. Je vidět, že Rachot strojů není jednotvárná strojová hudba, která člověka stereotypně utluče. K tomu přispělo i to, že se mezi jinými nástroji ozvala i trumpeta, takže se některé písničky trochu podobaly skáčku. Ale na punkovosti jim to nevzalo.

Jako správní punkoví bardi zpívali členové Rachotu strojů o aktuálních tématech, která se člověka dotýkají. Možná, že je písnička dnes tím pravým způsobem, jak něco říct. Není tak neosobní jak mediální zpráva a promlouvá přímo k člověku, který si ji pustí.

První písnička Klíšťata ukazuje ten paradox, že když už člověk vyrazí do přírody, může se mu stát osudným malý, krvežíznivý roztoč - klíště, které se ho chce chytit a živit se jeho krví. Ale ať už jsou klíšťata jakkoli nebezpečná, zdá se, že v dnešní době má člověk velkou potřebu bránit se proti tomu, co se živí na jeho úkor. Klíště se neodvděčí za to, že se mohlo přiživit, naopak ještě může těžce uškodit. Zdá se, jako kdyby dnešní člověk žil s tím, že mu někdo škodí, a tak se cítí ukřivděn, nikomu nedůvěřuje a vidí kolem sebe jen krvežíznivá klíšťata.

Toho se týká druhá písnička Stopařův lament. Člověk stopuje a nikdo nezastaví. Sakra proč? Lidi si nevšímají. Podobně jako na ulici jeden druhého míjí, nikdo nikoho nezná a znát nechce, protože má svoji cestu, která jiné cesty nevyhledává. Řidič nemá čas nebo už srostl s autem a stal se strojem. Nemá už v sobě lidskost. Nezastaví stopařovi. Možná mu dokonce škodolibě přeje to, že tam uvízl a nemůže sehnat pomoc. Možná je stopař pro toho řidiče méněcenný, protože nemá auto.

Třetí písnička Mrchožrouti jakoby završuje obě předcházející. Lidé požírají lidi. Nejde se přes mrtvoly. Mrtvoly jsou dokonce tím, co někteří večeří.

Čtvrtá písnička mě docela potěšila. Jmenuje se Učitelka. Zaslechnete v ní kus melodie z reklamy na minerálku, ale hlavně promlouvá za spousty studentů, kteří jsou jak stádo nahnáni do základní školy, kde jim káže učitelka, kterou nesnášejí. Připomnělo mi to starou chemikářku, kterou jsem nesnášel a o které jsem napsal několik dekadentních básniček a taky drama Pálení čarodějnic. Tahle punková písnička je prostě písní studentů základních škol, kteří nechtějí být dobytkem ze stáda, a tak nesnášejí dobytkáře.

Pátá písnička Pracovní stroj je o tom, jak z člověka dělá pracovní stereotyp stroj. Člověk se ztrácí v mechanismu. Už to není učitelka, kdo ten mechanismus garantuje, ale nadřízený.

Šestá písnička svou formou upomíná na Erbenovu Mateřídoušku, první báseň Kytice. Volá za záchranu restaurace „Na střelnici“. Na konci bookletu taky stojí: „Vyzýváme občany města Poličky, aby nebyli lhostejní a dále nenechávali chátrat kulturní památku, objekt restaurace „Na střelnici“. Snad bude takové volání vyslyšeno a jeho bardi taktéž.

Sedmá písnička „M.H.D.“ připomíná, jaký je to chaos jezdit veřejnou dopravou. Někdy je lepší jít pěšky. Ovšem pokud je to možné.

Osmička „Kretén“ vlastně dává vědět, jaký je překlad slova „individuum“ do řeči totalitních mechanismů. Takže „kretén“.

Devítka je o tom, že „když tě všechno zradilo…pomůže ti kladivo!“ A desítka ukazuje Prahu jako zatracené velkoměsto, které je nebezpečné navštívit.

Podtrženo, sečteno - tohle album stojí za to. Drsnější zpěv, sprostější jazyk a dobré nápady posouvají Rachot strojů novým směrem a začíná se ukazovat, v čem spočívá jejich autentičnost. Můžeme se těšit, jaké bude třetí album, protože druhé album už je trochu jinde než to první. A od Rachotu strojů můžeme čekat další punkové variace, které stojí za pozornost!


Interpret:Rachot strojů
Album:...vesele se žije!
Sestava:mykey- zpěv, basa
čech-kytara, zpěv
cemr-kytara, zpěv
hans-basa, trumpeta
pták-bicí
Počet stop:10
Délka:30,3 minut
Rok vydání:2007
Seznam skladeb:1. klíšťata
2. stopařův lament
3. mrchožrouti
4. učitelka
5. pracovní stroj
6. restaurace „na střelnici“
7. m.h.d.
8. kretén
9. …pomůže ti kladivo!
10. „srdce evropy“


Autor článku: Honza Černoch  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist