Stríbrné prívesky na Darkont.cz
17. 11. 2013

Škwor - Sliby & lži

Skupina Škwor, která se v poslední dekádě propracovala mezi povinný inventář tuzemských bigbítověji laděných festivalů, přichází v současné době s aktuálním albem „Sliby & lži“. Výrazný zápis do prodejních žebříčků byl učiněn ještě dříve, než se dílo dostalo ke mně do přehrávače, je ale jisté, že ekonomické zájmy by šetření případnými chvalozpěvy neohrozilo ani tehdy, došlo-li by k těmto událostem v opačném pořadí.

Prvotní začátky (ještě pod názve Skwar) byly ve znamení ostřejšího metalového projevu s přímočaře nasranými texty šmrncnutými dávkou buranské jednoduchosti. Nejvýraznější počin „Vyhlašuju boj“ nabídl ve své době na tuzemské poměry celkem progresivní propojení metalu s elektronickými samply. Postupným otupováním hran a skladatelskou stagnací došlo v dalších letech k tomu, že se Škwor zařadil mezi rodinku kapel, jejichž těžištěm existence je vystupování na koncertech a festivalech pro publikum, jež před uměleckým mistrovstvím a nasáváním hudebních zážitků dává přednost bezprostřednímu povyražení a zábavě.

Na výše uvedených skutečnostech aktuální album nic nezmění, v podstatě je do detailu potvrzuje, což je pro kapelu a její další život v podstatě dobrá zpráva. Oproti dávné škwoří neurvalosti je produkce uhlazenější, ale celkově velice zdařilá. Časy, kdy pro mě tvrdost nahrávky znamenala jakékoliv kritérium, už jsou naštěstí dávno pryč. Tempo a dynamika nesou klasický pulsující houpavý rukopis a na schématu písní, v nichž se tradičně střídají klidnější sloky s vyřvávanými refrény, se s přibývajícími léty taky nic nemění. Pokud jde o melodie, neděje se zde nic převratného, chvílemi je navozen pocit určité chytlavosti některých nápadů, nutno však říci, že poslechem dalších a dalších písní se schéma začíná jevit stereotypně, protože stín poměrně omezených donekonečna se opakujících melodických prostředků zůstává nepřekročen a z poskládaných melodií je po několika písních cítit bezradnost. Z vnímání textů je patrné, že jejich tvůrce má k básníkovi s neomezenou slovní zásobou a rukávem plným metafor stejně daleko jako Miloš Zeman ke sklenici mléka, takže v úsporném projevu lze sice najít zajímavé momenty, ale převažuje kanonáda klišé, která vrcholí v písni „Rabujem“. Je škoda, že využití samplů se na omezuje jen na předehry, podbarvení jednotlivých skladeb pak není příliš patrné. Silnou zbraní Škworu nadále zůstávají riffy a do nich vkládané kytarové vyhrávky, které stále dokážou navodit očekávání, otázkou však je, zda není u Petra Hrdličky na místě změnit svůj sedlácky silácký pěvecký projev, který navzdory tomu, že je poznávacím znamením skupiny, působí vůči v celé produkci nepřirozeně kontrastně.

Jak už bylo řečeno, „Sliby & lži“ na popularitě Škworu v dobrém ani zlém nic nezmění. Písně „Ráno“, „Poslouchej“ nebo zdařilým riffem obdařená „Já lhal“ se bezpochyby mohou stát koncertními tutovkami nejen aktuálního turné, ale na to, abych se nad aktuálním počinem ve větší míře rozplýval, je to trochu málo. Přesto si myslím, že skalní fanoušci koupě cédéčka nikterak nezalitují, dostanou přesně to, co od Škworu mohou očekávat.


Interpret:Škwor
Album:Sliby & lži
Počet stop:14
Délka:41 minut
Rok vydání:2013
Vydavatelství:Supraphon
Seznam skladeb:1. Ráno
2. Poslouchej
3. Rabujem
4. Popel popelu
5. Vlci v koutě
6. Rychle žít
7. Hlídej ten ráj
8. Vidím svět prázdnej
9. Já lhal
10. My nejsme zlí
11. Nech si zdát
12. To jsem já
13. Sliby a lži
14. Síla starejch vín


Autor článku: Topi


Komentáře:

20. 10. 2014 16:50
Milan
Milej zlatej "Agente W4C " vlastně D3kr28 , nikdo tady lejna v držce nemele , jenon se říká holá pravda. Škwor je dneska taková popárna , až to není hezký. Kdo stojí v předních řadách , kde by měli stát head bangeři ? No přece desítky něžného pohlaví a se zapalovačema se jenom vlní. Když si vzpomenu , jak mi spadla brada v roce 1999 , kde ještě vystupovali pod původním názvem SKWAR a za nimi se čněl několikametrový nafouklý úd. To bylo něco a smažili songy z jejich nejlepší fošny "May Day" . Mimochodem , dnes z ní nehrají ani jednu jedinou skladbu . Trubci !
19. 10. 2014 19:31
D3kr28
vy víte hov.no škwor je teď výbornej když si to oposloucháte tak nebudete mlejt hovna v držce!
20. 11. 2013 08:08
Trew
Myslím si, že recenze je trefně napsaná a recenzent se nebojí říct to jak to je! Škwor mě taky už přestal bavit. Je to moc plánovaná muzika, která je zaměřená na širokou posluchačskou obec a už to ani není řízný a šťavnatý metal. Jinak Kreyson a Návrat kinga je u mě příjemná nahrávka!Navíc teď ji konkuruje Double Time od Titanicu.
19. 11. 2013 18:17
Nick
:-)
18. 11. 2013 14:22
Ryba
Koukám, že těm agro-kapelám už nekvete pšenka ani na Rockmagu. Nejdřív Kreyson, teď Škwor. Jinak, pěkně napsáno, to s tím básníkem s rukávem plným metafor mě pobavilo :-))))).

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist