14. 5. 2014

Rozhovor s F.O.B.

Přinášíme aktuální rozhovor s death/core metalovou kapelou z Tábora. Kapela vznikla na podzim roku 1995 a postupně si získává velkou popularitu, podloženou dosud pěti vydanými CD. Letos se F.O.B. zúčastní taktéž Deathnoise - Metalový Jičín Open Air 2014. S chutí se tedy začtěte do rozhovoru.


V českém undergroundu patříte k absolutní metalcorové špičce, zajímalo by mě, jak vnímáte vy své postavení na scéně?
Mára: Samozřejmě nás těší, pokud nás takhle někdo vidí. Je to určitě velký závazek vůči fans a kapela proto musí neustále reagovat na měnící se styly a dobu, aby nezakrněla a získávala stále nové fans.

Jako kapela se na scéně pohybujete již od roku 1995, jak by jste v rychlosti zhodnotili své působení, jsou například některé věci které, byste dnes udělali jinak?
Corbow: Když se kouknu zpátky, tak za námi vidím spoustu zážitků a vzpomínek, které se už třeba nevrátí, nezopakují, ale na druhé straně ti je ani nikdo už nesebere. Zůstávají s tebou a jsou takovým tím důvodem, kdy si řekneš, že to za to málo stálo. : Co bych dnes udělal jinak je otázkou, protože po bitvě je každý generál a tenkrát třeba ani na další alternativy nebyly prostředky či čas. Navíc je asi nesmysl zabývat se minulostí, kterou nelze změnit. Ta už prostě byla a navždy tak bude. Ale můžeš čerpat z těch zkušeností, které ti dala a na tomhle budovat současnost a budoucnost.

V příštím roce vás čeká jubilejní 20 rok existence vaší kapely, plánujete při této příležitosti uspořádat například nějaké výroční tour?
Mára: Sakra tenhle věk by se už spíš měl tajit a ne oslavovat :).. Ne samozřejmě je vidět že se něco dělá dobře když kapela vydržela hrát takhle dlouho. Ale o nějakých specialitách a výročních tour zatím neuvažuje. Prostě klasika. Natočit klipy, skládat nové věci.

Patříte k těm kapelám, které mají možnost koncertovat také v zahraničí, můžete fanoušků prozradit, ve které zemi se vám doposud hrálo nejlépe? A který koncert nebo festival byste hodnotili jako nejpovedenější?
Profesor: Za mě mohu jednoznačně říct, že v cizině se mi nejlíp hrálo v Rakousku. Obrovská podpora fans, kotel a přátelský přístup všech. Samozřejmě i pořádná afterparty a veganské pohoštění bylo úžasné. Naši rakouští sousedé nás letos opět pozvali, takže si tuto výbornou atmosféru zopakujeme. Co se festivalů týče, tak jsem s klukama zažil jen ty tuzemské. Určitě největší podporu máme na našem domácím festivalu Žižkův vraždící palcát, který pořádáme dvakrát do roka. Největší kotel a ohlas jsme měli na loňském Brutal Assault. To se dá slovy asi těžko popsat – to se musí kurva zažít!

V loňském roce jste vydali album Reap What You Show, které sklidilo velice kladné ohlasy, jak jste spokojení právě vy a jak probíhalo nahrávání této desky?
Corbow: Když se kouknu zpátky, tak za námi vidím spoustu zážitků a vzpomínek, které se ¬už třeba nevrátí, nezopakují, ale na druhé straně ti je ani nikdo už nesebere. Zůstávají s tebou a jsou takovým tím důvodem, kdy si řekneš, že to za to málo stálo. :-) Co bych dnes udělal jinak je otázkou, protože po bitvě je každý generál a tenkrát třeba ani na další alternativy nebyly prostředky či čas. Navíc je asi nesmysl zabývat se minulostí, kterou nelze změnit. Ta už prostě byla a navždy tak bude. Ale můžeš čerpat z těch zkušeností, které ti dala a na tomhle budovat současnost a budoucnost.
Profesor: Tvůrčí a nahrávací proces byl docela hektický. V červenci jsme odjeli na dva dny na chatu, kde jsme v alkoholovém opojení (za mě: ve velmi silném opojení) udělali hlavní riffy a kostry Phenomenon Causing Suicide, Time to Let Go a Robe of Imbalance. Například Of a Martyr jsem napsal v průběhu nahrávání svých partů v Tomorrows Fires, bylo už ale pozdě, aby se na desku dostala. Zbytek věcí pak vznikl v následujících měsících před nahráváním a dokonce tu poslední The Views of the World Collide dodělával a celou nahrál Dan po nocích s hořící koudelí za prdelí, protože termín byl hodně napnutej. Doteď obdivuju, jak dokázal skloubit termíny se studiem vysoké školy a náročnou prací. Co se týče ohlasu, tak ten přicházel v menších vlnách. Nejpříjemnější vlnu jsme zaznamenali až někdy na podzim 2013, kdy se objevily velice pozitivní ohlasy dokonce až z Francie, což mě překvapilo.


F.O.B. zleva Marek Dostál (Mára), Jaroslav Kučera (Profesor), Tomáš Kotrba (Corbow), Petr Hataš

Zajímavostí zmiňované desky bylo také, to že vycházela jako příloho magazínu Spark, jak se vám tato věc povedla? Přece jen se tohle nevidí ve Sparku častu? A kdo byl strůjcem tohoto nápadu?
Corbow: S každou deskou jsme se snažili posunout trochu dál. Sám jsem o Sparku uvažoval již během prací na předešlém CD „Tommorow’s Fires“, tenkrát jsme ale již měli vydání a věci, které se točí kolem, domluvené v jasných kolejích. Nezbývalo než počkat na další CD, domluvit se s vydavatelstvím a se Sparkem. Celou otázku jsme řešili přibližně půl roku, kdy jsme zkoušeli vymyslet řešení na možné situace, které mohou přijít a jaké budou hlavní přínosy takového vydání. Ale nedělali jsme nic neznámého. CD kapel vycházejí v časopisech poměrně často.

U posledního alba ještě chvíli zůstaneme, plánujete k některém ze songů natočit nějaký zajímavý videoklip?
Mára: Ano určitě. Téma videoklip teď v naší kapela padá stále častěji. V nejbližší době by se měl natočit klip k jedné z písní na poslední desce Reap what you saw ale také zároveň plánujeme vypustit i nový song a to také s klipem. Máme v plánu se teď více zaměřit na medializaci kapely.

Po skvělém vystoupení na zimním festivalu Deathnoise se vám dostalo také pozvání na letní verzi tohoto festivalu která proběhne na zřícenině hradu Starý Jičín, měli už jste někdy příležitost hrát na takto zajímavém místě nebo to pro vás bude nová zkušenost?
Corbow: Každé místo, kde jsme hráli je svým způsobem zajímavé, nebo se zajímavým stalo. Každopádně se do Nového Jičína moc těšíme a věříme, že si to s fanoušky společně maximálně užijeme. Doufáme, že Bílá paní bude přítomna a opět zažije středověk :)

Na závěr by bylo určitě fajn zeptat se jaké máte současné planý do budoucna a kdy se fanoušci mohou těšit na další novou desku?
Mára: Plánů máme asi jako každá fungující kapela spousty. Další nová deska se pomalu připravuje. Říkám pomalu, protože FOB jsou známi tím, že žádné dlouhodobé přípravy nejsou. Kapela se rozhodne a za pár měsíců udělá celou desku :)


Autor článku: DEADLY GRIND  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist