Stríbrné prívesky na Darkont.cz
6. 1. 2013

Rozhovor se skupinou Roxor

Ne až tak známou skupinou v Čechách je Roxor. Samozřejmě mohli jste se s nimi setkat na našich stránkách už několikráte a nebo jste je viděli na festivalu. Spíše se přikláníme k možnosti první, prostě je neznáte, a to my trochu změníme a Roxor vám představíme.


Ahoj. Vy jste kapelou , která začínala už za minulého režimu. Poodhalte nám to trochu, začátky a řekněme až do prvního rozpadu skupiny.
Je to už tak dávno, že se pomalu zapomíná co se kdy stalo, ale zásadní věci nám ještě v hlavách utkvěly, tak to snad dáme nějak dohromady:-)
Poprvé by se o Roxoru mohlo mluvit tak od roku 1987, předtím to byly takové neujasněné sestavy s různými jmény. Začátky byly samozřejmě na rozdíl od dnešních možností krušné.
Nebyly pořádný nástroje, aparáty se mastily doma na koleně, ale o to větší zapálení pro věc to vyžadovalo. První sestava, která překonala všechny tyhle problémy a začala pravidelně vystupovat byla Radek Vaníček-zpěv, Honza Severa-bicí /a všechny grafické práce včetně loga + hromada skvělých textů/,Karel Němeček -basa, Dan Reissaus-kytara, zpěv a Michal Žáža-kytara. Později proběhla výměna na postu baskytary, kam dorazil Roma Matěj Veselý. Natočilo se pár demáčů, nejznámější asi byla kazeta Krasavice na prodej. Jezdilo se všude možně po republice, dost často s tehdy velmi oblíbenou nymburskou stálicí IRAS. Bohužel po natočení alba OUT OF PERIPHERY u Petra Jandy /tehdy samozřejmě ještě jen na kazetě, žádný CD/asi po roce nečekaně odchází zpěvák Radek Vaníček a slibně rozjetá kapela přes několik pokusů najít vhodnou náhradu končí.
Píše se rok 1992.

Znovu seskupení kapely bylo v kterém roce a proč.
Doba nečinnosti nám vydržela poměrně dlouho, ale v roce 1996 už se to nedalo a začala další etapa pátrání po novém hlasu Roxoru. Už z dřívějších dob jsme znali Ondru Marka . S jeho první kapelou ARGOS jsme se párkrát potkali na Rockfestech, nebo někde na společných štacích. Mezitím „emigroval“ do bigbítové legendy regionu TELEGRAF, kde působí stále ještě souběžně s Roxorem . Honzovi Severovi se zdálo, že by to mohl být ten správný doplněk do party a po několika zkouškách bylo jasné, že si obě strany budou rozumět. Taky jsme slevili z požadavků na hlasový rozsah, po Radkovi to nebylo úplně jednoduchý někoho najít, ale k současnému Roxoru Odrův zpěv podle nás sedí skvěle. To jsme ovšem nevěděli, že v téhle sestavě kapela vydrží sotva rok, během kterého se naštěstí stihlo natočit další demo BORN TO RIDE. Bohužel nepříjemný úraz, který znemožnil Danovi hrát na kytaru a pár dalších faktorů způsobilo mnohem delší pauzu.
Ta skončila až v roce 2007pozvánkou na výroční koncert Telegrafu . Ze začátku to byl spíš jen takový hec, honem jsme nazkoušeli asi 8 písniček a nevypadalo na nějaké dlouhé trvání, ovšem mohutný ohlas od fanoušků nám dodal novou hnací sílu a tak nám to od té doby už konečně vydrželo až do dneška, a doufáme, že ještě pár let vydrží. V poslední sestavě jen místo Honzy Severy hraje na bicí Julda Botoš se kterým jsme natočili i obě alba, Zastavte čas a Cesta do pekel.

Ze začátku jste hledali směr, který budete hrát a nebo jste měli jasno od začátku?
Jasno v tom určitě hned na začátku nebylo, to se prostě vyvíjelo za pochodu.
Samozřejmě nás ovlivnila spousta kapel, ale byla to taková všehochuť, stylově mírně do speedu. Taky jsme se nevyhnuli ani různým coverům, tenkrát to jinak ani nešlo. V současnosti jsme trochu zvolnili, ale melodičnost nám zůstala...tedy aspoň doufáme..:-)

Kam by jste svou tvorbu zařadili? Tím nemyslím hudební žánr, ten je už jasný, myslím odkud jste čerpali, USA, Austrálie, Evropa? Nebo ještě bych to více upřesnil. Dost mi vaše tvorba zní v podobném ražení, jako u našich blízkých sousedů německá vlna s příchutí Brit 80tých let.
Jestli to vnímáš takhle, slyšíš velmi dobře. Starší, dnes už legendární spolky jako KISS, AC/DC, ale i JUDAS PRIEST, ACCEPT a spol. to jsou naše ikony. Jestli je jejich vliv na našich skladbách znát, jsme rádi. Na téhle muzice jsme vyrůstali a taková nás baví hrát. Nevíme jestli na to má vliv ta dlouhá pauza , nebo něco jiného, ale hrát něco ultramoderního prostě není pro nás. Starší fanoušci by to ani nevzali, novým se to co děláme líbí, a kdo nechce, ten to přece poslouchat nemusí, takže není co řešit.

Kolik alb máte a podobné otázky klást nebudu, to si lidi mohou otevřít vaše stránky, nebo profil a tam vše najdou i s možností si skladby některé vyslechnout. Tak se zaměříme na klip. Proč jste vybrali zrovna tuto skladbu. Samozřejmě Metalové srdce , protože metal hrajete, ale přesto přese všechno, máte ve svém repertoáru i jiné písně, které by klip snesly.
Jistě, nabízí se třeba jednoduchá a silně vlezlá hitovka Destilát, kde by asi nebyl žádný problém natočit řádně „opilecký“ klip, jenže jsme chtěli tak nějak vzdát hold touhle písní nejen kapelám, které máme rádi /už ten název a text o tom celkem jasně vypovídají/ale taky přispět tomu i obrazovou formou. Proto právě Metal Heart a klip evokující spíš formu starších střihových videí , nic hraného.....prozatím !!

Nebudete připravovat obrazový materiál ve formě live DVD? Nebo CD kde jako bonus bude připojeno live DVD?
Původně jsme pro letošek trochu počítali s vydáním DVD, ale nějak nám nevycházel čas. Navíc jeden koncert, kde jsme pracně nahrávali i vícestopý zvukový záznam, který by se později použil pro DVD spolu se střihem ze čtyř kamer bohužel zrovna zvukově nešel použít, byly tam nějaké nečekané dropouty, kdy záznam prostě chyběl. Možná se k tomu ještě vrátíme formou nějakého bonusu spolu s připravovaným CD .

V nedávné době jste jeli tour s OLIVER DAWSON SAXON, jak jste se k tomu dostali? Takový štych se nepovede každému.
Měli jsme štěstí , že nás jejich manažer slyšel už dřív a byl s námi spokojený. Už předtím se nám podařilo hrát i s jinými zahraničními hvězdami, tak si nás oblíbil i promotér /a taky musíme říct...moc jsme o to stáli ,.. a když si něco hodně přeješ..:-) /a vyšlo to.
4 koncerty, 4 města. Jak to celé probíhalo?
Dalo by se to shrnout do jediného slova...možná do dvou, fantastické, skvělé !!
V Černošickém klubu jsme ještě nehráli ale jeho pověst jednoho z nejhezčích klubů u nás rozhodně nezklamala. Zvuk taky v pohodě. Tam jsme se poprvé setkali s OLIVER/DAWSON SAXON, tedy zkráceně ODS :-). Bylo to opatrné oťukávání, chtěli si vyzkoušet naši nástrojovku, protože celé turné se používala jedna a to zrovna ta naše včetně bicích , které si Paul Oliver(syn kytaristy Grahama Olivera) hodně pochvaloval. I ostatní byli spokojeni, něco si poupravili a už to jelo. Na prvních dvou štacích s námi ještě jeli BLACK BULL s Luckou Robíčkovou za mikrofonem, na dalších dvou slovenská glam-metalová banda JANESESSION s Jane Razor coby ráznou vokalistkou. Publikum spíš posedávalo , ale při ODS už se ukázalo, na koho se ten večer čeká. Rozjeli to jako kdyby to byl narvanej stadion , s ničím se nemazali a servírovali jednu pecku za druhou. Na aktuální album Motorbiker došlo jen jedním flákem, jinak spíš starší očekávané hity, nás všechny určitě hodně potěšilo zaražení songu CRUSADER. Po koncertě se ochotně fotili, rozdávali autogramy, něco popili a zmizeli na hotel.
Další zastávkou byl Kolín, tedy málem naše domovská štace, velký sál velké pódium super světla, super zvuk. Tady trochu laboroval Haydn Conway se svým zvukem kytary, ale nakonec všechno dobré. Chtěli jsme náš set trochu oživit ale Lucka Roubíčková neměla moc času na přípravu, tak jsme na duet Zastavte čas pozvali skvělou zpěvačku a kamarádku stejného křestního jména, Lucku Třešňákovou, která to s námi dala moc pěkně. ODS to valili řádně zhusta, před i po koncertě opět velké focení s fanoušky, podepisovali co kdo chtěl podepsat, prostě fajn večer.
Brno, jo to byla jinačí jízda. Tady poprvé s námi jeli i kamarádi z Janesession, kteří i koncert v Melodce zahajovali a byla to velká párty. Celý večer super atmosféra, brněnský klub je moc fajn a ke všemu jsme tam ještě přespávali před dalším přesunem do Nitry, tak byl závěr hodně divoký. Koncert ODS je někým téměř celý zdokumentovaný na netu, stačí se podívat na Facebook OLIVER / DAWSON SAXON, nebo na You Tube. Společná pařba všech kapel je řádně zaznamenaná hlavně fotografiemi, naštěstí kameru nikdo obsluhovat nechtěl...:-)). Končilo se kolem páté ráno a všichni z ODS vydrželi taky do hodně pozdních hodin. Zbytek se ještě k ránu vydal na toulky brněnskou nocí, no...bylo fakt dost dobrý!
Přesun do malého, ale o to víc příjemného klubu U Frankieho v Nitře byl po tak náročné noci trochu únavný, ale dalo se to. Opět zvuková zkouška, nějaká ta večeře a šlo se na to. Tady jsme zahajovali pro změnu my, aby se to všechno pěkně prostřídalo. Jako překvápko večera jsme bez nějaké zkoušky dali duet z alba Zastavte čas , který zazpíval Ondra spolu s Jane Razor a myslíme , že se to pěkně vydařilo. ODS opět hráli jako o život a závěrečné dlouhé loučení se neobešlo bez společných fotek, nějaké té láhve Jacka Danielse a ujišťováním, že příští rok by to nebylo špatné se zase sejít....možná v Anglii???

Právě proto jsem se ze začátku ptal na obrazový materiál. Nebudete mít něco uchopitelné a k vydání?
Nějaký náš video záznam jen se zvukem z kamery existuje z kolínského koncertu . Bohužel /možná spíš naštěstí :-)/ nějaké zákulisní video nemáme. Možná něco z toho použijeme, ale něco od fanoušků už je samozřejmě k vidění na You Tube.

Přípravy jste nějaké na tuto šňůru měli? A jak dlouho jste se připravovali?
Nebudeme lhát, nijak extra jsme se nepřipravovali...možná jen pár pokusů oprášit torzo angličtiny někteří z nás, ale jinak nic zásadního. Jedinou přípravou by snad mohl být koncert v Praze Na Slamníku, kde jsme hráli ve čtvrtek, tedy den před začátkem turné s ODS , spolu s fajn partou AMPÉR hrající řádnej hard and heavy . To by se mohlo počítat jako takovej zahřívací večírek před celou čtyřdenní pařbou, takže jsme v podstatě jeli 5 dní v kuse.

Jak vás přijal jako spolukapelu OLIVER DAWSON SAXON? A vůbec jací jsou to lidé. Nemyslím tím muzikanti, samozřejmě že dobří. Ale chlápci mimo nástroje a pódium.
Jsou naprosto fantastický. Jako borci, kteří vyprodávali stadióny, by mohli mít svoje vrtochy nebo na nás třeba nahlížet trochu nadřazeně, ale nic z toho se nekonalo.
Prostě naprosto pohodová parta, se kterou se může v klidu posedět u piva, o všem si popovídat, samozřejmě muzikanti excelentní, ale opravdu pohodáři. Hodně našich tuzemských kolegů muzikantů by takovej přístup ke společným koncertům mělo okoukat, co se kolikrát děje za nesmyslný věci při některých akcích, to zůstává rozum stát.
S Grahamem Oliverem i Haydnem Conwayem vůbec nebyl problém si vzájemně osahat nástroje, probrat třeba i osazení snímačů na kytarách, zajímali se i o to jak to tady funguje / spíš nefunguje..:-)/, prostě nádherný 4 dny , na který budeme vzpomínat ještě hodně dlouho.

A co fanoušci. Kolik lidí přibližně bylo na koncertech? Vemte to klidně město po městě.
Fanoušci, myslíme všude víc než v pohodě. Návštěvnost přesně na kus nedáme, ale nebyla to tisícihlavá záležitost. Pohodová, klubová atmosféra v Černošicích, Kolín a jeho kulturák hodně dobrý, Brno-Melodka opět slušně zaplněný klub, jen v Nitře to možná díky dražšímu vstupu nedopadlo podle očekávání, ale atmosféra pár desítek fanoušků v tak malém klubu byla stejně fantastická, jako ve velkým sále.

Největší ohlas pro vás bylo které město? Samozřejmě nebudeme si nic namlouvat, drtivá většina přišla na OLIVER DAWSON SAXON. Kde si myslíš , že vy jste sklidili největší ovace při tomto tour.
Trochu jsme s tím již předem počítali, největší základna fanoušků si na nás počkala tam kde to měli nejblíž, pro nás tedy byla nejlepší zastávkou na turné ta kolínská, ale hodně jsme se líbili v Nitře, tam se s námi prý už počítá i pro příští rok, ale v brněnské Melodce to bylo taky moc fajn. Jako klub který se nejvíc líbil nám , řekněme z estetického hlediska, je jasný vítěz ten černošický, tam bysme ještě rádi někdy zavítali.

Budete , nebo chcete do budoucna uskutečnit něco dalšího, podobného, klidně i s českou skupinou (známější skupinou)
Rádi si zahrajeme s každým, kdo bude mít zájem o nějaký společný koncert....to je jasný.
Ale záleží spíš na pořadatelích, než na nás, to jsou ti kdo vybírají kdo, kdy a s kým..:-). My samozřejmě žádnou nabídku neodmítneme, pokud to bude časově i jinak možné, rádi vyrazíme kam si kdo bude přát .V prosinci si dáme takové rozloučení s tímhle rokem například společným koncertem s Kreysonem. Všechno se může každý dozvědět na našich stránkách, nebo facebooku.

o tom když tak příště. Díky za rozhovor a poskytnutí materiálů.
My děkujeme moc, bylo nám potěšením, a doufáme , že se potkáme nejen při rozhovou, ale i někde na koncertní štaci !!

to be continued …... ?


fotogelerie
http://punxrebel.radiogothic.net/fotogalerie/index.php/Roxor-Heavy-Rock

Autor článku: Alan Rohan  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist