Stríbrné prívesky na Darkont.cz
25. 8. 2012

Rozhovor s Mirkem Jechem

Mirek Jech je ostřílený hudebník (Continue..., ex-A vůbec!, ex-Red Baron Band) s jasnými názory a rozhovor s ním rozhodně není mlácení prázdné slámy. To můžete ostatně posoudit sami.

Za svou kariéru už jsi vystřídal pár kapel. Teď propůjčuješ svůj zpěv kapele Continue... Tady už plánuješ zůstat?
Přesně tak, plánuju. Ale kdo ví, co přinese budoucnost? Prozatím je to ale přesně to, co mi vyhovuje; mix dřevního hardrocku a toho, co nám při zkoušení zavadí o klobouk.

Získává si tato hudba i nové fanoušky a nebo hrajete jen pro "pamětníky"?
Pamětníci jako cílová skupina jsou na hovno. Odhadl bych to tak, že z 90 % sedí doma v bačkorách. Poslechnout na netu, pochválit, to jo, ale na koncert jdou jednou za uherskej rok. Naše cílová skupina je pařící mládež, co ještě nemá vymleto soukolím showbusinessu. Hardrock jich neposlouchá zrovna většina, ale ještě pořád se jich dost najde. Třeba podle lajků a ohlasů na facebooku se nám fanoušci rekrutujou převážně od puberty do třicítky. A přibývají.


Mluvíš o soukolí showbusinessu. Mají Continue... ambice dostat se do rádiových nebo televizních rotací?
Ambice určitě máme, ale realisti jsme taky, takže máme ambice s úšklebkem ve tváři. Vybrali jsme si žánr, no spíš on si vybral nás, kterej není zrovna v kurzu a dokud se někdo nerozhodne na něm vydělat, tak asi jen tak nebude, nevezem se na žádný modní vlně, ale jestli to přijde, budeme připravený.

A nemůže být alespoň takovým světlem na konci tunelu třeba kapela Black Country Communion, která je ohromě úspěšná i když hraje také hardrock a většina písní má dlouhou stopáž, která dnes nefrčí?
Ale tunel, to zase ne. Spíš periferie. Ale Black Country Communion nežijí v Čechách a jsou to poměrně zvučná jména. Českej rybníček je specifickej, nikomu se tu nechce moc riskovat. Proto se na festivalech točí pořád ty samý jména o rádiích nemluvě. I když i český kapely hrající nefrčící žánry a bez mediální podpory mají návštěvnost, když už zrovna ne veleúspěch. Navzdory. Ale já jako pamětník 80tých let, kdy stačilo hrát, ani se moc člověk nemusel starat o propagaci, lidi si to řekli, si můžu jen nadávat, že jsem byl tenkrát moc laxní a moc chlastal a trošku to prosral. Ale co, teď bych zase brečel, že je to pryč. Ale ono to půjde. Ač realista, jsem docela optimista.

Když jseš optimistický realista, myslíš také na vydání desky?
Deska? Jasně! Já mám desky rád. Sice úplně nevím, jestli myslíš album, nebo fakt desku, čili černou placku, vinyl, ale já mám rád oboje, takže je to vlastně jedno. A oboje taky časem bude. Nejdřív asi album na CD a pak i velká striktně analogově nahraná černá deska. Zatím ale pracujem po našem prvním 3 písňovém promu na dalších třech skladbách, říkejme tomu třeba maxisingl. Zrovna tuhle neděli jedem do Plzně do ExAviku k Pavlovi Bromovi dotáčet, hotovo by mělo bejt snad během září. Jen se mimochodem zmíním, že nahráváme základy do alanogu, pak se to teprve hrne do digitálu, míchá a dělá mastering, kterej necháváme hodně dynamickej, málo komprimovanej, takže výslednej zvuk pak hezky smrdí starejma poctivejma časama.

Myslíš si, že má dnes vůbec ještě cenu vydávat desky (ať už CDčka nebo vinyly)?
Toť otázka k zamyšlení. Ale na druhou stranu, co to řešit? My prostě vydávat budem, i když to nemá žádnej valnej ekonomickej efekt, přece jen je to komplexní hudebně-výtvarný dílko, kde se můžeme vyjádřit i jinak než muzikou, v životě kapely pak nějakej mezník a v neposlední řadě příležitost udělat z koncertu událost, nechat napsat recenzi, mít vánoční dárky pro známý a tak. Co se týče vinylu, možná je to i ekonomicky zajímavější, ve světě se k tomu spousta kapel vrací a i tady u nás existuje spoustu vinylovejch šílenců, co nakoupí všecko, co vyjde, a to je mnohdy stejně prohnaný přes jedničky a nuly. Takže by to mohlo i poměrně brzy po vydání něco vydělat. Mimochodem v současný době produkuju vinylovou desku Strašidelnýmu elektrik bandu, striktně analogovej proces od nahrávky po lisování, zvuk vůbec neprojde jedničkama a nulama. Jednou jsem jim to vožralej slíbil po konceru a sliby se maj plnit. Trošku se to vleče, ale my to jednou dotáhnem! Už zbývá jenom mix a lisovna.


Spolupracuješ takhle i s jinými soubory a nebo to byl jen ojedinělý hospodský slib?
Naštěstí jen ojedinělý hospodský slib. Ale až se díky tomu a muzice vůbec pořádně napakuju, určitě se ujmu i jiných. Pár jich znám.

Je nějaký současný interpret, kterého obdivuješ a který tě inspiruje?
Jasně... aha, ona to taková prdel nebude. Já spíš vždycky objevím někoho skvělýho, kdo už je po smrti, jako třeba nedávno, no, před několika lety Rony James Dia, ještě s kapelou The Elves, než vlez do Rainbow. Ale současnej vzor? No asi bych zůstal v Čechách, moc se mi líbí Vees z Českejch Budějovic, znám je ještě ze začátků, šli do toho vždycky prsama. V době, kdy všichni zkracovali, oni vyšvihli věc s dvacetiminutovým kytarovým sólem, vůbec se nesrali s trendama a lidem se to líbilo. Taky holkám z Gaia Mesiah jsem přál úspěch, poprvé jsem je slyšel jako předkapelu Janis Joplin revival, vůbec jsem nevěděl o co jde a pak jsem z toho byl tejden vodvařenej. Pak bych asi jmenoval ještě Bátru, ale z doby s Alicí, jeho jazzový kníkání mě moc nebere. Jan Spálený, Oskar Petr, Strašidelný elektrik band se skvělým Bubákem v čele, Cuprum s jejich českým progres retrem... určitě jsem na někoho zapomněl.


Platí u vás v kapele heslo "Sex, drogy a rock and roll"?
To je všeobecně platný motto. Zrovna na posledním koncertě jsme myslím důstojně dostáli svým hardrockovým závazkům. Byl to benefiční koncert ve Šlechtovce a 4 hodiny jsme čekali, než se dostanem na pódium. Řekl bych, že alkohol byl náš pátej hráč. A travka šestej.

Máš nějaký hudební sen?
Hudební sen? Ani nevím, my jsme prostě taková skromná banda, co si chce zahrát jen tak pro radost před plným stadiónem.
.
.
.
Vlastně mám sen! Chtěl bych, aby na koncertech seděli klukům na ramenou holky bez a mávaly na nás kozama.

Autorkou fotografií je Natalie Krištůfková
Autor článku: šrája

Darkont.cz

Komentáře:

31. 5. 2017 20:03
Ježour
Mirku, je to bomba článek! A díky za podporu!!
27. 8. 2012 17:15
miselino paul
muhaha....dobrýýýýý,krásní,otevřená, smelá sebekritika,nadeje i touhy...bravooo,... :)))...100 bodú, ješte se válim

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist