Stríbrné prívesky na Darkont.cz
28. 9. 2013

Sotury - Temné údolí

Vznik jihlavských powermetalistů SOTURY se datuje kamsi do roku 2007. Ač tedy není historie skupiny nikterak dlouhá, po přečtení podrobného dějepisu nabývá člověk dojmu, že kapela stihla během šesti let existence projít snad úplně vším, čím se ve vývoji kapely od plenek až k cédéčku, pod které se mohou muzikanti hrdě podepsat, projít dá.

Amatérské začátky od píky, žánrové tápání, milion personálních změn, překotné změny názvu atd.. Vytrvalost, píle, ale především prostý muzikantský příběh kapelu v mých očích polidšťují, a tak se s o to větší radostí podělím o svůj názor na jejich debutové album „Temné údolí“.

Jak už bylo uvedeno, SOTURY se hlásí k power metalu. Průrazný zvuk a pečlivá produkce (pod těmito vysoce nadstandardně vyvedenými trumfy je podepsán kapelník Dejv) a instrumentální přesnost by dávaly tušit, že kapela bude dalším z řady zaměnitelných souborů snažících se přiblížit svým germánským vzorům. Ač se to může zdát být paradoxem, z množiny přesných manufakturických produktů se SOTURY vyčleňují díky některým nápadnějším nedokonalostem, které dávají jejich nahrávce lidský rozměr a dávají posluchači více možností splynout s kapelou a naladit se na stejnou vlnu.

Jak už bylo řečeno, pokud jde o instrumentální stránku alba, nemám tady moc co vytýkat. Nahrávka nepostrádá tvrdost a dravost, kytary řežou přesně tak, jak je pro melodický metal zapotřebí, a písně jsou zdobeny nejedním vhodně užitým echem, povedenou vyhrávkou nebo též ve správnou dobu užitým vysokofrekvenčním hlasovým výkřikem. Jednotlivé skladby pak udržují pozornost zvláštním způsobem, kdy se v posluchači střídají pocity chvilkové nudy a následného uspokojení. Uvedu vzorový příklad, avšak pro jinou skladbu zase můžete zaměnit přívlastky zde přisouzené jednotlivým pasážím. Tuctová předehra, atraktivní melodií obdařená sloka, na kterou naváže bridge, po kterém ve chvíli, kdy si říkáte, že si tady kapela mohla dát větší práci s nalezením dostatečně atraktivní melodie, následuje refrén, který rozpačitý pocit z bridge rozdrtí na padrť.

Pokud něco v nápadech chybí, dožene se to vícehlasými vokály (byť někdy mírně haprujícími), důrazným riffem či dalšími hudebními složkami, se kterými SOTURY umějí pracovat. Pokud bych měl hudbu z alba „Temné údolí“ popsat o trochu méně kostrbatě, řekl bych, že jde o powermetal, který sice do první ligy nenakročil, avšak nedostatky dokáže bez problémů nahradit nakažlivým entuziasmem a prostou radostí, která čiší z každé nahrané noty. Poměrně zajímavě se vyvíjel můj vztah k textům. Ty se mně totiž na první poslech zdály být poněkud násilně poskládané, ale po několika posleších jsem je vzal na milost a mírnou neforemnost naší rodné řeči si začal užívat. Dnes to vidím jako příjemný kontrast oproti rýmům, které tak nějak přirozeně klouzají a člověk se nad nimi ani nezastaví. Přesto bych textařovi poradil, aby se pro příště vyvaroval některých „bububu“ klišé a rovněž častému zabředávání do oblasti, kde vládne venkovský bigbít („Přestaň být bláhová“, „Sněhová vločka“). Pokud bych měl vypíchnout hitovku a zároveň skladbu, která reprezentuje silné stránky kapely, vybral bych působivou polobaladickou „Bouři“, jako typického zástupce, který potvruzuje výše uvedené popisy, zase „Koloběh života“, což je píseň, která na své ploše nabídne všechy silnější i slabší stránky pro Sotury typické.

„Temné údolí“ je albem, o kterém se asi nebude v superlativech psát ještě za deset let jako o převratném díle, ale každopádně jde o výtvor, ve kterém se odráží celá trnitá cesta, kterou skupina SOTURY od svého vzniku urazila. Víc než u jiných desek tady slyším upřímnost, chuť tvořit skladby, ze kterých má samotná kapela i posluchač radost, ale především ten nakažlivý entuziasmus, při kterém heavymetalový posluchač pocítí spřízněnost.


Interpret:Sotury
Album:Temné údolí
Počet stop:10
Délka:48:27
Rok vydání:2013
Vydavatelství:vlastní náklad
Seznam skladeb:1 Temné údolí
2. Zahrada černých růží
3. Návrat adrenalinu
4. Bouře
5. Mendian
6. Bez boje se nevzdávej
7. Koloběh života
8. Přestaň být bláhová
9. Sněhová vločka
10. Mayské poselství


Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist