Stríbrné prívesky na Darkont.cz
16. 2. 2015

Report: Medium - Kozojedy (7.2.2015)

Západní Čechy byly v 80. letech synonymem pro kraj zaslíbený rockové hudbě. Fungovalo zde nepřeberné množství kapel a na každé vývěsní tabuli byla každý víkend nabídka hned několika možností, kam v blízkém okolí zamířit, což tehdejší mládež hojně využívala a nebylo výjimkou, že se ve venkovských kulturácích stihla pobavit v pátek, v sobotu a dokonce i v neděli na tzv. odpoledních čajích.


Od jiných krajů v republice se Plzeň lišila tím, že muzikanti sázeli většinou na vlastní repertoár. Dnes už řady kapel obrážejících venkovské kulturáky prořídly, stejně jako jejich diáře, ale silná tradice se stále udržela, byť už na akce dávno nechodí 500 lidí a mnoho kulturáků nezažije rockový koncert, jak je rok dlouhý.


Hardrocková skupina MEDIUM je spolu s Odysseou asi služebně nejstarším nepřetržitě fungujícím bigbítem v Plzni. Existuje od roku 1974 a kulminaci popularity zažila v 2. polovině 80. let. V dalších dvou desítkách let jako by MEDIUM nedokázalo zachytit správný marketingový vítr, a tak působilo oproti dravější regionální konkurenci trochu nenápadným dojmem, byť kvalitativně patřilo v oboru vždy k nejlepším. V posledních letech se však zdá, že zatímco ostatním dochází dech, MEDIUM se ve stoprocentní formě hlásí stále hlasitěji o slovo.


Kozojedský kulturák patří dlouhá léta k tradičním štacím, které tato kapela objíždí. Tentokrát byla dnem konání netradičně sobota (bigbíty v Kozojedech byly odjakživa v pátek). Mé obavy z účasti, které dnes provázejí konání jakéhokoli koncertu regionálních kapel, tak byly znásobeny tímto netradičním termínem. Nakonec jsem byl příjemně překvapen. Můj odhad účasti je 120 lidí, což je v dnešní době jednoznačný důvod ke spokojenosti, navíc věkový průměr nebyl nikterak vysoký.


Večer samozřejmě proběhl v duchu západočeských tradic, to znamená, že se začalo hrát krátce po deváté hodině, končilo se hodinu po půlnoci a hraní bylo rozděleno do pěti sérií. Na úvod klávesové intro, otvírák nesoucí stejný název jako kapela a další tutovky z repertoáru, jehož těžiště leží z drtivé většiny v materiálu z nejslavnějšího období skupiny, tedy v 80. letech. MEDIUM hraje hard rock, ve kterém jsou znatelné párplovské základy, ale jeho dominancí je výrazná osmdesátková klávesová pompa. Nezřídka se však uchyluje i k modernějším vlivům, takže u novějších skladeb narazíme i na sekanější riffy a klávesové rejstříky, které mohou evokovat třeba severský metal. Na poměry toho, co si představíme pod pojmem tancovačkový bigbít, nabízí MEDIUM členitou hudbu, ve které je nadstavba v podobě všemožného rytmického hračičkování doplněného do detailu vypilovanými instrumentálními vyhrávkami. S těmito faktory kontrastují některé texty, které jsou v několika případech hodně archaické a zůstávají nepřenositelně zakotvené v reáliích 80. let (Karneval, Hostinskej, Maškarní bál). Na druhou stranu však kapela disponuje i výrazně umělečtější metaforickou lyrikou (Socha s hlavou motýlí, Cesty, Chceš mít svůj sen).


Co však MEDIUM odlišuje od většiny západočeské konkurence, je instrumentální sehranost (tato sestava spolu hraje nepřetržitě od roku 1996) a perfekcionismus. Můžete zapomenout na kapely, při jejichž produkci marně pátráte, co se vám na nich kdysi dávno líbilo. MEDIUM má totiž za bubny Jacka Lukáše, který svou monumentální bicí soupravu doplněnou asi milionem vyleštěných činelů nijak nešetří a silou obou kopáků žene kapelu dopředu až s metalovou dravostí. Uprostřed písně "Hostinskej" má navíc prostor pro nekonečně dlouhé bubenické sólo, pří kterém si vždy dokáže s publikem pohrát. Rytmiku s nemenší precizností doplňuje basák Václav Štěpánek, který se stará i o vysoké doprovodné vokály. Kytaru a nezaměnitelný zpěv má na starosti zakladatel a kapelník Milan Borník, který na pódiu nepůsobí jako typický kytarový hero, ale zdání klame, jeho styl je originální, mediácká sóla jsou vynalézavá a se stylovými pískačkami se tady nikterak nešetří. Jak už bylo psáno výše, zvukovou tvář dodávají kapele pompézní klávesy, které obsluhuje Petr Dvořák. Ten si v poslední době začal stále více hrát s novými klávesovými hračkami, které nechal naplno promluvit hlavně v sóle v "Hostinském".


Jak už to v západních Čechách bývá, při první sérii se lidé teprve osmělovali, ale po zbytek večera byl parket povětšinou slušně zaplněný a při sérii balad plný. Když jsme u těch pomalých písní, ty jsou skutečnou chloubou kapely, a to jich ještě spousta nezazněla.


Večer se tedy vyvedl a ukázal, že fenomén rockové zábavy ještě zdaleka není mrtvý. Za jedinou vadu večera považuji to, že nezazněl asi největší skvost repertoáru "Barvy a pravda" (nebo jsem se pobavil tak intenzivně, že si jej nevybavuji), jehož absence ale byla pro mě vyvážena relativní novinkou v repertoáru "Bude to dobrý". Lze jen litovat, že MEDIUM vkládá do repertoáru zhruba asi tak jednu novinku za několik let. Písně, které vznikly po roce 2000, se povedly, a pokud nechce kapela hrát na většině štací převážně pro pamětníky, mohl by jí svěží vítr v repertoáru jedině prospět, stejně jako po dlouhých letech natočení nového alba.

Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:


 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist