28. 7. 2013

Report: Mighty Sounds 2013

Devátý ročník festivalu Mighty Sounds v prostoru táborského letiště Čápův dvůr byl letos až k prasknutí nacpaný hvězdami, které potěšily každého fanouška punku, SKA, HC a reggae. Nadupaný line-up přilákal deset tisíc lidí, což je o dva tisíce víc než loni.

Jako první z headlinerů v pátek vystoupilo britské garážové trio The Subways. Jejich hity jako Rock and Roll Queen, We Don't Need Money To Have A Good Time, Oh Yeah a mnoho dalších spolehlivě rozhýbaly návštěvníky prvního festivalového dne. Dobrý dojem z koncertu ještě prohloubil frontmanův překvapivě široký repertoár českých slovíček a frází a pódiová show, kterou má skupina otestovanou z festivalů jako Glastonbury, Download a Reading and Leeds.

Fandové druhé doby v pátek zase čekali na legendy 2tone, Bad Manners. Ti začali hrát s dvaceti minutovým zpožděním, protože frontman byl zaneprázdněn na baru na backstagi. Když už se ale na podium dopotácel, i přes svůj stav dokázal předvést energickou show, která diváky určitě nezklamala.

 

Nejpohodovější atmosféra však panovala na koncertě amerického reggae písničkáře, Case Haleyho. Jeho vystoupení ve skoro až intimním prostředí malé Lucky Hazzard Stage bylo protknuto všeobecnou spokojeností a uvolněností, takže musel po oficiálním konci čtyřikrát přidávat.

Sobotní program se obešel víceméně bez velkých jmen, a tak mohli návštěvníci vcelku s čistým svědomím opřít svou pozornost na menší podia. Především stanová Jan Roháč Stage nabídla zajímavé kapely. Představili se zde například němečtí Spicy Roots se svižným rocksteady nebo reagge-skáčkoví Skaferlatine z Francie. Pro příznivce ostřejších kytar zahráli s velkou vervou a energií britští The Computers. Zaujali ale také reggae punkeři Jaya the Cat, kteří hráli na jedné z velkých stageí.

 

Nejen pro pravověrné punx byl vrcholem sobotního dne koncert britských punkových legend U.K. Subs. Svým syrovým zvukem v čele s 69letým frontmanem rozcupovali fanoušky téměř se stejnou energií, jako v začátcích před téměř čtyřiceti lety a dech jim nedocházel ani po téměř hodině hraní.

To nejlepší si ale organizátoři festivalu schovali na neděli, kdy vystoupili britští Skindred, známí svým spojením tvrdého punku a reggae. Přestože se frontman Benji snažil zapojit také publikum, rozhodně neměl takový úspěch, jako následující Anti-Flag, které poslouchali fanoušci s otrockou oddaností.

 

Není se ani čemu divit, protože energická show, kterou tito angažovaní punkáči předvedli, si tuto podporu zasloužila. Skvělým zakončením byla poslední skladba, při které si bubeník přenesl části bicí soupravy mezi diváky.

Následovalo vystoupení legendy světového HC, kapely Suicidal Tendencies, jejíž desky patřili v osmdesátých letech k povinné výbavě každého skateboardisty. Teď už si většina členů kapely na skateboard zaručeně nestoupne, ale po několika pauzách a personálních změnách teď nejspíš chytá novou mízu. Letos vydala opěvovanou desku 13 a také jejich vystoupení na Mighty Sounds bylo doprovázeno energií, které by mohly závidět i o generace mladší spolky. Třešničkou budiž závěr jejich setu, při kterém kapela pozvala na pódium fanoušky z prvních řad.

Hned poté se areálem rozezněli houpavé reggae melodie, které do Tábora přivezl jeden z mnohých potomků Boba Marleyho, Ky-Mani Marley. Ač se snažil sebevíc, nejvíce ohlasu získávaly právě skladby z dílny jeho otce, takže ač to jistě nebyl záměr, i díky velmi podobné barvě hlasu koncert vyzněl spíše jako revival Boba Marleyho než cokoliv jiného. I přesto dokázal Ky-Mani udržet pozornost publika přes hodinu, čímž mírně zdržel koncert německé psychobilly bandy Mad Sin na vedlejší Jan Žižka Stage.

 

Z domácích jmen se nejvíce povedla vystoupení kapel NANO, Slobodná Európa, The Unholy Preachers, Momma Knows Best a nebo závěrečný koncert celého festivalu, který patřil počernické skupině The Fialky.

Chybět nesmělo samozřejmě divadlo (letos například Buchty a Loutky nebo Divadlo DNO), žánrové úlety jako Prago Union nebo táborský Swing Band ani nespočet DJů, kteří udržovali publikum při životě až do ranních hodin.

 

Nabitější program nejspíše způsobil, že ač všude chodilo relativně dost lidí, nikde nebyl vyložený nátřesk, jako např. minulý rok na Irie Révoltés. Každopádně se opět ukázalo, že i žánrový festival, který nevozí jen nejaktuálnější kapely, je životaschopný.

 

Autorem fotografií je Jaroslav Vančata, provozovatel stránek koncerty.fotocreo.cz, kde je k nalezení také celá fotogalerie z letošních Mighty Sounds. Fotografie jsou použity se svolením autora.

Autor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist