Stríbrné prívesky na Darkont.cz
29. 10. 2007

Sifon pokřtil své osmé album

Je to už téměř třicet let, kdy začala západočeská rocková stálice SIFON objíždět regionální kulturáky a parkety. Jejich v pořadí již osmé album „Sifon 2007“ bylo pokřtěno 11.10.2007 v plzeňské Alfě...

Je to už téměř třicet let, kdy začala západočeská rocková stálice SIFON objíždět regionální kulturáky a parkety. Za tu dobu stihla spousta sifoňáckých hitů zlidovět a pod pódiem se na zábavách vystřídaly již generace bigbítových příznivců. Historii kapely zde probírat nebudeme, na to bude dostatek příležitostí příští rok, kdy by se Sifoni měli té třicítky skutečně dožít.

V pořadí již osmé album „Sifon 2007“ bylo pokřtěno 11.10.2007 v plzeňské Alfě. Můžeme se dohadovat, zda je právě čtvrtek nejvhodnějším dnem k pořádání takového koncertu, ale jak jsem zjistil přímo na místě, mnoho lidí si dokonce vzalo na pátek dovolenou, aby si mohli tuto akci náležitě užít se vším, co k tomu patří. Vstup stál dvě kila, cédéčko jste dostali ke vstupence. V současné době všudypřítomného stahování jde zřejmě o jedinou možnost, jak hudební nosiče prodat. Poslední pochybnosti o termínu akce zmizely s devátou hodinou, kdy už byl sál Alfy plný fanoušků všech generací. Průměrný věk osazenstva byl ale poměrně nízký, což je další paradox této kapely, protože na vystoupeních většiny jejích regionálních souputníků drtivě převládají pamětníci starých časů. Na druhou stranu, mírně postpubertální mládež (pokud nepočítáme pubertu mírně zastydlou) přítomna nebyla.

Dvě minuty po deváté večerní nastoupila kapela na pódium a s prvními tóny tradičního otvíráku „Cesta rájem“ se okamžitě zaplnil parket. Zvuk byl extrémně natlakovaný, ale mezi návštěvníky nechybělo ani několik zvukařů, kteří pěli na zvuk ódy, protože se zvučením v tomto sále mají své zkušenosti. Bigbít duněl, rozumět bylo, takže co řešit, nejsme na filharmonii. Sifoni servírovali hit za hitem v tradičním pořadí. Bubeník Jiří Vébr za mohutnou bicí soupravou byl tradičně precizní a do mikrofonu dotvářel klasické sifoňácké trojhlasy, Václav Šelmát s kytarou v ruce znovu přesvědčoval o svém hlasovém rozsahu, fanoušky i muzikanty velmi uznávaný kytarista Tomáš Navrátil leštil krk svého stratocastera a baskytarista Roman Heiný naplňoval funkci kapelního šoumena. A jak popsat repertoár Sifonu pro ty, kteří jej neznají? Jde pochopitelně o zábavový rock s přesahem do metalu vycházející z 80. let. Jiné kapely tohoto zaměření však Sifon převyšuje podstatně vyššími pěveckými, instrumentálními a aranžerskými kvalitami, takže i jejich vystoupení jsou energičtější a méně křečovitá, než je u často zamrzlých tancovačkových kapel zvykem. O skládání repertoáru, stejně jako o zpěv, se v Sifonu vždy dělili téměř všichni muzikanti, kteří kapelou prošli, takže skladby jsou poměrně rozmanité a nedrží se jednoho rukopisu. Poslední dva roky hraje Sifon bez klávesových nástrojů, což skupině ubralo na pompéznosti, navíc chybí správně vyřvaný hlas Michala Vaňka, ale vystoupení se mi nyní zdají zase o něco svižnější.

(V zájmu zvýšení zájmu čtenářů nyní přejděme i k nějakému tomu bulváru, takže odpůrci tohoto typu médií nechť raději následující odstavec přeskočí.)

A pak přišel čas pro samotný obřad. Tomáš Navrátil pozval na pódium „křtitele“ Láďu Křížka, vítězoslavně se otočil ke dveřím, ze kterých měl mistr vyjít, a.... A nic. Když se to nepovedlo asi ani napotřetí, vstal Jiří Vébr od soupravy, zašel do inkriminovaných dveří, aby z nich posléze s nasraným výrazem ve tváři vykráčel, rozhodil rukama, zakroutil hlavou a šel odehrát další skladbu, během které byla podniknuta opatření, aby se slavný host našel. Poté už se vše podařilo, mistr desku polil, pronesl několik povinných frází, které by v soutěži upřímnosti obstály i s jistým nejmenovaným mladým a nadějným bývalým předsedou vlády z plakátů, a odešel zpátky do zákulisí, aby se po něm pro tento den definitivně slehla zem. Přítomny byly i jiné celebrity. Bývalí členové kapely Michal Vaněk a Dan Dobiáš, dnes působící v jiné sféře hudebního průmyslu (ABBA STARS), u baru konverzovali s každým, kdo se na pokec zastavil, stejně jako přátelsky naladěný Zdeněk Jakubec (dnes působící ve skupině PUMPA). Většího klidu si užívali další bývalí sifoňáci Bohumil Sluka a Miroslav Zelenka. Ti už v kapele nehrají asi 18 let, proto je poznalo menší množství lidí než výše zmíněné, takže měli relativní klid.

A hrálo se dál do čtvrt na jednu. Moc nechápu, proč akce končila tak brzy, přece jenom se v současnosti Sifonu nenaskytne až tak často příležitost zahrát si pro tak početné a rozjařené publikum, navíc ani nezazněly některé stěžejní skladby. Že by shovívavost k těm, které ráno čekal nástup do zaměstnání? Akce se každopádně vydařila, nové CD mi tu hraje i při psaní tohoto reportu, a recenzi, ve které už budu těmi superlativy, jak se zdá, bohužel trochu šetřit, sepíšu a zveřejním již brzy.

Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

23. 10. 2008 14:09
Karel
Extraband je extra sračka.....
22. 10. 2008 12:25
david
tohle byla nejlepší akce kterou jsem kdy zažil, sifon jsem moc neznal, ale v zápedních čechách je to naprostá špička, kam se na ně hrabe takovej lůzr jako je extrabandrevival nebo kečup...
26. 11. 2007 08:20
Fans Radnice
Excelentní výkon kapely a nás fanoušků :-)
8. 11. 2007 14:01
xt
Moc pěkná akce to byla.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist