19. 4. 2007

Sad Harmony – Somnambul

Pozoruhodná kapela Sad Harmony přichází s novým albem, které hudební veřejnosti přináší brilantní zvuk, který vpravdě překračuje hranice naší země.

Předmětem mého současného „reckování“ se stala jihomoravská kapela Sad Harmony. Tato kapela rozhodně není žádným nováčkem, funguje již od roku 1994. A tak již třináctým rokem přispívá svým dílem tuzemské rockové scéně, čímž je pro nás v tuto chvíli album Somnambul. Když nebudeme počítat dema, je toto CD, po albech Elektrula a Tete-A-Tete, třetí v pořadí. A předem vám říkám, že se máme na co se těšit.

Už od prvních tónů to na vás pánové začnou sypat ve svižném tempu a nikoho nenechají na pochybách, že své nástroje ovládají takřka mistrně. Jak jsem již předesílal v podnadpisu, vyzrálosti muzikantů a celkovému zvuku desky by určitě slušela exportní cestička alespoň do přilehlých zemí a tím samozřejmě nemyslím pouze Slovensko, které mají Sad Harmony, co by kamenem dohodil. Pokud budeme chtít kapelu žánrově někam zařadit, s jednou škatulkou si určitě nevystačíme. Já osobně si myslím, že expresivní rock (dle vlastních slov kapely) sedí stejně jako český doom metal a tak můžeme pokračovat dál a dál. Ale pojďme už konečně k albu samotnému. Nabízených 12 songů je kompletně nazpíváno v angličtině. Za sebe mohu říct, že preferuji české texty, kterým český posluchač rozumí a dokáže tak lépe pochopit písně jako takové. Nicméně v tomto případě by čeština spíše škodila. Propojení anglického jazyka a hudby, kterou Sad Harmony produkují – funguje! A to na celé desce. I když jsem ji poslouchal od začátku nebo naopak začal poslouchat náhodně, nikde jsem nenašel hluché místo, skladbu slabší nebo horší než ty ostatní. Nicméně rád bych zmínil ty pomyslné zlaté hřeby Somnambula. Když to vezmu po pořádku, je to určitě píseň Sleepwalker. Ostré kytary procházející celou skladbou, přesné bicí a zpěvák, který chvílemi zpívá jako by to snad mělo být naposledy, tvoří dohromady skvělý mix lahodící všem příznivcům tvrdé muziky. Dál musím určitě zmínit píseň It used to be a way. Klidnější píseň obsahující text o mezilidských vztazích, planých snech i neutuchující naději, doprovozená opět skvělou, propracovanou muzikou. Na stránkách kapely můžete k této písní shlédnout povedený klip. A konečně i závěrečná What good is mine je skutečnou lahůdkou. Tato věc trochu vybočuje z celého alba, ale to vám troufám si tvrdit, nebude vůbec vadit. Je to pomalá balada s úžasnou atmosférou a výbornými aranžemi.

Co říci závěrem? Tahle recenze je zřejmě plná pozitiv, až se to zdá nemožné, ale já opravdu marně hledám, co bych téhle partě vytknul. Snad jen, že při svém potenciálu to Sad Harmony nezkusili někde venku, ale pokud vím, tak mají naplánovaný koncert v Anglii, tak se třeba i v tomhle zablýská na časy. Přejme jim to, ostudu tam neudělají.


Interpret:Sad Harmony
Album:Somnambul
Počet stop:12
Délka:55:37
Rok vydání:2006
Vydavatelství:Redblack Productions
Seznam skladeb:1. 115
2. On My Left Side
3. Sleepwalker
4. From The Roof
5. Slumber As The Option
6. It Used To Be A Way
7. I Can't Sleep Anyway
8. Unclean
9. In The Bubble
10. Equinox
11. Weak
12. What Good Is Mine


Autor článku: Zdendy Pospíšil

Darkont.cz

Komentáře:

19. 4. 2007 10:27
vypada to dobre, uplne jsi me na Sad Harmony navnadil...

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist