Reklama
1. 5. 2014

Rozhovor - Nahum

Přinášíme rozhovor dalšího účastníka Deathnoise - Metalový Jičín Open Air 2014, tentokrát s ostravskou kapelou NAHUM, která vznikla na začátku roku 2004. Tato kapela vyznačující se hutným death a thrash zvukem, sem tam říznutý black metalem. Vykládání vzniklo s kytaristou Tomášem. Kvalitní čtení.


Zkuste fanouškům v pár větách představit kapelu Nahum. Styl, texty, obsazení v kapele atd.
Jsme death/thrashová kapela s důrazem na atmosféru, melodii a nosné motivy. K tomu nám stačí standardní sestava: zpěv (Pavel), kytara (Tomash), kytara (Roman), basa (Hanis), bicí (Michal). Texty jsou cesty do spletitého lidského nitra, do apokalyptických výjevů, a burcují.

Jako kapela působíte na scéně téměř 10 let. Když se zpětně ohlédnete, jak byste hodnotili vývoj kapely a jsou dnes věci které byste chtěli zpětně změnit?
Tak předně je třeba říct, že z těch deseti let jsme byli vlivem vynucených vnějších okolností skutečně aktivní pouze poslední tři roky. Čili určitě - kdyby to bylo možné - změnili bychom to, abysme mohli současným způsobem pracovat od prvopočátků. Nelitujeme ale ničeho. Má to za následek zase to, že si daleko více uvědomujeme cenu času a makáme daleko víc. Za ty poslední tři roky kapela tak vyrostla mnohonásobně. Vlastně za náš start považujeme až vydání debutu a jsme s nastaveným směrem navýsost spokojeni. Vše je teprve před námi.

Tím debutem bylo album s názvem The Gates Are Open. Nutno poznamenat, že se jedná o opravdu skvělou desku, která má dodnes pozitivní ohlasy. Změnily úspěchy této desky filozofii kapely? Nebo se v kapele pořád držíte předem stanovené strategie?
Předně úspěch desky rozšířil možnosti. Přístup - nebo jak říkáš strategii - máme stále stejnou: maximálně na sobě pracovat a kapelu neustále posouvat výš. A v tomto nám úspěch debutu značně rozšířil možnosti. A samozřejmě i dodal novou chuť pracovat, nové nápady. Stále sbíráme nové a nové zkušenosti, které chceme maximálně využít.

Na začátku minulého roku jste měli možnost s kapelou hrát na festivalu ve Švýcarsku. Jaký to byl pro vaši kapelu zážitek ochutnat atmosféru větší zahraniční akce?
Absolutní profesionalita. Vše bylo "do putníku" od a až po z. A zároveň uvolněně, bez stresu. Prostě relax se spoustou fans, piva a prodaného merche.Letos se znovu vydáváte na turné zvané The Four Horsemen. Pokud jsem dobře zaznamenal, oproti loňskému tour bude připravený dvojnásob zastávek. Prozraďte fandům, kdo z Vás přišel s nápadem udělat toto tour? A jaký rozdíl oproti prémiovému tour?
Nápad na tour přišel hned po desce, všichni jsme věděli, že ji chceme takto podpořit. První se uskutečnilo v roce 2013 s Tortharry, Pandemia a Spreading Dread. Podařilo se a my jsme věděli, že nezůstaneme u jednoho ročníku. Ten letošní jsme pro větší záběr naplánovali na osm zastávek včetně Slovenska. Opět jsou to čtyři headlineři - "čtyři jezdci", opět bude line-up rotovat, bude také support. Tentokrát s námi vyrazí Secret Of Darkness, Unborn a Suburban Terrorist. Všechno super kapely a dravé štiky na scéně.

U tour ještě chvíli zůstaneme. V loňském roce se jednalo pouze o 4 zastávky, což se organizačně dá ještě zvládnout. Letos bude zastávek celkem 8. Jak moc je náročná organizace takového tour? Není to trochu na úkor kapely a osobního života, nebo máte všechny úkoly rozděleny mezi všechny členy kapely?
Tak osobní život jde samozřejmě stranou, nic není zadarmo, to si člověk musí vybrat hned na začátku. Přesto se dá zvládnout i osm zastávek, vzhledem k tomu, že se každá kapela stará vždy o dvě z nich. To situaci značně ulehčuje. Samozřejmě není to jen o domluvě konkrétních míst, ale na neustálou práci pro kapelu jsme si zvykli. Není to nic nerealizovatelného. Jde jen o to, jestli chci.

Letos se opět objevíte na Deathnoise – Metalový Jičín Open Air 2014, který se odehrává na zřícenině hradu Starý Jičín. Jaké to je hrát v tak unikátní prostřední, nebo je to pro Vás koncert jako každý jiný?
Česká republika má jen pár unikátních festivalů a Deathnoise k nim patří. Je to nezpomenutelné místo plné historie a opravdu takových festivalů ve světě moc není. Ale netěšíme se na něj jenom proto. Budou super kapely nejen z celé Evropy i česká špička a to z něj dělá opravdu vyjímečnou akci. Rozhodně to pro nás bude velká čest a zážitek. Uděláme maximum, aby to byl zážitek i pro naše fans.

Mnozí fanoušci určitě zaznamenali váš koncertní posun vpřed, kdy se z malých koncertních akcí dostáváte na větší a větší akce, např. avizovaný Deathnoise festival nebo třeba Czech Death Fest. A to přesto, že máte venku zatím jenom jedno album. Není čas na to přijít s něčím novým?
Chceme jít dopředu v každém směru a jsme vděčni za každé pozvání na akci. Jsme jenom rádi pokud - jak říkáš - je to vzrůstající trend co do kvality i co do množství. Doufám, že rosteme koncert od koncertu i my, protože na tom opravdu makáme. Považujeme se za live kapelu, akce nás ženou dopředu, dávají zkušenosti. Přesto je pro nás velmi důležité i vyjádření nahrávkou. Na podporu debutu jsme doposud odehráli čtyři desítky koncertů, nejsme kapela co vydá desku a pak několik let sedí doma na zadku. Je ale taky fakt, že se s akcemi docela roztrhl pytel a trochu jsme na tom ujeli. Nicméně materiál na druhou desku je už nějakou dobu složený, pilně ho secvičujeme, ladí se detaily, aranže. Materiálu je hodně, možná ani vše nevyužijeme. Do našich koncertních playlistů novinky postupně zařazujeme a už netrpělivě vyhlížíme studio. Nemůžeme ještě operovat s termíny, ještě není rozhodnuto jakým zpsůbem deska vyjde a jsou věci, které neovlivníš. Na přelomu roku nás na tři měsíce přibrzdily dvě velmi vážné zdravotní komplikace kytaristů. Doufáme ale, že jsme si tímto smůlu již vybrali.Bude nová deska navazovat na tu předchozí nebo máte chuť zariskovat a přijít s něčím naprosto novým?
Myslím, že nová deska bude jednoduše metalovější. Víc kontrastů a dynamiky, víc tvrdosti, víc melodií, stará škola, prostě metal. V mnohém to bude jiné, určitě to ale budeme my. Přemýšlet jestli riskovat nebo navazovat by byl kalkul. Co znás vyjde, vyjde z nás. My se jen maximálně snažíme o to, aby to bylo kvalitní. Trochu jsme sice změnili (v případě připravované desky) přístup k tvorbě songů, ale jde jen o organizační důvody, než spekulace "co by se mohlo ujmout". Hodně bude ale záležet na zvuku, kam to posadí. Myslím, že jsme také plni očekávání.

Hodně často se mluví o tom že metal je na vzestupu. Jste podobného názoru nebo právě naopak? Můžete se s fanoušky podělit s nějakými organizačními nebo koncertními zkušenostmi, které se k nim nemohou dostat?
Na vzestupu? Rozhodně ne, ne masově. Scéna se mění, to ano, a změny přinášejí občas lepší věci, občas horší. Ale už nikdy metal nebude tak nahoře jako kdysi. To je holý fakt. A možná je to dobře. Samozřejmě v momentě, kdy pořádáš akci, uvažuješ trochu jinak, ale problém bych neviděl v tom, že je málo metalistů, je zde dokonce i určitý dorost. Problém je však v tom, že těm, kteří jsou, často stačí sedět doma u Metalliky. Nebo se přímo štítí trochu jiných metalových žánrů. Z vlastní zkušenosti víme, že se na pořádání - jakkoliv propagačně podchyceného - koncertu dají prodělat nemalé peníze. Na druhou stranu si nepamatujeme z vlastního hraní nějaký vyloženě propadák, kde by byly jenom kapely a pár jednotlivců. Bohužel jsme to ale zažili jako návštěvníci, potkalo to dokonce zahraniční kapelu. Co je snadno dostupné, toho si přestáváš vážit. Myslím že to nebude lepší. Ale každý si musí říct, jestli mu ta muzika za to stojí. Nám určitě ano.

Co byste vzkázali na konec?
Díky moc za rozhovor a díky moc každému jednotlivému metalistovi, který podporuje scénu! Snad se uvidíme na Four Horsemen Tour, v létě na Deathnoise open-air a na MG Czech Death Festu!


Autor článku: DEADLY GRIND  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist