Stríbrné prívesky na Darkont.cz
26. 3. 2012

Staré pušky - rozhovor

První ústní zmíňka o kapele je datována někde okolo roku 2005, ale materiál vznikal až na přelomu roku 2009. Aktuálně má kapela aktuální album z roku 2011 s názvem Sladkých 11. O všem možném si s nimi povídal Pigeon a na otázky za kapelu odpovídal Bart.


Ahoj, představte nám vaši kapelu.
Ahoj, jsme Staré pušky hrající ve složení Sidney 29 let –kytara, zpěv, Bart 30let- basa, zpěv, Standa 36 let – bicí, zpěv, Zdeny přes 40 let- kytara, ságo, harmonika, klávesy, zpěv. Staré pušky je kapela, která původně vznikla jen jako projekt přátel, kteří hrají , nebo hrávali ve svých vlastních kapelách a tímto projektem chtěly udělat svým blízkým a především sobě radost. To, že bychom chtěli mít společnou kapelu, jsme řešili už kolem roku 2005, ale to byly jen řeči v putice. Každý jsme vydávali desky a tvořili pro své kapely a čas na naše vysněné pušky nebyl. Za to, že jsme přešli od snů k činům, může především Sidney, který je hlavním iniciátorem první desky . Některé nápady mu u jeho domovské kapely neprošli a tak nás oslovil, že je možná na čase dát dohromady Staré pušky. Standa a já jsme na to samozřejmě kývli, a to i proto, že jsme za ty roky unavení jakýmsi klishe v punkrockové hudbě a věděli jsme, že písničky pušek budou trošku jiné . Netušili jsme, že by se deska mohla tak líbit a na druhou stranu naštvat tolik lidí, což je docela legrace.

Nejste na scéně žádní začátečníci. V jakých kapelách ještě působíte nebo jste působili?
Sidney / ex Degradace, / Bart / Proti směru a Baby seconhand /. Standa / Naarden /, Zdeny působí v kapele Klika a jiných bluesových kapelách.

Vydali jste velice povedenou desku. U mě byla s přehledem nejhranější deska roku. Byla prodejně úspěšná?
Tak prodejně určítě ne, a to proto, že jsme celou desku dali ke stažení na net, ať se hudba dostane k co největšímu počtu lidí. Když jsme především díky poptávce začali koncertovat a z projektu se tak stala oficiální kapela, chtěli jsme ať lidi naše songy znají, zpívají si je s námi, ale i přes to jsme prodali docela dost cd, což je super, je fajn vědět, že jsou stále lidé, kteří chtějí mít doma originální desku.

Kde se nahrávalo, desku jste si vydali sami nebo přes nějaký label?
Nahrávalo se v ostravském studiu TdB. Jeho majitel a náš kamarád Tomas je fanda Pušek a proto u něj máme skvělé podmínky a mohli jsme si desku vymazlit podle svého. Tomovi tímto moc děkujem, a děkujem mu za pomoc při náhrávání desky nové. Label jsme žádný nechtěli, přestože nabídky byly, chtěli jsme si věci dělat po svém . I nové cd si nejspíš vydáme sami, je to sice nákladné, ale za tu svobodu to stojí, ale nikdy neříkej nikdy.

Jezdili jste taky hodně koncertů. Můžeme se na pokračování těšit i letos?
Určitě, koncerty nás moc baví, poznáš nový fajn lidi. Jsme kapela, která se nezašívá v backstagi , jsme rádi mezi lidmi a tak to většinou skončí večírkem do rána. Když máš dvoják, a mi hrajem především dvojáky, pak se většinou vracíš domů v dezolátním stavu, tak to snad ještě nějákou dobu vydržíme :) Bez večírků by to nebylo ono. Koncertů máme hodně, a další určitě přibudou, doufáme.

Pomalu se nám plní diář na léto, čas festivalů. Můžeme vás letos slyšet na nějakém domácím festivalu?
Tak pokud nechytneš nějaký festival, tak přes léto nehraješ, nějaké menší festiválky hrajem, určitě je nejlepší kouknout na náš web www. starepusky. cz, sekce koncerty, a tam se vše dozvíte. Pro nás je velkým splněným snem Mighty sounds.

Při takovém úspěchu vás hraní musí bavit. Chystáte nějakou novou nahrávku?
Ano pomalu doděláváme novou desku, byly bychom rádi kdyby vyšla na podzim, ale kdo ví, nechcem to nějak uspěchat, chceme vydat desku, na kterou budem hrdí a bude nás těšit, byť by se třebas nelíbila. Důležité je dělat hudbu především pro radost, samozřejmě ale, že kladné ohlasy vždy potěší. a jsou motivací tvořit dálší písničky.

A teď zabrousíme do muzikantských snů. S jakou kapelou by si Pušky chtěly zahrát?
Tak Sidney určitě s Rolling Stones, Standa s The who, Damned, a určitě nějákou Oi klasikou, no a já s Ramones, což se mi už nepoštěstí, ale asi nejvíce s Michaelem Monroem / ex Hanoi rocks /. To jsou ale extrémní sny. Je ale krásné, že se nám některé sny splnily, kdyby nám někdo v patnácti řekl, že budem hrát s Adicts, Eddie and Hot rods, asi bychom si zaklepali na čelo. Tohle se nám za rok působení podařilo a je to úžasné. Uvidíme co nám hudební život jěště přinese. Kdysi mi jeden starej punker řekl, že punkrock nemá hvězdy, a ač to ne vždy platí, je fajn se tím co nejvíc řídit. Jsme rádi za každej koncert s kýmkoliv kdo je fajn.

Máte za sebou opravdu hodně koncertů. Prozraďte oblíbené kluby, kde rádi hrajete?
Opava Art klub, Plzeň klub Pod lampou, Randal klub v bratislave a taky malou hospůdku Garden bar v Ziaru nad hronom, ale není to o klubu, je to vše o lidech a atmosféře.

Co říkáš na naši současnou scénu ? Já bych řekl, že je docela slušně rozjetá jen mi tu chybí nějaký pořádný časopis a hlavně finančně silné nezávislé vydavatelství.
Já osobně jsem se scény spíše zklamaný, máme cosi zažito a lidé už nejezdí a nechodí na koncerty tak jako dřív, radši si pustí youtube, stejně tak jako řeší banality anonymně na netu, mám pocit jakoby se vytrácela pospolitost a jednota, jakou jsem kdysi na Oipunk scéně miloval. Každý má patent na rozum, jeho názor jen ten správný, řeší se politika, jsou rozhádaní jedinci, party ve městech i města na vzájem, to všechno téhle scéně bere, dřív jsme všichni drželi za jeden provaz, bylo nás málo a nepřátel hodně , nedržet spolu , tak jsou někteří z nás už pod drnem, drobné odchylky v názorech se přehlížely, dnes ne, někdo je moc doleva, jinej moc do prava . A i když to dřív bylo drsný, mělo to právě to kouzlo rebelie. Dnes už čírem nikoho nenasereš a o skinhaeds už každý ví / teda normální člověk/. Vzpomínám si jak se jezdilo do Prahy do Buldogu pro obleceni a člověk si jich vážil, dnes si vše koupíš přes net a za dva dny to máš doma. Dnes může být punker a skinhead každej a to je škoda, protože je tím pádem ve scéně více plevele. Za ty roky je mi úplně jednou kdo je a není ze scény, buď jsi v pohodě člověk, nebo ne, nejde o to čemu věříš. Ziny a malé vydavatelství ničí internet, vše si dnes najdeš, dočteš se, stáhneš. Proto fandím Pickovi a jeho zinu Real Enemy, je jeden z mála kdo Street punk scénu opravdovým úsilím a prací podporurje.

S jakými kapelami nejradši hrajete?
Tak ze starších Zona A, z mladších kapel. The fialky, Muerti, Něžfaleš. A to především proto, že v těchto kapelách máme po letech dobré kamarády a je tedy radost se vídat. Vždy je to velký večírek.

A co hraní v zahraničí? Hrajete občas i tam nebo vás to neláká?
Hrajeme často na Slovensku, ale to pro nás není zahraničí. Rád bych se podíval s Puškama do Polska, ale jinam ambice nemáme, naše hudba je založena na textech a na co hrát tam, kde ti nerozumí. Jsme spokojeni tady u nás, tady máme fanoušky. Tímto zdravíme všechny co nás podporují, nebýt vás, nejsme my.

Horkým tématem dnešních dnů je otázka smlouva ACTA, Megaupload a spol. a hnutí Anonymous. Jaký je váš postoj jako kapely a jako jednotlivých konzumentů internetu?
Abych řekl pravdu, tak anonymus fandím, zatím tedy. Žijeme jak stádo v státě, kde musíš dodržovat veškeré zákony a nařízeni, které si politici usmyslí a to i přesto, že víš, že právě oni tuhle zemi rozkradli a že díky nim není na důchody, na děti, jen se škrtá a bere, když se proti tomu jako jedinec postavíš, máš problémy. Nechápu, že se nezabaví nakradené majetky, ale kdyby se do toho možná vrtlo, tak by se nám ten stát rozpadl jako domeček z karet. . Fandím těm, kteří mají možnost se proti tomu postavit, donutit ty šmejdy říct pravdu, odhalit své podvody. Bohužel se ale také bojím, že každé takové hnutí je lehce zmanipulovatelné, že se může pěkná idea vytratit, zneužít a může to vše skončit obrovským průserem, protože celý svět je na internetu zavislý a vše se počítačema ovládá a řídí, tak uvidíme. Co se acta týče, tak do toho moc nevidím, ale nevadí mi když si lidé hudbu z netu stahují, kdyby nebyly dvd a cd tak drahé, věřím, že si origoš většina lidí koupí . Já dřiv filmy vypaloval, od té doby co jsou na stáncích za 50 kč, si vždycky radši koupím originál, stejně tak je to s cd. Tím, že se dá hudba stáhnout z netu, máš možnost dostat se k více kapelám, a ty pak podpořit na koncertech.

Dalším fenoménem dnešní doby je facebook. Využíváte ho k propagaci kapely a ke kontaktu s fanoušky?
Facebook je podle mě takový novodobý Big brother / 1984 Orwell/, Hackeři, či lidé co tuhle sí´to vymysleli se do ní umí taky dostat a zjistit o tobě vše. Mladí lidi si to neuvědomují, žijí své facebookové životy více než ty realné, páč je to jednodušší, stačí si vyretušovat fotku, a jsi krásný a úspěšný. Když si někdy čtu statusy musím se smát, mladí lidé jsou schopní si tam málem popisovat genitálie, napsat o sobě ty nejniternější věci, jsou schopni říct o někom, koho nikdy neviděli, že je přítel, v reálu se ti ale nepodívají ani do očí. Myslím, že je to větší zlo než si uvědomujeme. Facebook používám právě k propagaci kapely, v tomto směru je tahle síť fajn, lidé ví kdy a kde hraješ atd.

Chcete něco vzkázat našim posluchačům?
Děkujem Alanovi a Pigeonovi za rozhovor. Zdravíme všechny, kteří nám fandí / Naviděnou na koncertech/ i všechny ty, kteří nás nazývají modními kinder punkery, v našem věku a s tím co jsme prožili je to krásný kompliment.


Autor článku: Pigeon


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist