Stríbrné prívesky na Darkont.cz
18. 4. 2012

Spreading Dread - ...Sanatorium...

Pražští metalisté Spreading Dread vydávají novinku "...Sanatorium...". Pokud se vám zdá takový úvod recenze poněkud fádní, vězte, že mohl vypadat úplně jinak, např. takto: Do rukou se mi dostává split album skupin Spreading Dread a Sanatorium. Takové tvrzení, jež by mi mohlo zajistit doživotní psaní fejetonů nanejvýš do chovaneckých novin některého z ústavů pro pacienty s duševními poruchami, si jistě zasluhuje vysvětlení. Pojďme si tedy pro něj.

O výše popsanou schizofrenii se postaral násilně přerušený první seznamovací poslech. Vložím CD do přehrávače, odposlechnu si si prvních několik nabušených taktů hraničících s obligátním metalcorem, aby se mi do ucha s ještě větší inteznitou vedral zvonek domovních dveří. Není důležité, kdo za nimi stál a zdržel mě obohacující konverzací na třičtvrtě hodiny, ale po návratu zpátky se z repráků line jakási onanistická kytarová polyfonie, jakou bych si představoval při hromadném hraní ve zkušebně, ve které si dali dostaveníčko hosté z Avantasie. Ale ať už jde o popis onoho metalcoreového začátku nebo o instrumentální orgie na konci, oba dojmy byly zcela vedle. Pojďme tedy dát Sanatoriu nějaký řád.

Spreading Dread se pohybují kdesi na pomezí mezi death metalem a thrash metalem. S prvně jmenovaným žánrem je kromě zpěvu pojí určitá ponurost a taktéž stavba skladeb včetně typických zasekávaček, změn tempa a vůbec všemožných variací na vše, čím nás zásobil už Chuck Schuldiner na svém vrcholném dílku "Symbolic". Ale chceme-li popsat zvuk a charakter kytarových kil, je třeba hledat inspiraci kdesi u Entombed. Avšak to zdaleka nejsme u konce. Melodická hravost v rychlých vyhrávkách staví Spreading Dread na thrashmetalový podstavec, na který se sápou ruce heavymetalových hrdinů ošlehaných kytarovou zpěvností. Těžko představitelné? Vzpomeňme si třeba na "The New Order" z dílny Testament, kde nádherná sóličía střídala hrubý nářez s takovou samozřejmostí, až se z toho uši tetelily blahem. Spreading Dread však zašli o něco dále. Nač servírovat zpěvné motivy po malých dávkách, když lze každé takové sólíčko protáhnout natolik, že během něho zapomenete na to, jaká řežba vás k němu dovedla. A komu příliš prodlužované kytarové zpívánky příliš nelahodí, nemusí zoufat, po nich vás Spreading Dread znovu rozsekají, aby vás za nějakou dobu znovu začali chlácholit dalším laskáním strun ve vyšších polohách. Ale nenechme se mýlit. Ač jsem skladby zahrnul tak kontrastními výrazy jako řežba a zpěvnost, vše udržuje pohromadě jev, pro který existuje další pojmenování - naléhavost. Spreading Dread vás nemají v úmyslu ani rozsekat ani ohromit monumentálností, nýbrž donutit k zamyšlení. Nad čím? Jakožto angličtinářský analfabet nebudu schopný poskytnout dostatečnou nápovědu, ale mnohé napoví vydařené ilustrace Jana Hory, které jsou součástí bookletu.

Sanatorium je dílko, které je vypiplané od prvního do posledního tónu. A pokud mluvíme o posledních tónech, v jeho závěru (pokud se dá 11minutová skladba takto nazvat) vás čeká bonus, o jakém se vám ani nesnilo. Závěrečná kompozice "Repentance je totiž jednou z nejkrásnějších instrumentálek, jaké kdy spatřily světlo světa uvnitř českých hranic, a to bez ohledu na to, jakým žánrům holdujete. Zbývá jen pogratulovat a smeknout.


Interpret:Spreading Dread
Album:...Sanatorium...
Počet stop:7
Délka:49:41
Rok vydání:2012
Seznam skladeb:1. World Consuming Itself
2. Losing Time
3. Bastard Brain
4. Sanatorium
5. Doubts
6. Revelation of Dreads
7. Repentance


Autor článku: Topi


Komentáře:

10. 7. 2012 06:59
kody: Recenzi z volumemax jsem si pročetl. Na mě je příliš popisná a v podstatě se z ní nedozvím, co na albu vlastně uslyším. Ale líbí se mi třeba recenze, která je na fobiazine.net. Tvou svéráznou omluvu beru, myslím, že byla na místě. Tvou recenzi si rád přečtu, můj mail je tomaspicl@seznam.cz. S Pamelou si srandu nedělám, můj filmový vkus je protipólem mého hudebního vkusu (je nenáročný a mám slabost pro blbé filmy), takže profil, ač jsem ho vyplňoval místy s trochou nadsázky, je pravdivý.
10. 7. 2012 04:10
kody
topi zdali chces cist mou recenzi co jsem na psal ted tak mi nma pis email a ja ti to poslu ..jestli zrovna nekoukas na tvou oblibenou herecku pamelu ,,to si ovsem delas s randu vid ,to co mas ve tvym profilu to myslis vazne ,,nebo to je ze srandy...
10. 7. 2012 01:09
kody
cetl jsem si hodnekrat ,precti si recenzi od Milana volumemax.net. to mu ja rikam recenze ,jak ja rikam ta ma koule ,to tvo je jak kdy bys cerpal ve wikypedii ,nechci te urazet to vubec ,,jen jednoduchosti je sila ,zdali ti muzu poradit ...je moc pre placana ,a zdali jsem vetsi odbornik tak to nevim ,ale asi se ti spreadind d. libi ,coz me taky ,a to je hlavni neeee ,,,,kazdopadne fandim kapele a sou to srdcari ..a jestli jsem te urazil tak hovno ,pac si to proste myslim ,a ja proste na pisu svuj nazor sorry vole ...
3. 7. 2012 18:10
kody: Za tuto recenzi mi poděkovala sama kapela, v mailu nechybělo vyjádření, že jsem si na tom dal evidentně záležet. Ale možná jsi větší odborník. Co třeba si to přečíst znovu a za střízlivého stavu? Mimochodem, myslím, že montérky jsi na sobě neměl ani zdaleka tolikrát jako já.
2. 7. 2012 08:28
Dragendorf
@kody: Ajaj, to se zas nějaké děcko dostalo k počítači...
2. 7. 2012 04:09
kody
ty si kokot co pises tu recenzi .kapela si zaslouzi vetsiho odbornika nez si ty ,ty bez psat recenze lucii bili ty hnupe.do monterek s trebou a do fabriky
18. 5. 2012 14:40
Honza
Osobně jsem z alba také nadšen. Na vydání se čekalo dlouho. Potom ale ten poslech. A co hlavně. Kapela naživo potěší ještě víc. Hrají parádně.
20. 4. 2012 17:58
IAX
Moc pěkná recenze, barvitě napsaná. Ta kapela si to ale zaslouží, hraje skvělou hudbu.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist