Stríbrné prívesky na Darkont.cz
13. 12. 2017

Rozhovor s Pepou Holomáčem nejen o nové knize Fenomén Argema

Pepa Holomáč se od svých studentských let, které prožil v Bratislavě, mnoho let aktivně věnoval hudbě v různých kapelách, z nichž nejznámější byla Argema. Po skončení aktivní hudební činnosti vydával časopis Bigbít a postupně se vrátil ke své původní profesi, kterou vystudoval. V současnosti se ve volných chvílích věnuje provozování hudebního portálu MuziMax.cz ... a nedávno vydal monografii kapely Argema s názvem Fenomén Argema. O této knize, ale nejen o ní, jsem se ho vyptal v následujícím interview.


Kdy jsi naposledy viděl koncert Argemy?

Tuším, že to bylo v Praze na Letné při dožínkových oslavách. Já ale koncerty Argemy navštěvuji docela často, protože jsem potřeboval párkrát zjistit několik informací do knížky. No a teď, kdy budeme na několika místech tu knihu křtít, tak za Argemou budu zase jezdit. Mně se jejich koncerty líbí, má to šťávu a mnoho písniček pro mě přestavuje nostalgii na dobu, kdy jsem v kapele působil.

Kdy jsi dostal prvotní nápad napsat o Argemě knihu? Kolik roků jsi na ní dělal a měl jsi někdy chuť s tím praštit?

My, když jsme s kapelou v dobách mého působení vyvedli nějakou lumpárnu, tak jsme vždycky říkali, že to musíme jednou napsat do nějaké knihy. Ale znáš to, něco se plánuje a skutek utek. Pak se po letech povídalo, že kapela připravuje vydání knihy. To jsem už v kapele nebyl, tak podrobnosti nevím, ale myslím, že to měl připravovat člověk, který vedl argemácký fanklub a v té době již dělal novináře. Nicméně kniha z nějakého důvodu nevyšla. U mě to začalo tak, že moje, dnes již žena, začala psát svoji knihu, kterou mimochodem ještě nedopsala, a já prohlásil, že bych taky klidně mohl něco napsat. Na její otázku o čem bych chtěl psát, jsem odpověděl, že třeba o Argemě. Takže toto se odehrálo před třemi lety. Vzal jsem si tablet, sedl do hospody v Holešovicích a za tři hodiny měl čtyři kapitoly. Chytlo mě to natolik, že jsem tomu začal věnovat skoro veškerý volný čas. Začal jsem shánět materiály po bývalých spoluhráčích, ale také jsem přes sociální sítě oslovil současné a bývalé fanoušky. Sešlo se hodně materiálu a za to všem moc děkuji.

A jestli jsem měl chuť během těch tří let s tím praštit? Ne, opravdu neměl. Já jsem takový buldok, který když se do něčeho zakousne, tak to dotáhne do konce. Na druhou stranu jsem ale docela lenivej, jako asi většina rockerů, takže jsem měl období, kdy jsem na psaní třeba i půl roku nešáhl. Možná to ale bylo dobře, myšlenky se urovnají, člověk se vnitřně nabije invencí a pak tvoří.

Dělal jsi knize nějaký křest, nějaké promo? Budeš ji někde podepisovat?

Původně měla kniha vyjít již na jaře letošního roku, ale po zjištění, že v tu dobu kapela vydává řadové album, jsem se rozhodl, že knihu vydám až na podzim. Nicméně jsem nepočítal s tím, že kapela si udělá zrovna v tu dobu dvouměsíční pauzu. Nikdy předtím to v tuto dobu neudělala, tak jsem s tím ani nemohl počítat. Nicméně se tak stalo, takže knihu budeme křtít až kolem Vánoc a to 23. 12. v Ivančicích, 26. 12. v Topolné a 27. 12. v Chotuticích. Na všech těchto koncertech s kapelou budu, takže mohu případným zájemcům knihu podepsat.

Jak se knize vede? Čekáš, že vánoce s jejím prodejem trošku zamávou? Přeci jen mi přijde jako fajn dárek...

Knize se vede docela dobře, první náklad je skoro vyprodán, tak teď se jen modlím, aby tiskárna do Vánoc stihla dotisk. Vzhledem k tomu, že jsem knihu vydal pod mojí firmou Marphol Media Production, nikdo mě ji do běžné knižní distribuce nevezme. A popravdě bych ani nechtěl odevzdat většinu marže distribučním firmám, když jsem celý náklad zafinancoval sám. Nikam nespěchám, kniha si své čtenáře najde, to není cédéčko, které je již druhý den po vydání na internetu ke stažení. Toto je produkt, který by měl mít doma každý fanoušek kapely. Myslím, že prodej poběží déle, než je tomu u klasického alba.

Je něco, co jsi v knize úmyslně vynechal nebo třeba i z jiného důvodu?

No, vztahy mezi jednotlivými členy kapely nebyly a nejsou úplně růžové, odchody bývaly mnohdy dramatické, takže bylo těžké najít cestu, jak to do knihy zaznamenat. Nechtěl jsem se pasovat do role soudce, takže jsem dal prostor každému, aby si řekl tu svoji pravdu. Musím ale s odstupem času konstatovat, že většina se nad nesváry povznesla a tu svoji pravdu pojala s citem. Opravdu jsem nemusel dělat zásadní zásahy do obsahu jednotlivých událostí. Dokonce jsem docela podrobně popsal i můj spor s Pepou Pavkou o název Argema vs. ExArgema, který nás oba přivedl až k soudu. Já vždycky posílal jednotlivé kapitoly Pepovi k posouzení, aby upozornil na faktické chyby, tak jsem jednu chvíli měl obavu, že tato pasáž ohledně soudu u něho neprojde. Nicméně všechna čest jemu, nezměnil jediné slovo.

Nezačalo tě to tvoření knihy tak bavit, že by tě to inspirovalo k vytvoření nějaké další knihy - nemusela by být přímo z hudebního prostředí?

Pár nápadů mám, co bych mohl napsat, ale tak nějak mi to lítá hlavou, tak čekám, kdy zase zasednu k tabletu a napíšu první slovo třeba svého prvního románu. Dokonce plánuji příští rok vydat jednu publikaci směrem k Argemě, ale to si nechám jako překvapení.

Provozuješ hudební portál Muzimax, napsal jsi knihu, co další plány do budoucna? Hraješ ještě někde?

Nehraji nikde, i když sem tam nějakou nabídku dostávám. Mě ale hraní v kapele nikdy zvlášť nebavilo, nerad se podřizuji nějakému kolektivu. Chci si o své tvorbě rozhodovat sám, a proto se opět začnu věnovat fotografování, které jsem před lety z důvodu jiných aktivit tak nějak opustil. Nápady se za ta léta nakupily, tak začnu ohýbat světlo a stín. Taky bych rád zkusil třeba malovat, ale uvidíme.

Teď po napsání té knihy, pustil by sis třeba nějakou starší desku Argemy? Nebo o Argemě třeba nechceš nějaký čas slyšet, protože jsi jí věnoval hodně času... Jak to máš?

Vždycky, když jsme natočili s kapelou desku, tak jsem toho byl tak plný, že jsem si ji pustil jednou ještě za čerstva a pak již nikdy. Dokonce jsem svoje cédéčka kdysi půjčil svým známým, a když jsem po dvou letech byl u nich na návštěvě a zrovna hrála z přehrávače jedna skladba, povídám „To je docela dobrá skladba, kdo to hraje?“ „To si děláš prdel, ne? Vždyť to je Argema ještě s tebou“, odpověděl zděšeně hostitel. Takže tak to se mnou je. Já si Argemu doma nepouštím, když si chci něco pustit, pustím si své oblíbené Yes nebo Mejdny. Ale na všechny tři jmenované si rád zajdu poslechnout si je naživo.

Co bys vzkázal čtenářům Rockmagu?

Vzhledem k tomu, že se blíží svátky vánoční, tak jim přeji, aby je prožili v pohodě, ve zdraví a míru. Je ale hrozná škoda, že Rockmag končí, jak jsem se na jeho stránkách dočetl. Vzhledem k tomu, že provozuji obdobný typ stránek, tak vím, jak těžké je něco podobného dělat. Rád bych tedy dále čtenářům Rockmagu popřál, aby Rockmag neskončil a i nadále zůstal v partě těch, co všemožně mediálně podporují kapely české hudební scény.


Autor článku: David Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist