Reklama
1. 2. 2013

Rozhovor s Jiřím Urbanem o novém DVD Arakainu i připravovaném DVD Tour 2013

Letošní koncertní turné české metalové legendy Arakain vypukne již 8. března. A tak jsme v dnešním rozhovoru vyzpovídali kytaristu a spoluzakladatele tohoto hudebního uskupení pana Jiřího Urbana. Ptali jsme se nejen na připravovanou šňůru kapely, ale také na DVD podle kterého se turné jmenuje... Tak neotálejte a pusťte se do čtení.

Ahoj, jaký byl pro Arakain rok 2012?
Celý rok 2012 byl pro Arakain rokem slavnostním. Především jsme sobě i fanouškům připomněli, že už jsme třicet let na světě, což není málo a bylo tedy na co vzpomínat. Je už zažitým pravidlem, že kapela každých „kulatých“ pět let pořádá akce významného typu, ať už se jednalo o výjimečné koncerty nebo v letošním případě významnou celou koncertní šňůru! Čtrnáct koncertních vystoupení po celé republice v jarní části sezóny se neslo ve znamení spojení Arakainu s českou ikonou a Zlatou slavicí Lucií Bílou, která bude už navždy k Arakainu patřit, ať se to někomu zdá možné nebo ne! Koncerty byly naprosto a dlouho dopředu vyprodané a to se oslavuje dobře, když je s kým sdílet společnou radost! Pro fanoušky jsme společně s Lucií připravili netypické DVD z přípravy tohoto turné, kde jsou zachyceny naše společné zkoušky skladeb, které byly tento rok na playlistu výročního programu. Následovaly velké letní festivaly a sezóna výroční spolupráce s Luckou vyvrcholila největším megakoncertem roku na Výstavišti PVA v Praze, kterého se zúčastnil také bývalý zpěvák a předchůdce Honzy Toužimského Petr Kolář.

Aktuálně připravujete nové DVD s názvem ARAKAIN XXX z vyvrcholení vašich loňských oslav 30. výročí existence kapely v PVA Expo Letňany. Pověz nám něco blíže o této akci i o DVD...
Management kapely připravoval akci dlouhodobě, pečlivě a neponechal nic náhodě, a tak se směle hovořilo o „koncertu rocku“! Pro fanoušky bylo připraveno vše od výběru dne konání, přes přístupnou městskou lokalitu, bezproblémové parkování až po všeobjímající servis v hale samotné. Odměnou nám bylo na pět tisíc zúčastněných diváků, pro které byl připravený atraktivní program i s „bonusem“ v podobě výše zmíněného DVD, které dostal každý příchozí zdarma ke vstupence! V úvodním Tribute bloku vystoupilo na patnáct kapel, jakýmkoliv způsobem v minulosti i současnosti spřízněných s Arakainem, které odehrály každá po jedné skladbě Arakainu dle vlastního výběru. Následoval tříhodinový set hlavní kapely, v němž měli celé vlastní bloky oba bývalí pěvci, aby se pak s námi sešli v závěrečné show na závěr koncertu. Celý koncert byl přenášen kamerami na projekce a tak se samozřejmě nabízelo záznam uchovat pro další využití. To na sebe nedalo dlouho čekat, protože bezprostředně po koncertu se projevilo tolik nadšených dojmů, které nám daly jasně najevo, že bude opodstatněné záznam zpracovat. Proto tedy chystáme ještě jedno DVD, tentokrát ryze koncertní a kdo tuto výroční akci zmeškal, bude mít příležitost přesvědčit se o její výjimečnosti.

Kdy DVD vyjde? Bude toto DVD k dostání i v běžné obchodní síti? Jak se k němu lze dostat?
DVD vypustíme do světa společně s odstartováním letošního turné, které tedy tak „poněkud zvláštně“ nese název DVD Tour. Nejlépe bych doporučil objednat prostřednictvím e-shopu na stránkách kapely, to bude jistě nejrychlejší způsob. Za ideální považujeme možnost zakoupení vstupenky na kterýkoliv koncert, jejíž součástí bude i toto live DVD z koncertu v Praze! Samozřejmě, že bude možné zakoupit nosič samostatně, o možnostech prodeje budeme jistě v průběhu jara informovat.

Vaše letošní turné se ponese v duchu vydaného DVD, proto také název DVD tour 2013. Očekáváte podobnou účast návštěvníků jako v loňském roce?
No tak byli bysme bláhoví domnívat se, že se bude opakovat situace s Luckou už bez Lucky že? Ale samozřejmě si to přát můžeme a myslíme, že zbrusu nový playlist přiláká tradičního věrného fanouška a ti noví, kteří o nás třeba před rokem ještě zájem neprojevovali, letos rádi přijdou znovu!

Co pro vás jako pro muzikanty znamená příprava nové sňůry?
Tak především konec svrbění prstů, protože v zimním období Arakain každoročně prožívá svůj „zimní spánek“! Plesová kapela nejsme a celé to zimní období je tak nějak vhodné k tomu načerpat nové síly a entuziasmus do dalšího cestování a koncertování. My jsme kapela, která koncerty nešetří, koncertování si užívá a tak se pochopitelně na novou sezónu těšíme! K tomu samozřejmě patří výběr a příprava nových skladeb do playlistu, a že jich letos chystáme maximum, a pak práce na zkouškách a generálkách, aby všechno včetně techniky pracovalo jak má!

Čím bude ještě toto turné zajímavé? Bude možné slyšet na turné nějakou novou skladbu? Budete mít nějakého hosta?
Každoročně při přípravě nového programu zápasíme s problémem, co do playlistu zařadit, co z loňska vyhodit, abychom potěšili ty, kteří chodí pravidelně, ale také abychom nezklamali ty méně pilné, kteří zase očekávají sestavu obvyklých největších hitů. Playlist musí být zajímavý pro oba typy návštěvníků koncertů a hlavně nás musí bavit! Tentokrát to máme o něco jednodušší při výběru, protože loňský výroční a úspěšný playlist je pevně definovaný a tak už víme, co v playlistu nebude! Při fanouškovských anketách a diskuzích jasně vyplynulo, že loňský playlist nevyčerpal všechna jejich přání na Best of a tak budeme letos pokračovat v tom, „co se vloni nedostalo do playlistu“! Tak zní v podstatě i podtitul turné! Ale připravujeme i pro Arakain netypické překvapení, které by mělo fanoušky navnadit na to, co chystáme na podzim! Shodli jsme se, že novou řadovku vzhledem ke dvěma novým nosičům trochu pozdržíme, ale práce na její realizaci pokračují. Je tedy pravděpodobné, že k otestování nějaké novinky dojde!

Turné DVD Tour 2013 bude začínat tradičně v Polné u Jihlavy a to 8. března. Jaký máte vztah k Polné? Proč začínáte tradičně právě tam?
K Polné máme blízký vztah, protože tam hrajeme už léta a je tam krásný velký zámecký sál, který využily třeba i hvězdy ze zahraničí, dobré zázemí i geografická poloha v podstatě uprostřed republiky. Velkým bonusem ale pro nás dříve byla hlavně možnost absolvovat den před premiérou důkladnou generálku koncertu, kdy se mohla nastavit aparatura, doladit zvuk, odposlechy či projekce, doprogramovat světla apod. Toho jsme si nesmírně vážili a každoročně tohoto bonusu rádi využili! Proto se sem rádi vracíme a držíme vlastně již letitou tradici zahajovacího koncertu právě na Zámku Polná!

Co máte dále s Arakainama v plánu v tomto roce?
Kromě přípravy nového řadového alba, určitě překvapení pro fanoušky na podzimní část sezóny! Ale protože překvapení, tak zatím zbytek bez komentáře!:-) Na koncertech se určitě něco dozvíte!

Co by jsi vzkázal našim čtenářům?
Jelikož je už po volbách, vzkázal bych čtenářům, že holt máme prezidenta takového, jakého jsme si zvolili, i když ten výběr toho ale zase moc nenabízel!:-) A tak je lepší zůstat u muziky, která je apolitická, pro všechny, bez rozdílu vyznání i rasy, a jelikož jsme Češi, pojďme podporovat tu českou! Arakain byl je a bude vždycky výhradně pro českého fanouška a tak se můžeme potkat zrovna tam, na některém z koncertů jeho jarního DVD Tour 2013!


Autor článku: David Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist