Reklama
29. 10. 2012

Spreading Dread - rozhovor

Neobvyklý rozhovor z pražskou trash / death kapelou Spreading Dread, která trestá bary a nalévárny pražského Žižkova a do toho komponuje muziku v našich luzích a hájích nevídanou. Za sebou má debutní album Sanatorium, které sbírá ve všech recenzích a drbech nejvyšší ocenění. Pojďme se tedy v pár různorodých otázkách dostat o kus blíže na tělo těmhle pěti klukům, o kterých jsem si jist, že ještě hodně uslyšíme :)


Jak ses dostal ke kapele Spreading Dread?
Šimon: Vymyslel jsem ji.

Šáfa: V jedný kapele jsem se potkal s Traktorem, kterej mi časem pustil nahrávky Šimona. Šla z toho hrůza, strach, deprese, smutek.. bylo to prochcaný emocema i uměleckym duchem a to mě dostávalo. Krátce na to jsem Šimonovi zavolal a domluvili jsme se, že přijedu na víkend do Karlových Varů. Hráli jsme tam ve sklepě u nějakýho kámoše, kde z plesnivýho stropu visela jediná žárovka, ale mělo to fakt koule.
Traktor: Kapelu SD jsme před 5 lety se Šáfou a Šimonem založili.
Míráč: Při jedné akci, kde vystoupili SD instrumentálně a já tam zpíval s bývalou kapelou. Tam jsme si vzájemně pochválili své výkony a poté navázali spolupráci.
Fuga: Chlastali jsme na studovně a dali na dveře ceduli, že kdo chce kalit ať se přidá. Traktor šel kolem, slyšel muziku a protože chtěl pít a v Blanici nikoho nepotkal, vešel.

Tvá role na debutovém albu Sanatorium?
Šimon: Vymyslel jsem ho

Šáfa: Mojí rolí bylo především držet tuhle bandu pohromadě, udržovat při životě a určovat směr. Co se týče sekce bicích, tak ty jsme dávali dohromady se Šimonem – občas něco přitáhl on, občas já.
Traktor: Na albu Sanatorium hraju na baskytaru. Občas jsem do studia objednal pizzu nebo donesl pivo, aby se nám líp hrálo.
Míráč: Jenom zpěv, do ostatního jsem klukům nekecal. Moc dobře věděli co chtějí, tak by to asi ani nemělo cenu:-)
Fuga: Napsal jsem texty a při nahrávání dohlížel na zpěvy (výslovnost, frázování)

Zásadni moment nebo zážitek s kapelou?
Šimon: Nahráváni céda bylo jedno velký mejdlo a ještě teď mě bolí bránice,když si na to vzpomenu

Šáfa: Zásadní bylo celý léto 2007 (krátce po prvním výletu do Varů), kdy jsem bydlel ve varský zkušebně, denně jsme dělali bordel jako kráva po celym okolí a samozřejmě hráli první nástřely naší tvorby. Ve studiu jsem si hodně uvědomoval, co se během těch pěti let všechno muselo stát, aby to dospělo až sem. Hlavně ke konci, když už jsem věděl, že to dopadne dobře, jsem si užíval zajímavý pocity.

Traktor: Nahrávání alba Sanatorium v Pardubicích. Nekonečná kalba a zároveň zkouška jestli spolu všichni vydržíme 10 dní v kuse aniž by jsme se nepozabíjeli.

Míráč: Koncert v Hradci Králové, tam jsem se opravdu cítil jako SD pán, neuvěřitelná atmosféra...

Fuga: Naše cesty malým autem na koncerty a tam spaní všude možně.

Co říkáš na českou metalovou scénu?
Šimon: Problém naší metalové nebo rockové scény je v tom, že máme naprosto přecpanej bandzone kapelama, který si jdou koupit svou první kytaru do Tesca a vzápětí si nesoudně založí profil a rychle své perly zvěční na nahrávce, kterejma bandzone z 90% přetejká.

Šáfa: Myslim si, že česká metalová scéna je podobná, jako jakákoli jiná. Zastupujou jí z většiny kapely, který nehrajou nic moc, ale fungujou, protože dělaj výměňáky – já pozvu tebe, ty pozveš mě. Tady bych jen podotknul, že si vážím kapel, který hrajou jak hrajou, ale jsou vpohodě - berou hudbu jako zábavu pro sebe i pro ostatní (namyšlený hovnaři, to je fakt běs – u toho chcípám nudou). Pak jsou kapely prokročilejší, který někdo někam zve, ikdyž na béčkový akce za minimální prachy, který sotva stačí na benzín (to je mimochodem náš současnej stav a považuju to za úspěch). Nejvejš u nás jsou kapely, který si zaplatí propagaci, hraní po boku známějších formací, dodávku, kvalitní aparaturu, kvalitní studio, manažera atd. Blbý je, že tyhle úrovně nemaj nic společnýho s kvalitou hudby, ale tak je to asi všude. Kapela světovýho formátu tady neni, což možná něco vypovídá samo o sobě.

Traktor: Je tu spoustu kapel který hrajou podle mě dost hrozně, opravdu dobrých metalových kapel v ČR moc není.

Míráč: Rozhodně tu máme pár kapel, co opravdu umí hrát, ale já mám radši zahraniční scénu, myslím, že je o dost vyzrálejší, a taky je v ní víc inspirace.

Fuga: Najdou se tu taky zajímavé kapely.

Jak ses dostal ke svému nástroji a metalové hudbě?
Šimon: Přes nezmernou lásku k hudbě Black Sabbath

Šáfa: Na základce mě chytla akustická kytara a pak chuť založit punkovou kapelu. Na konci devítky jsme udělali takový provokativní vystoupení před školou, kde jsem hrál na basu, kámoška na el. kytaru a celá třída zpívala text nasměřovanej proti naší extrémně nábožný třídní. Z toho ta kapela nakonec fakt vznikla a tím jsem se dostal do prostředí zkušeben, kde mě časem zlákaly bicí. Z punku jsem pak postupně přešel k metalu. Fascinovala mě složitější technika i kompozice, což je inspirativní.

Traktor: V 7 letech jsem začal hrát v hudebce na španělku, později jsem přešel na baskytaru. K metalu mě přivedl Šimon, když jsme v lese pili Bráníky a on mi přines na vinylu album Heaven&Hell od Black Sabbath.

Míráč: K metalu jsem se dostal ve 13, ale hrát ho začal až ve 24. Nejdřív to byla basovka, postupně (z donucení) zpěv. Skloubit basu a zpěv byl pro mě opravdu oříšek, tak jsem se musel časem rozhodnout co bude privilegium. Zpěv to kupodivu vyhrál, tak jsem se mu začal věnovat naplno. Dnes jsem za to hodně moc rád:-)

Fuga: Táta má doma akustiku, kterou jsem si někdy ve čtrnácti začal půjčovat. O prázdninách před střední školou jsem si koupil první vlastní el. kytaru a založili jsme punkovou kapelu. To mě po hráčské stránce brzy omrzelo a přes heavy metal a speedmetal (to jsme měli moji druhou kapelu s klávesama) jsem se dostal k naší hudbě.

Jaké máš s kapelou ambice?
Šimon: Zorganizovat a úspěšně uskutečnit atentáty na: Františka Janečka, Michala Davida, Standu Hložka, Petra Kotvalda, Hanu Zagorovou, Johny Havelku, Tomiho Berasona, Vito Kovace a všechny ostatní nacisty :);

Šáfa: Dostat se o krůček dál, než jsme teď. Až se nám to podaří, užít si ten úspěch a s tím vědomím usilovat o krůček další. Čili mou ambicí je vyvíjet se a tím myslím hudbu, kapelu a všechno co s tím souvisí.

Traktor: Jednou bych chtěl hrát na velkých evropsých metalových festivalech.

Míráč: Podívat se na co nejvíc míst a hodně koncertů s velkou účastí.

Fuga: Rozfritovat všem sandál!

Autor článku: Miki Climax


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist