Reklama
3. 11. 2011

Rozhovor se Šimonem Kotkem ze společnosti 100 promotion

Následující rozhovor se Šimonem Kotkem ze společnosti 100 promotion je oproti rozhovorům se členy nejrůznějších kapel sondou do „servisního boxu“ našich oblíbených interpretů. Příležitost nahlédnout do tvůrčí kuchyně lidí, jako je Šimon a jeho agentura je snad nejenom pro mě velice zajímavá.


Ahoj, moje první otázka se týká úplných začátků. Kdo, nebo co tě přivedlo k tomu, aby ses věnoval této činnosti?
V podstatě mě k hudebnímu managementu přivedlo zalíbení v hudbě. Hudbě jsem se aktivně věnoval (a čas od času se věnuji i teď) a je mi s muzikou dobře.

Můžeš tedy říci, co všechno jsi pro kapely, organizátory festivalů , nebo koncertů schopen zařídit?
Jsem vlastně součástí kapel – nikoliv běžná agentura. Společně s kapelami řešíme vše od vydávání alb, distribuci, technické zajištění koncertů, propagaci až po samé koncertování.

Kapely, se kterými spolupracuješ oslovuješ sám, nebo už si tě najdou samy?
Kapely většinou oslovují mě. Jsem rád, že můžu dělat s takovými muzikanty, s nimiž mě to baví a občas přinese i nějakou tu radost a energii.

Může se tedy kapela ( i začínající ) na Tebe obrátit se žádostí o spolupráci?
V podstatě může, ale jsem natolik vytížený, že by mě to muselo úplně dostat, abych si přibral další práci…

Když se dívám na seznam interpretů, které zastupuješ, tak je to vesměs výčet legend naší scény. Vím, že je těžké vybírat, ale…na kterou z nich jsi nejvíce pyšný, že s ní můžeš spolupracovat?
Jsem rád za všechny kapely s nimiž dělám – každá má totiž něco svého a je něčím specifická. A to je úžasné – dělám s muzikanty, kteří mají svůj vlastní, výrazný a nezaměnitelný rukopis.

A teď trochu z jiného pohledu. Osobně nemám moc dobrou zkušenost s některými pořadateli – často doporučíme nějakou kapelu a pak máme odezvu, že pořadatel nezajistil potřebné zázemí a nezaplatil ani za cestu. To se asi u profesionálních kapel se smlouvou s pořadateli stát nemůže. Přesto – co bys radil začínajícím „nadšencům“ z řad pořadatelů, když si chtějí pozvat některou kapelu z Tvé stáje.
Stát se to může komukoliv. Na nefér jednání narážím docela často – ve všech oblastech. Naštěstí je mezi pořadateli celá řada dobrých a férových lidí a s nimi spolupracuji. Nepoctivým lidem se snažím vyhýbat. Moje heslo v tomto zní „s některými lidmi se prostě nedělá“.
Pořadatelé amatéři nemusí mít strach – vždycky poradím, aby byla akce dotažená a proběhla v klidu. Důležité je, nebát se přiznat, že s pořádáním akcí nemá zkušenosti. Nejhorší je, když se pořadatel tváří, že ví všechno a pak mu nedojdou některé zcela základní věci.

Mnoho nových klubů vzniká, některé zavedené díky horší ekonomické situaci zanikají. Se kterými kluby, nebo pořadateli se ti nejlépe spolupracuje?
Těch je naštěstí ještě hodně. Nechci vyjmenovávat, protože bych na někoho zapomněl…

Můžeš prozradit, na čem v současnosti pracuješ, bude nějaké zajímavé tour nebo nosič?
Neustále na něčem – teď kapela Vltava vydala nové (a krásné) album Komedianti se vracejí domů, takže promo, distribuci a veškerou administrativu kolem toho. Sto zvířat jsou na federálním turné s kapelou Polemic, Jasná Páka slaví 30 let výročí. Eggnoise točí novou desku. V. Mišík připravuje společné turné s Ivanem Hlasem atd.

Na letošní podzim jsi připravil koncertní lahůdku a to společné turné dvou zásadních SKA kapel Sto zvířat a Polemic. Můžeš nám k tomu povědět něco víc? A jestli můžeš prozradit - jak dlouho vůbec příprava takového turné trvá a co všechno to obnáší?
Dohodli jsme s Polemic někdy z kraje roku, že nějaké turné postavíme – část v České republice, část na Slovensku. Slovenská část by měla přijít na řadu v únoru 2012.
Turné – jako každý koncert je potřeba správně připravit – rozpovídat se o tom, co to všechno obnáší by bylo na přednášky na celý semestr… Nicméně to je tisíc drobností, na které je potřeba myslet a z těch se to skládá.

Agentura také nabízí ozvučení a osvětlení akcí. Na jak velkou akci je možno si tyto služby objednat, zvládnete také třeba velký festival?
My se zaměřujeme především na servis pro svoje kapely – takže naší doménou jsou divadla, kluby, kulturní domy, střední festivaly.
Umíme ale udělat i Lucernu, nebo např. poslední koncerty Jethro Tull v ČR (hrad Helfštýn a pražské Kongresové centrum).
Na velké festivaly a velké zahraniční koncerty jsou tu jiné party, které se tím zabývají. Já osobně musím říct, že by mě to ani nebavilo. Vím, co to obnáší…

Další kapitolou je booking. Obrací se na tebe jistě i různé kapely ze zahraničí se žádostí o zprostředkování koncertu. Věnuješ se také této činnosti, nebo toto necháváš jiným…
Občas někomu pomůžu udělat pár koncertů v ČR. Nevěnuji se tomu ale systematicky – dělám především pro „své“ kapely.

A opačným směrem. Jak reálně vidíš snahu některých kapel prosadit se do zahraničí?
Záleží případ od případu. Každopádně je potřeba to zkusit – kvalitní kapele se zadařit může. Je ale potřeba si uvědomit, že konkurence v Čechách je sice veliká, ale ve světe je o to větší. Takže žádná sranda…

Máš nějaký sen - interpreta, kterého bys chtěl zastupovat nebo udělat turné?
Já si svoje sny v této oblasti docela plním. Ale ještě bych rád udělal koncert muzikantů jako je třeba J.J. Cale, Bonnie Raitt, Ray Cooder nebo Eagle-Eye Cherry... Obávám s, že by nás ale na koncertě bylo docela málo. Leč ve světě hvězdy – tady stále příliš minoritní.

Věnuješ se také vydavatelské činnosti. Který titul byl zatím nejúspěšnější? A jestli můžeš prozradit, co se chystáš vydávat v nejbližší době.
Úspěšné jsou naštěstí všechny – ale každý pochopitelně ve svých možnostech. Nejvíce se prodalo CD Chlebíčky Bratří Ebenů, které jsme vydali se Sony v koprodukci. Dále poslední album V. Mišíka & ETC se stále velmi dobře prodává.
Jinak letos vyšlo CD Sto zvířat – Sto dvacet! – dobrý živák z oslav 20. výročí kapely. Na začátku října jsme pokřtili nové album znovuobnovení kapely Vltava (Komedianti se vracejí domů). Nové album připravují Eggnoise, Lenka Dusilová, Bratři Ebenové, Jasná Páka a opět i neunavitelných Sto zvířat – je na co se těšit. Ne všechna alba vyjdou letos, některá možná ani ne v roce 2012, ale to víte, proces vzniku desky je zdlouhavý…

Vydávané tituly jsou samé pecky. Jaký vidíš ideální způsob distribuce? Kromě klasických prodejů mám na mysli například prodej na novinových stáncích, nebo digitální download.
Ideální způsob distribuce je ten, kdy zákazník narazí na zboží všude – toho ale nejde tak úplně dosáhnout. Tak se tomu snažíme alespoň co nejvíc přiblížit.
Příbaly CD k novinám (za 50,-) už jsou za zenitem – vyšlo takto příliš mnoho titulů – velká vydavatelství se tak snažila rychle zpeněžit alba, ke kterým vlastnila práva. Mělo to však velmi krátkodobý efekt a ve finále to muziku a takto vydané tituly spíš devalvovalo.
Podle mého názoru má kvalitní muzika stejnou cenu v době vydání, jako i po 5 letech. Nejsem zastáncem toho vydat album a po půl roce prodeje odvézt zbytek nákladu do levných knih.
Digitální download je nutný způsob distribuce – u nás příliš zatím ne dobře funkční. Uvidíme, jestli s tím pohnou iTunes.
Ale stejně mám radši CD v pěkném obalu… je to pro mě součást díla.

Děkuju moc za rozhovor a těšíme se na shledanou na nějaké zajímavé akci.


www.vltava.at
www.stozvirat.cz
www.polemic.sk
www.100promotion.net


Autor článku: Pigeon

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist