Reklama
2. 3. 2014

Rozhovor s Jiřím Urbanem o blížícím se Arakain Dymytry Tour 2014 a nové desce

Rok se s rokem sešel a tak jsem opět vyzpovídal kytaristu a spoluzakladatele hudebního uskupení Arakain pana Jiřího Urbana, protože se pomalu, ale nezadržitelně blíží společné turné kapel Arakain a Dymytry. Arakain navíc vydává novou desku Adrenalinum. Na obě tyto záležitosti i další věci odpověděl ochotně v právě nyní zde prezentovaném interviewu.

Ahoj, stalo se téměř pravidlem, že vaše jarní turné začíná v Polné u Jihlavy. Jak tato tradice již dlouho trvá? A odlišuje se pro vás jako kapelu první koncert nějak výrazně od těch ostatních?
Tradice je to opravdu letitá. Dříve byl sál na zámku v Polné jen jednou z mnoha štací, kterou Arakain během sezóny absolvoval. Sál je to velký a krásný, i když ne úplně ryze metalový, přesto tam hrála i spousta rockových veličin ze západu. Vyhovuje nám zázemí sálu, ubytování, ale hlavně přístup místních pořadatelů, kteří nám vycházeli vstříc, až to došlo k dohodě, že tam můžeme absolvovat generálky premiér každého nového programu. A to včetně techniky, kdy se dolaďují světla i zvuk v podmínkách koncertního sálu.
Jestli se koncert odlišuje od ostatních? V podstatě zbytečná otázka. Každému musí být jasné, že první koncert bývá nejadrenalinovější. Poprvé se jede nevyzkoušené v reálu, repertoár ještě není zažitý, technika může někde selhat… zkrátka je určitě napínavý. Děláme všechno pro to, aby to nebylo poznat!:-)

Co tedy všechno bude možné vidět a zažít na ARAKAIN DYMYTRY TOUR 2014? Vím, že by toho mělo být celkem dost...
Každopádně se návštěvníkům představí tři kapely podobného ražení, přesto každá jiná (předkapela jsou Modesty and Pride). Všechny tři kapely představí svoje nové desky. Obě hlavní kapely odehrají své více než hodinové sety, aby se pak propojily ve společné části a předvedly společnou skladbu Jedna krev, která provází celou reklamní kampaň k turné. Ale mohu prozradit, že nezůstane jen u jedné… Chystá se nová speciální scéna, světla, volíme velká jeviště, kde může vystoupit všech deset muzikantů najednou… myslím, že bude dost specialit, které divák na běžném koncertě jednotlivé kapely nevidí.

Na turné bude k vidění i bubenická show, o co půjde?
Mno… o bubenickou show! :) Je známo, že obě kapely mají výborné bubeníky a bylo by jistě škoda toho nevyužít a nespojit jejich sólové výstupy společně do jednoho atraktivního bloku.

Support vám bude dělat skupina Modesty & Pride, co to je? Kdo to je? Proč právě oni?
Modesty and Pride je mladá kapela z Podbořan, která se prezentuje anglicky zpívaným progresivním metalem. I přes velmi mladý věkový průměr ukazují až překvapující instrumentální i autorskou vyzrálost. Toho si nelze nevšimnout a jsou tak vhodným otevírákem večera, aby posluchač nečekal na hlavní bod programu u piva v předsálí. Zaujali diváky už na našem podzimním turné a proto jsme je vyzvali k další spolupráci.

Letošní turné jedete společně s kapelou Dymytry. U této příležitosti vznikla i společná skladba Jedna krev (kterou lze pustit na stránkách Arakainu). Pověz nám o ní něco blíže? Jak se této skladbě na internetu daří?
Skladba Jedna krev je z rodinné dílny autorského dua Urban st/ Urban ml. Co říci blíže? Měli jsme s mladým Jirkou představu, že by bylo vhodné připravit jakousi promoskladbu, která by provázela reklamní kampaň našeho turné. Uvažovali jsme i o univerzální, převzaté skladbě, ale neshodli jsme se všichni na té pravé. A tak poprvé vznikl nápad udělat něco spolu dohromady a nechat nahrát všemi hudebníky obou kapel. Takže můžete slyšet všechny hráče, jak se střídají po určitých pasážích a pozorný posluchač pozná např. Miloše Meiera v první sloce a refrénu, ve druhé pak Doxu, v mezihře se také prostřídají, stejně tak se střídají i baskytaristi, první sólo hraje Gorgy z Dymytry, druhé pak Mirek Mach atd. Zpěváci jsou pak identifikovatelní jasně a zřetelně, každý vypráví „v příběhu“ svou úlohu. Fanoušci ji přijali příznivě, i když vlastně není úplně typická pro obě kapely!:-)

Není žádným tajemstvím, že v Dymytry hraje tvůj syn - Jiří Urban ml., co říkáš na jejich muziku? Jsi pyšný táta - respektive dělá ti radost, že jablko nepadlo daleko od stromu?
Muzika Dymytry mi sedí absolutně bez výhrad. Výborný riffy s dobrým zvukem, vtipnými současnými texty, vyzrálý projev kapely s vyhraněným ksichtem a názorem. Radost mi dělá, že jsme spokojení a zdraví, to ostatní není podstatné!:-) Ale samozřejmě, když byl Jirka členem baletu Národního divadla, do toho jsem neviděl a tomuto oboru nerozuměl, to je jasné!:-) Tam si nebylo moc o čem pokecat…

Obě dvě kapely - Dymytry i Arakain představují s turné i nová CD. CD Arakainu se jmenuje Adrenalinum? Kolik bude obsahovat skladeb? Kdo je stvořil? Jak jste si užili nahrávání?
CD Adrenalinum obsahuje 13 skladeb. Autorsky se tentokrát podílelo trio Mach/Toužimský/Urban s texty Mirka Macha, Zdeňka Kuba, Jitky Plaché a Michaila Fabiena. Nahrávání probíhalo v pro nás obvyklém stresu a časovém presu a jako obvykle na poslední chvíli, přestože většina skladeb byla připravena již v průběhu minulého roku. Byli jsme ale na podzim dost zaměstnáni přípravou a pak průběhem Thrash turné, které končilo až před Vánoci. Mix desky jsme tentokrát svěřili Standovi Valáškovi a jeho studiu Šopa. Vychází opět v režii firmy 2P Production.Kdy, kde a jak bude CD Arakainu Adrenalinum a nová deska Dymytry pokřtěna?
Křest zatím nebyl přesně definován, myslím, že určitě proběhne vícekrát, v několika velkých městech, tak jak jsme to již udělali v minulosti.

Chystáte k nějaké skladbě z Adrenalinum klip?
Zatím se plně soustředíme na přípravu koncertního programu a až se všechno zdárně rozběhne, můžeme uvažovat o klipu na skladbu, která vykrystalizuje jako vyvolená. Většinou o těhle záležitostech necháváme hlasovat fanoušky na našich internetových stránkách.

Některé skladby z Adrenalinum již bylo slyšet v radiu Fajn Rock Music či skrze ukázky na vašich stránkách. Jsou už nějaké ohlasy lidí? Jaké jsou jejich reakce?
Reakce je možné číst na Facebooku Arakainu i na webu Arakainu, jiné zdroje nemáme. Reakce jsou samozřejmě „co člověk, to názor“, ale až na jednotlivé výjimky byly zatím přijaté velmi pozitivně a lidi se na desku těší. Tak věříme, že je nezklameme?

Co čeká Arakain v tomto roce dále po skončení turné?
Měsíc „voraz“, lyže už nestihnem (ale to letos asi nikdo) a pak léto, čas festivalů a velkých open air akcí, kde chceme lidem různého zaměření naší novou desku dále představit.

Co by jsi vzkázal našim čtenářům?
Už tradičně nabádám čtenáře a posluchače, aby neustále podporovali českou rockovou scénu, diskutovali o ní, psali do rádií, chodili na koncerty, kupovali desky, protože bez odezvy není chuť, ani invence a bez projeveného zájmu by taky rockové kapely mohly skončit na smetišti dějin pod nánosem toho humusu, co nám veřejná média předkládají a čím nás denně prudí. To, že se Bartošová zas někde vožere nebo Michal David zlomí vobě nohy, je pro kulturní rubriky víc než, že vyšlo deset nových desek českým kapelám. A to je smutný…


Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist