Stríbrné prívesky na Darkont.cz
27. 5. 2017

Skramasax v plné síle

Moravský Skramasax se znovu hlásí o slovo a to v nejsilnější sestavě. Ale více o něm už s Patrikem Veselským…


Ahoj to už budou dva roky co jsme spolu mluvili naposled, kdy se dal znovu dohromady Skramasax. Jak probíhali ty 2 roky co se povedlo a nepovedlo?

Ahoj. Povedlo se hlavně to, že jsme kapelu po znovuobnovení udrželi. Odehrály se nějaký koncerty a zjistili jsme, že zájem je. Potýkali jsme se s „dětskýma chorobama“, jako kdybychom kapelu znovu zakládali. Proběhly personální změny, řešili jsme otázku managementu, repertoár, zkušebna atd.

 

 

Tehdy jsi chtěl navázat na 90 léta a trashové období kolem desky Dark Powers?

Ano, první koncerty vycházely z Dark Powers. Fanoušci se ale ptali na ostatní pecky , tak jsme sáhli do archivu ještě hlouběji...Postupně jsme vlastně play list složili na „objednávku“ fans.

 


 

Prakticky jediná oficiální nahrávka?

Dark Powers byla jediná práce kapely, která vyšla oficiálně na nosiči. Točilo se i nějaký video.

 

 

Mluvili jsme o první oficiální nahrávce a 90 letech ale chvála bohu existují i neoficiální nahrávky a historie Skramasaxu sahá hlouběji až do poloviny 80 let.

Nějaký věci běžely v pořadu „Větrník“, což byl za totáče jedinej rockovej pořad v jediným rádiu u nás. Překvapilo mě, že lidi si to po třiceti letech pamatují. Dokonce matador českýho bigbítu publicista Petr Korál po mě chtěl nedávno tehdy odvysílanou nahrávku „Čiň ďáblu po vůli, peklem se ti odmění“. Ta potom vyšla na Dark Pover přetextovaná jako „Chapadla inkvizice“ Točily se i další věci, ale prakticky všechno „zmizelo“ ze světa po rozchodu z tehdejším managementem. Je to škoda, pořád se pídíme a doufáme, že se někde něco objeví…

 

 

Proč o tom mluvím mezi fans koluje nahrávka z 80 let se zpěvákem Mirkem Spilkou a to už někteří fandové zaregistrovali že už s vámi letos v dubnu znovu vystoupil.

Ta nahrávka je z jedné tancovačky asi z roku 1988. Je naprosto nekvalitní, ale je neskutečný, jak se mezi lidmi rozšířila. Připomíná mi to dobu, kdy k nám něco přišlo ze západu a my jsme si to nahrávali na kazeťáky a kolovalo to dál a dál…

Na té nahrávce je původní sestava kapely ještě sMirkem Spilkou. A se zesnulým Romanem Dolečkem .

Mirek minulý rok dělal akci „Pohled přes rameno“ kde si chtěl zahrát se všema kapelama, kde působil. No a Skramasax byl vlastně pro něj počátek. Tak jsme se po letech domluvili a zahráli. Ta akce dopadla dobře. Bylo cítit, že nám to společně pořád šlape…

 


 

Jde o trvalý návrat nebo jako ve sportu o hostování?

Minulý rok jsme řešili výměnu zpěváka, kdy Honza Šimek u Skramasaxu v létě skončil. Půl roku kapela stála. Chtěli jsme opravdového lídra, tak jsme vybírali...a nevybrali. Vypadalo to, že to zabalíme a tehdy mě napadla myšlenka oslovit Mirka Spilku a zkusit se domluvit na trvalejší spolupráci. Udělali jsme jednu zkoušku „na zkoušku“ a dopadlo to tak, že za měsíc jsme hráli společně na Horním náměstí v Olomouci!!! Ten koncert měl úžasnou atmosféru. Hrály se věci, který nikdo v našem podání neslyšel třicet let. Staří zavzpomínali, ale překvapil nás ohlas teenegerů, kterým se to taky líbilo, což je dobrý do budoucna…

Takže tímto oficiálně potvrzuji, že Mirek Spilka je opět stálým členem Skramasaxu.

 

 

Jeden čas se mluvilo o cd a dvd? Jaká je situace?

Před rokem jsme začali dělat na novým CD, jenže odchod zpěváka, tuto práci přerušil.

Teď je situace taková, že začneme prakticky od začátku točit s Mirkem. Tak snad se fanoušci konečně dočkají.

 


 

V brzké době vás můžeme vidět na velice zajímavé akci Pohled přes rameno 2. Něco blíže k této akci?

Jak jsem říkal. První „Pohled přes rameno“ dopadl dobře, tak dvojka se logicky nabídla sama. Byl jen problém s termíny. Akce se účastní mnoho muzikantů, kteří hrají i v jiných kapelách...Takže nakonec zbyl jediný termín 26.5.2017. Pohled přes rameno II se bude konat v Křelově u Olomouce v areálu pevnosti „Del fuego“. Je to úžasný historický místo ve tvaru kolosea. Odlehlý od civilizace, takže se může hrát až do rána! Bude to super mejdan.

 

 

Skramasax je vrácen do života už 2 roky, ale myslím že teď velice úspěšně válcujete sály se Zdhymadlem.?

Zdhymadlo je spíš klubová záležitost pro fajnšmekry. Je to hudba, trošku složitější na vstřebání. Pro mě to byla výzva, zkusit si zahrát něco jinýho. Nicméně srdcovka je u mě metal a Skramasax. Takže u Zdhymadla končím a na starý kolena se budu věnovat tomu, co mám nejraději. Poslední koncert Zdhymadla odehraji 10. června v Ostravě.

 

 

Když tak koukám a počítám kapely, kde jste zastoupeni ty a Mirek Spilka, to už by dalo na pěkný festák?

To jo. Byla doba kdy jsem dělal víc projektů zároveň (Skramasax, Zdhymadlo, Dehydrant, Agronom Marek).Ubírám ale plyn. Chci dělat méně věcí a pořádně…

Míra je nezmar! Neskutečně ho to pořád baví. Někdy nechápu, kde bere v jeho věku tu energii...Ale to, že má pohromadě všechny svoje kapely, si splnil sen, a hlavně je to super pro fanoušky, kteří ho mají rádi. Navíc „koordinace“ mezi kapelama v této „stáji“ funguje, takže si nekolidujeme termínově.

 


 

I když to není taky od věci, ty jeden pořádáš?

Letos pořádáme 19. srpna třetí ročník Beer Beat Festu v Dolanech. Měli jsme trochu problém s financováním, kdy pro nás letos obec neuvolnila žádné peníze. Ale nakonec do toho jdeme i tak. Snad přijdou lidi a nebudu to platit ze svý kapsy!

Chceme tuto akci rok od roku zkvalitňovat a zvát i kapely z první ligy. Takže příští ročníky přesuneme zřejmě do Olomouce.

 

 

Plány na letošní rok?

Nevěděli jsme, co bude v kapele dál. Takže Skramasax na tento rok mnoho koncertů nemá (dobrá zpráva pro pořadatele, kteří ještě nemají obsazené akce…). Takže se nabízí čas konečně udělat slibované CD a nějaký video. A zařídit co nejvíc hraní na rok 2018. Dokud to nás a hlavně lidi baví a (v našem věku) dokud jsme zdraví!!!

 

 

Nějaké heslo, motto, vzkaz na závěr?

Rockeři choďte na bigbít a neseďte doma u lahváče – žijeme jen jednou!!!

 

 

Díky za rozhovor.

 

 


Autor článku: zdenek svoboda

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist