Reklama
4. 5. 2011

Rozhovor s Vildou Čokem

Vilém Čok vydává v měsíci květnu novou desku Živá voda. To je dost pádný důvod pro rozhovor. Pigeon se tedy do toho pustil a interview je na světě...


Pojďme nejdřív trošku do historie. Tvou první zásadní kapelou byl legendární Zikkurat. Hráli jste i spoustu coverů punkových skupin. Kdo a nebo co Tě tehdy k punku přivedlo?
Začali jsme chodit na neoficiální rockové burzy, kde se prodávaly desky ze západu. Samozřejmě, že na černo. Tam jsme objevili nejen tehdejší rockové mastodonty, ale i punkové kapely první vlny. Damned, Sex Pistols, Devo, 999, Buzzcocks atd…Naprosto nás uchvátila jejich energie, přímočarost i revolta. Měli jsme kliku i v tom, že jsme byli už v tu dobu dobrý hráči, takže nám nedělalo problém věrně interpretovat jejich fláky.

Pak přišel Pražský Výběr. I přes různé nepříjemnosti s režimem to byl přestup do první ligy naší scény. Jak dnes s odstupem času na tuto etapu muzikantského života vzpomínáš?
Výběr byla pro mě ohromná škola. Naučil jsem se tam všemu, co začínající hudebník potřebuje. Tedy nejen přístupu ke tvorbě, ale i k systému skládání, ale taky vztahu k velkému počtu fanoušků a promotérů.

Dnes už ve Výběru nehraješ. Pro mě osobně odchodem Tvým a M. Pavlíčka Výběr skončil. Je nějaká teoretická šance, že se zase dáte dohromady?
Rozebírat tady příčiny rozpadu PV nemá smysl. Už se okolo toho napsaly stohy prohlášení a úvah. Byl jsem z toho dost dlouhou dobu úplně v prdeli. Tenkrát jsem nepochopil, proč si MK nezaložil svůj nový projekt s jiným názvem. Vše by bylo čisté a PV mohl jet dál. Pak mi ale došlo, že on to udělal záměrně proto, aby přetáhl stávající fanoušky do nové kapely kryté stejným názvem. To bylo lobby jako prase. Abych to uzavřel: S MP jsme si řekli, pokud se nám kluci omluví za tu…- nebudeme říkat - sviňárnu, (smích) budeme ochotni se o comebacku PV bavit.

Další zásadní kapelou byla Nová Růže. Je to definitivně uzavřená kapitola?
Já jsem už před lety vyzíval několikrát Otu Baláže, zda by se mu chtělo NR obnovit. Pokaždé jsem dostal zamítavou odpověď. Tak jsem to nechal plavat. Letos se Ota dostal do ekonomických problémů a přehodnotil svoje odmítavé stanovisko. Já to ale prvoplánově pro peníze nedělám. Jasně, když se to povede, prachy z toho budou, ale v první fázi o peníze jít NESMÍ. Problém je ten, že já mám už silně rozjetej svůj další projekt, teď vydávám cd. (Živá voda) Na to budou navazovat asi 2 roky koncerty a nemůžu to v téhle chvíli zabrzdit. Aby příprava na NR za něco stála, museli bychom na tom zhruba rok dělat…a především sehnat peníze na reklamu. Alespoň milion. To je v téhle době naprosto nereálné.

Velice úspěšné je i Tvé účinkování v mnoha muzikálech. Na co jsi ze svého dosavadního účinkování v této branži hrdý, v čem účinkuješ zrovna teď a co chystáš do budoucna?
Je pravda, že jsem se v muzikálech dobře etabloval. Peníze, které na nich vydělám, dávám zpátky do svojí hudby. Zní to neuvěřitelně, ale muzikály mi tím pádem umožňujou dělat nezávislou hudbu. Nikdo mě neprudí, že musím zkrátit sólo, že taková či maková píseň je dlouhá nebo tvrdá…
Jsou mi u prdele veškeré tlaky gramofirem. Mám naprostou svobodu projevu a to já považuji u kumštýře za nejdůležitější. Ale zpátky k muzikálům. Moc rád vzpomínám na prvního Ježíše, Johanku z Arcu, Excalibura nebo Barona Prášila.

Kromě účinkování v muzikálech se aktuálně tedy věnuješ své sólové dráze. 15.5. vydáváš novinku Živá voda. Pověz něco bližšího k novince.
Matroš jsem připravoval přes 2 roky, postupně jsme většinu fláků hráli i na živo. Tam jsem si ověřil, že na ně lidi výtečně reagujou. Chtěl jsem tedy do písní přenést tu syrovost, spontánnost a enerii z pódia. Tak jak to měli první pankáči. I když samozřejmě že kultivovaněji. Proto jsme tedy všechny základy natočili živě a najednou. Do toho jsme potom opravovali či dodávali sóla a zpěvy.
Uprostřed míchání jsem byl okolnostmi donucen změnit studio, takže jsem musel začít míchat od první věci znova. S vypětím všech sil a prostředků jsem to dotáhl do zdárného konce. Celkem jsem tedy pracoval ve třech studiích. A pevně věřím, že se ta nesmírná práce v tom cd odrazila. Charakterizoval bych ho asi takhle: stylově sevřené, syrové, kytarové a nekompromisní. Dávám hlavu na špalek, podle mě je to mé nejlepší album, které jsem kdy vytvořil.
U koho budeš desku vydávat? Proslýchá se, že ji budeš vydávat ve vlastní režii. Proč jsi se k takovému kroku rozhodl?
Ano, budu ho vydávat na svém vlastním labelu Citadela Records a to právě z důvodů umělecké svobody a nezávislosti.

Bude k dostání v kamenných obchodech nebo bude i nějaké vydání na novinových stáncích, jak je dnes zvykem? A jak se vůbec na tento nový způsob distribuce díváš?
Budu mít internetový typ prodeje, kdy si fanoušci budou moci stáhnout album (nebo jeho část) za nějaký směšný peníz. Prodeje na koncertech i v kamenných obchodech budou pochopitelně taky. Od prodeje v trafikách jsem ustoupil, protože považuji nedůstojné, aby se má hudba prodávala jako doplněk k nějakému časopisu nebo šampónu. To si hudba opravdu nezaslouží, na tom trvám. Abych však podpořil klasický prodej, bude v cédu vložený list se službami, které fanoušci určitě využijí. Respektive koupí tohoto céda se fanouškům peníze z jiné strany vrátí…

Kdo se podílel na skládání písniček na albu a v jakém složení bylo nahráno?
Je to až na jednu vyjímku na spoluautorství hudby mé výhradní dílo. Kytary natáčel Pavel Marcel, basu Milan Libich a bicí Honza Podzimek.
Jaké můžeme na novince očekávat hosty? Kdy začne turné k novince a kde všude Tě můžeme vidět?
Jedinými hosty na nahrávce jsou děti, kteří zpívají v písni Zachraňte Ježíška. Koncerty k cd „Živá voda“ začínají v květnu a budou trvat průběžně 2 roky. Bude nás možno vidět na všech typech koncertů. Tzn. samostatně i na festivalech.

Připravuješ se na nějakou novou muzikálovou roli nebo se budeš spíše věnovat novince?
V současné chvíli věnuji všechny své síly na dokončení a propagaci „Živé vody“ a neexistuje s výjimkou smrti, že by mě něco mělo od tohoto rozhodnutí odvrátit. Uvidím, jak se postupem času projekt etabluje, jak ho přijme veřejnost. Pak se rozhodnu, co dál… Obecně u mě platí: Hudba v létě, muzikál v zimě.

S jakou kapelou by sis rád někdy rád zahrál společný koncert?
Co se týká českejch rockovejch kapel, hrál jsem se všemi, se kterými to za to stálo. Pokud ale máš na mysli zahraniční, tak tady budu mít problém. Mám v hledáčku tolik dobrejch partiček, že mi nepřísluší jednu vyzdvihnout a ostatní vykostit.

Díky za rozhovor.
Autor článku: Pigeon


Komentáře:

31. 5. 2011 17:03
Protože nové CD Živá voda jsem si už objednala, musím říci, že je super ! Kdo ho nemáte, rychle si ho objednejte. Máte se na co těšit. Jinak si Vildo velice vážím toho, že děláš tak dobrou muziku a jdeš si za svým cílem. Těším se na Tvůj koncert. Nenechej si do své práce kecat a poměry v PV neřeš, je to ztráta času. Atˇse Ti daří ve Tvé tvorbě. Čauky.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist