21. 11. 2015

Rozhovor s Tondou Rauerem (Harlej) 20 let kapely

Rocková formace Harlej v listopadu vyjela na výroční tour ke 20 letům kapely, kdy pomyslným vrcholem bude pražský koncert ve velkém sále Lucerny na Mikuláše 5.12. 2015. Samotné turné Harlej zakončí 26.12. 2015 ve Strakonicích. V pátek 13.11. 2015 měla tour zastávku také ve Společenském domě v Prostějově. Přinášíme Vám rozhovor se zakládajícím členem, kytaristou a kapelníkem Harleje Tondou Rauerem nejen o probíhajícím tour, ale třeba i info o chystajícím se DVD, atd. Kvalitní a příjemné čtení.

Čau Tondo. Potkáváme se dnes na tour Harleje k 20. výročí v Prostějově. Tour je vlastně největší co do obsahu i délky se týče. Proběhly už dvě zastávky Herálec, Kovářov a dnes třetí Prostějov. Jak tedy hodnotíš dva první koncerty a co návštěvníci? Panuje spokojenost?

Čau. Je to super. Všude spousta lidí, návštěvy paráda, takže všechno fajn. Start výbornej, doufám že to takhle bude pokračovat dál. Dneska je to třetí zastávka, dá se říct, že už jsme vychytali vše podstatné, co se hlavně délky koncertu a playlistu týče. Myslím, že tak jak je to teď, tak už je to usazený a v pohodě.

Prozraď prosím čtenářům, jak je to s repertoárem. Jak se vybíral, kolik celkově zahrajete songů a jak je to časově? Každý koncert bude začínat ve 21 hod. nebo je to různě?

Jo, každej koncert plus mínus začíná ve 21 hod., jen pokud to chce jinak pořadatel, tak je změna. Časově koncert vychází na dvě hodiny dvacet až třicet minut. Podle toho jak to vyjde. To bylo taky právě překvapení těch prvních dvou koncertů, kdy jsme přesně nevěděli, jak to bude celý dlouhý. A teď už víme, že to není až tak dlouhý, abychom někoho náhodou neunudili, ani krátký, aby byl někdo zklamanej, je to myslím tak akorát (úsměv).
Repertoár se vybíral tak, že jsem vzal všechny naše písničky a postupně vyškrtával, až zůstalo asi 44 věcí a z těch se pak s kapelou vybíralo na těch konečných asi 36. Jsou tam jak osvědčené věci, bez kterých by to nešlo, tak jsou tam i věci, které jsme třeba fakt dlouho nehráli a teď tam jsou právě i díky tomu, že s náma celý tour hostuje Vláďa Šafránek. Takže hrajeme i věci, které jsme od doby, co Vláďa odešel, deset let nehráli.
Bylo to těžší i v tom, že když vybíráš playlist ke 20 letům, tak tam chceš dát právě to, o čem si myslíš, že lidi chtějí určitě slyšet a těch písniček tam za tu dobu máš najednou strašně moc. Jsou i písničky, u kterých mě mrzí, že je normálně nehrajeme a chtěl jsem si je zahrát právě teď, ale nakonec je to uděláno tak, že jsou tam doufám ty, které lidi chtějí slyšet nejvíc. Myslím si, že si každej přijde na svý (úsměv).

20 let historie kapely je velmi působivým mezníkem, začínalo se od píky, kdy sis prvně uvědomil, že z Harleje se stává známá a oblíbená kapela, jenž znají po celé republice?

To, že se stává Harlej víc známej, to jsem si začal uvědomovat někdy v roce 1998, kdy jsme předskakovali Kabátům na jejich tour Čert na koze jel. Dostali jsme se do míst, kde jsme do té doby nikdy s Harlejem nebyli a zjistili jsme, že ať to bylo v podstatě kdekoliv, tak že Harlej a naše písničky znají a zpívají si je s námi, to bylo prima. Tam se to pro Harlej tak nějak významněji začalo lámat, tzv. mezník. To je k tomu jak si se ptal, kdy si to člověk uvědomil jakože prvně. Pak třeba přišel další mezník v podobě CD Zastavte tu vodu, kde jsme nahráli Svařák, Pověste ho vejš, Zrzi, zrzi a další, od čehož se to rozjelo zase dál.

Tour k 20 letům Harleje, což je už úctyhodná řádka let, spousta koncertů, zážitků a nezapomenutelných situací. Přesto si dovolím otázku, bylo někdy období, kdy si musel s Harlejem překlenout složitá období?

Složité období bylo samozřejmě v době, kdy po těch 10 letech odešel Vláďa, protože to je vždycky těžký, když z kapely odejde zpěvák, ten je prostě tak nějak nejvíc vidět. Nám se potom naštěstí celkem rychle podařilo natočit desku Čtyři z punku a pes, čímž jsme lidem dokázali, že Harlej funguje jako kapela a že to není jen o jednom člověku a začalo to běžet dál. Nejtěžší období to bylo třeba právě i proto, že hodně lidí ze začátku vůbec nevěřilo, že Harlej pojede dál. Stálo to jak nás tak lidi, kteří se o Harlej starají spoustu energie, ale přežili jsme to. A třeba právě proto, jak Harlej a to živý hraní miluju, tak mě osobně bylo vždycky jasný, že těch deset let práce není věc, kterou bych jen tak hodil za hlavu a nechal to být. Bylo jasný, že Harlej prostě pojede dál. Bylo mi pořád jasný, že to stojí zato věnovat tomu to úsilí a energii a pokračovat.

Za těch 20 let už kapela vyprodukovala 12 alb a nespočet písniček. Máš nějakou svoji víc oblíbenou skladbu Harleje nebo to nijak nerozlišuješ? Lidi určitě 100% reagují na Svařák :)

Právě že to tak moc nerozlišuju. Ono je to tak, že každej má oblíbenou jinou písničku, třeba z nějakýho pro sebe specifickýho důvodu a dost často jsou to i ty, které se ani živě nehrajou. Jinak samozřejmě mám rád všechny písničky Harleje, ale k některým má člověk jakoby větší vztah a to většinou bývají takový ty divnější (smích). Nebudu žádnou určitou jmenovat, protože obecně všechny ty písničky děláš s tou tuhou, aby se fanouškům a lidem líbily, vzali je za své a mohl si jim je hrát. Třeba Svařák patří určitě k největším hitům Harleje a když jsi na jevišti a vidíš tu odezvu, jak to lidi baví, zpívají to s tebou, řvou, tak to je ono a to tě baví.
Když jsi jmenoval Svařák, tak ten jsme udělali vlastně v době, kdy už jsme pět, šest let hráli, ale třeba Zfetovanej, to je písnička, kterou jsme nehráli možná jen 2x za celých těch 20 let Harleje, což je přes 900 koncertů. Krásný na tom je, že i když jsem jej hrál tolikrát, tak se mi jednoho dne stalo, že začínal koncert, dohrálo intro, začali jsme Zfetovanym a dal jsem první kilo a do konce písničky jsem vůbec nevěděl, jak se hraje, prostě okno (úsměv).

Tour má 15 zastávek a pomyslným vrcholem bude zajisté koncert na Mikuláše v Praze v Lucerně. Bude se ještě nějak víc lišit od ostatních koncertních zastávek?

Koncert v Lucerně bude o dost jinej, hlavně co se týče scény. Bude speciálně na tento koncert zvětšená a jiná. Bude se točit DVD, na které se můžou následně fanoušci těšit příští rok a hostů taky přibude. Aby bylo nějaký překvapení, tak je nebudu jmenovat :) Můžu jen naznačit, že bude k vidění třeba i téměř úplně původní sestava Harleje a pak taky další hosté z řad našich kamarádů. Playlistem se lišit zásadně nebude, jen asi pár věcí navíc. Ovšem to ostatní bude podstatně jiný, než další zastávky turné.

20 let už je pěkná řádka let a dost velkej kus života. Když se za tím ohlédněš, určitě je toho spoustu, ale co považuješ za největší úspěchy kapely?

Žádnou konkrétní věc jmenovat nebudu, protože pro mě je ten největší úspěch, že Harlej hraje už 20 let a lidi baví chodit na naše koncerty. A že se můžeme 20 let s Harlejem tímhle způsobem bavit, to je na tom to nejúžasnější a ta nejkrásnější věc, která se mohla stát.

Na tour vystupujete jen vy bez předkapely, zato s již zmiňovaným hostem Vláďou Šafránkem. Tím pádem je vlastní vystoupení delší, než klasický koncert. Neuvažovali jste, že by s vámi jela ještě jiná kapela a výročí jste si chtěli oslavit právě tím, že vystoupíte sami?

Na začátku jsme uvažovali, jestli jet s někým nebo sami, ale ani jsme vlastně nějak nevěděli koho vzít, neměli jsme nikdo jasnej tip. A protože je to oslava 20 let Harleje, bylo jasný, že náš set bude dost dlouhej sám o sobě. Taky jsme chtěli, aby si fanoušci ten koncert užili za čerstva, aby to pak celé netrvalo třeba čtyři hodiny, ale že to prostě uděláme tímhle způsobem, kdy lidi dostanou rovnou Harlej a užijou si to a budou mít pak ještě energii dát si třeba někde něco na žízeň (smích).

Nejzásadnějším hostem je bývalý zpěvák Harleje Vláďa Šafránek. Jaké jsou ohlasy na to, že si s vámi Vláďa po čase zazpívá pár písní? Kolik jich vlastně bude? A vystoupí i společně s Tomem?

Teď už to můžu říct, jelikož se to objevilo všude možně na internetu, taky na našem facebooku a podobně, Vláďa s námi zazpívá pět věcí a s Tomášem zpívají dvě věci na půl. Co se týče ohlasů, tak to víš, že spousta fanoušků, hlavně těch starších se na to těší, že s náma Vláďa opět něco zazpívá. K historii Harleje samozřejmě patří, je původním zpěvákem, 10 let v kapele působil, takže i tímto způsobem jsme chtěli udělat to, aby si opravdu každej přišel na svý :)

Je to rok od vydání CD Na Prodej. Takže když se za tímto CD ohlédneš, rok už je relativně nějaká doba na zhodnocení, jaké jsou ohlasy, recenze, fanouškům je vidět, že se líbí, na minulém tour jste hodně z tohoto CD hned hráli.

I teď hrajeme čtyři písničky z Na prodej a ty ohlasy jsou vesměs fakt dobrý (úsměv). A právě i to, že na tour k 20 letům hrajeme tyhle čtyři věci je známka toho, že se ta deska líbí a lidi ji přijali fakt dobře. Je taky možný, že se nám podařilo tu desku lidem přiblížit i tím, že si ji mohli na youtube hnedka celou poslechnout tím nejjednodušším způsobem a jakoby legálně, jelikož i kdybychom ji tam hned nedali, tak by se v dnešní době objevila někde ke stáhnutí stejně tak jako tak a ještě možná i před vydáním a v bůhví jaké kvalitě a tím jsme tomu předešli.

Na závěr máš prostor, můžeš něco vzkázat čtenářům, fanouškům :)

Mějte se super a když vás bude něco srát, přijďte se podívat na Harlej a my se vám pokusíme zlepšit náladu (úsměv).

Tondo, díky za čas na rozhovor a ať to Harleji hraje pořád stejně tak dobře a ještě líp nejmíň do sta let :)

Taky díky :)

 

 


Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Harlej s hostem Vláďou Šafránkem Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Tonda v akci I - Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)


Tonda muziku fakt žere


Tonda Rauer


Tonda Rauer


Tonda v akci II - Harlej Tour ke 20 letům kapely (13.11. 2015, Prostějov)

Autor článku: DEADLY GRIND


Komentáře:


 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist