24. 2. 2012

Rozhovor s Alešem Brichtou

Téměř po roce a půl jsem měl možnost vyzpovídat Aleše Brichtu. Ptal jsem se nejen na anglicky zpívané album Grizzly, ale v rozhovoru je zmíněna i nově připravovaná deska, Arakain Memorial Tour či smlouva ACTA nebo současný stav české politické kultury...


Ahoj, vzhledem k tomu, že už je to téměř rok a půl od našeho posledního rozhovoru, prozraď našim čtenářům prosím, čím teď ty a ABBand aktuálně žijete?
Předně došlo od září loňského roku ke kompletní muzikantské obměně bandu a teď čerstvě ke změně kytaristy a budeme vystupovat v tuzemsku jen pod mým jménem a nikoliv jako ABBAND. Sestava je následující:

Aleš Brichta – zpěv
David „Dave“ Vaněk – kytara
Nikola „Niky“ Kandoussi – kytara
Jan „Santy“ Santorcl – baskytara
Martin „Marty“ Voděra – bicí

Momentálně doděláváme nové skladby, které bychom měli během března natočit ve studiu na nové album, které by se mělo na jaře objevit na trhu a zapracováváme je do playlistu.

Jak dnes s odstupem více než roku hodnotíš vaše zatím poslední album Grizzly? Jak se mu daří mezi lidmi a jaké jsou na něj ohlasy?
Grizzly bylo jen promoalbum v angličtině, určené prioritně pro zahraniční promotéry a nikoliv komerční záležitost, takže nebylo v běžném prodeji s výjimkou pár kusů pro fanoušky přes náš eshop. Myslím, že je velice povedené a i recenze, které jsem na něj dostal ze zahraničních hudebních médií nebyly špatné. Nedělám si iluze na nějaké průlomy ven, ale je dobré mít pro zahraniční promotéry podobný materiál v ruce. Já za poslední album považuji Deratizera.

Album Grizzly je po albu Thrash! druhé, které jsi nazpíval anglicky. Proč jste tenkrát vlastně dělali album v angličtině? Chystáte se dnes dobíjet i zahraniční pódia?
K tomu jsem se vlastně vyjádřil v předchozí odpovědi. Pro zahraničí jsme totéž jako pro nás nějaká mongolská kapela hrající bigbít, proto je třeba mít na ukázku dobře nahraný materiál v angličtině. Žádné iluze si neděláme.

Mimochodem, bylo použití názvu Grizzly pro tuto desku záměrné? Má něco společného s tvojí krátce existující skupinou Grizzly?
Použil jsem tento název, protože ho mám registrovaný s ochranou známkou pro celý svět. U nás ví každý o co jde podle mého jména, ale v zahraničí je to v podstatě jedno a považoval bych za lepší tam vystupovat s kapelou pod tímto názvem.

Jak vznikají v ABBandu nové písničky. Máte na to nějaký mechanismus? A děláte skladby na album najednou nebo ty věci vznikají postupně během času a pak se to jen zužitkuje, když se má objevit nová deska?
Posbírali jsme nápady muzikantů z kapely, kdy každý dodal demosnímky, které má k dispozici a teď doděláváme aranže. Pak musím začít vymýšlet linky zpěvu a textovat. Taková byla i běžná praxe v minulosti.

V loňském roce jsi otevřel II. Hard Rock Bar v Praze, pověz nám něco o něm.. A zajdeš tam občas taky na pivo?
Pražský Hard Rock Bar jsem otevíral spolu s naším manažerem Martinem Lukešem, který má ještě další dva (v Nepomuku a Blatné), po ukončení činnosti Bum Baru, který jsme se kvůli podmínkám v dnešní době, se společníkem rozhodli uzavřít, protože jsme na něj dopláceli. Já ostatně vycouval i ze současného spolumajitelství, protože nechci do něčeho znovu cpát peníze. Začalo se tam o sobotách dokonce se živým hraním kompletních kapel a i přes mé pochyby se tam naživo i s bicími hrát dá. Chodíme tam pravidelně s partou každé úterý na šipky a popít.

Vždy jsi byl podnikavý. Pokud vím, provozoval jsi dříve i jiný bar, vydával hudební magazín a dokonce jsi založil on-line portál pro prodej hudby po síti dlouho před ostatními podobnými weby, které se v pozdější době u nás objevily. Proč projekt Rocknet vlastně zanikl?
Kvůli nefunkčnímu právnímu vakuu v té době. Nešlo řešit platby online, u nás na to nebyl nikdo zavedený a domluvit se se zahraniční billing company tenkrát zákon zakazoval. Finančáci se nebyli schopni domluvit, jak je to s platbou DPH, pokud si to stáhne někdo třeba z Austrálie atd. Prostě jsme předběhli dobu a dotovat to nikdo z nás na spoustu let dopředu nechtěl. Navíc velká vydavatelství, od nichž jsme měli k dispozici část katalogu se začala cukat, protože ucítila do budoucna kšeft pro sebe a ceny, za které jsme my muziku nabízeli, jim připadaly příliš nízké.

Máš nějaký názor na smlouvu ACTA? Nemyslíš, že duševního vlastnictví a jeho ochrana by měli být vzhledem k vývoji jeho vnímání společností alespoň liberalizovány místo přitvrzeného vynucování této ochrany? Ptám se záměrně, protože v našem minulém rozhovoru z roku 2010 jsi prozradil, že jsi volil Českou pirátskou stranu...
Já považuji pirátství za krádež, jako každou jinou. Proto třeba odmítám podepisovat vypálená CD. Jak říkával Mirek Mach: „Je to stejné, jako kdybych v noci ukradl z obchodu televizi a přišel do něj druhý den, že chci potvrdit záruční list!“ Ale je to prostě v lidech a obzvlášť u nás, kde byla spousta věcí regulérně nedostupných, takže se hromadně přehrávalo a přetáčelo, je to prostě brané jako morálně nezávadně. Jen prostě lidem nedochází, že už to dostupné je a žijeme v civilizovaných podmínkách. Argumenty typu – Nemůžu si všechnu tu muziku, co bych chtěl, se svým příjmem dovolit, jsou trapná výmluva. Když má někdo rád kaviár a nemá na něj, tak si ho taky nemůže kupovat každý den a když nemá na Lamborghini, tak si ho taky nekoupí. Holt si na to nejdřív musí vydělat, stejně jako ti muzikanti, kteří jsou v beznadějné pozici, protože odměnu za jejich práci jim lidé (včetně fanoušků) bezostyšně rozkradou. Není za co normálně existovat, za co kupovat nástroje, natáčet alba atd. Za chvíli budou nahrávat a tvořit třeba hudbu a dávat jí k dispozici na net jen finančně zabezpečení egocentrici, aby si něco dokazovali a to bohužel bez ohledu na to, jestli k tomu mají vlohy, talent a něco vůbec umí. To bude úroveň kultury, FUJ!!! Dohoda ACTA je ovšem jiná věc. V tomto případě jde hlavně o snahu vydavatelství a jim podobných udržet si své zisky na patřičné výši i za cenu omezení svobody internetu, cenzury a šikanování běžných občanů, kdy stačí, abyste se znelíbili nějakému státnímu úředníkovi. To je prasárna, se kterou nemohu souhlasit!

Když už jsem zabruslil do té politiky, nemáš pocit, že se česká politická kultura ocitla na samém dně a že současný stav je jakási bezvýchodná situace? Respektive, co myslíš, že by naší zemi dnes pomohlo, aby nálada mezi některými lidmi nebyla tak mizerná? Aby to tu fungovalo alespoň o trochu více...
Buď decentralizace moci, aby si velkostrany nemohly uzurpovat právo beztrestně krást a rozkrádat, případně naopak osvícený absolutismus, který by ty korytáře vypráskal a neumožnil jim plnit si svá korýtka. Demokracie nám prohnila od shora, stejně jako ryba smrdí od hlavy. Předpokládám další revoluci a změnu politických systémů celosvětově, jen je otázkou, jak dlouho to ještě bude trvat. Ten impulz musí vyjít z nás samotných.

Co plánuješ pro letošní rok v hudební oblasti i mimo ní? Na co se letos těšíš? A co tě aktuálně nejvíc v tomto roce děsí? :)
Momentálně mám plnou hlavu příprav na natáčení nového alba a připravuji se na koncerty ke třiceti letům na scéně ve formě Arakain Memorial Tour (Vzpomínky na Arakain) s bývalými členy této kapely a skladbami z jejich éry účinkování v ní, které absolvujeme v květnu. Těším se na živé hraní na koncertech, protože mě to ještě pořád prostě baví. Děsí mě, co za svinstva na nás naše politická garnitura ještě připraví (daň z dýchání?) a podivná shoda konce mayského kalendáře s postavením všech planet sluneční soustavy v jedné přímce v prosinci tohoto roku. Související slapové vlny a tektonické otřesy nepovažuju jen za strašáka, ale možnou hrozbu. Abychom pak neměli jen jedinou starost – nějak přežít.

A nyní již moje oblíbená otázka - co by jsi vzkázal našim čtenářům?
Zachovejte si nadhled a neberte se sami příliš vážně, svět se netočí jenom kolem vás. Nenechte se nasrat a když už, tak s tím něco ale doopravdy dělejte!


Autor článku: David Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist