Reklama
17. 2. 2017

Starý album Unisona aneb 30 let s vámi

30 let, nejlepší léta a 25 let ve stejné sestavě? Nejen to je Unisono dneška. Petr Štěpánek, kapelník, autor a lídr Unisona.Ahoj, Petře v loňském roce nám to nějak nevyšlo - a přitom se v životě Unisona leccos událo. Starý album je tedy taková novinka ve vaší diskografii. Dá se říct, že je to takové vaše Best of... Ale některé písně pamětníci znají už z tvého úspěšného působení v Odyssee...

 

Některý ty písničky, třeba Schizoreggae, Judy, Domácí kázání nebo Prosím, dej mi trochu víc  jsou ještě starší. Hráli jsme je ještě před Odysseou s Naturalem. Pak jsme s basákem Milošem Novotným dostali lano do Odyssey a ty píšničky tam přešly spolu s námi. V Odyssee se v průběhu času vystřídala spousta muzikantů, ale vždycky při těch rozchodech platilo pravidlo, že každý si pak hraje ty písničky, který sám složil. A tak se stalo, že moje písničky z odysseovykýho období pak spolu se mnou přešly do Unisona. A právě ty největší pecky jsme teď znovu nahráli na Starý album.

 

Snažili jste se o nové aranže nebo naopak to nahrát co nejvíc autenticky k dané době vzniku?

 

Forma těch písniček se moc nezměnila, aranže ano. Šlo nám o to, aby to byl co největší nářez. Aby to šlapalo. Aby to mělo atmosféru. Myslím, že se nám to povedlo. Dokonce se odvážím říct, že se to povedlo mimořádně.

 

Loňsky rok patřil v tvém případě mnoha návštěvám studia a na svět přišlo taky tvé další sólové album.

 

Jo jo, s Danem Škráškem (producent, jinak též klávesák skupiny Argema) jsem trávil víc času než s manželkou. Muziky plná hlava. Dokonce jsem si to tak blbě naplánoval, že se mi ty projekty protnuly, takže moje sólovka Písničky ještě nebyla hotová a do toho už jsme s Unisonem točili Starý album. V hlavě se pak z projektu na projekt blbě přešaltrovává, protože každá ta deska je jiná. Na sólovce jsem si všechny nástroje kromě kytar natočil sám, takže to byla vyloženě studiová práce, zatímco unisonovský Starý album jsme všechny základy točili naživo. Aby to co nejvíc drželo pohromadě, aby to mělo co největší drajv.

 

Sólovka Písničky je ale s pěknou řádkou hostů...

 

Zpívajících hostů. Po třiceti letech jsme spolu zase nahrávali s Vaškem Běhavým z Odyssey. Zpíváme tam spolu tři písničky. Dalším hostem byl Luboš Suchánek z Komunálu. Taky se mnou zpívá tři kousky. S Inou Urbanovou jsme nazpívali duet Nechci, abys byl jenom můj kamarád. To je taky dobrá story. Tuhle písničku jsme spolu zpívali už před třiceti lety, když s Unisonem krátce spolupracovala. Od tý doby duet ležel v šuplíku. Skoro ve všech písničkách ještě spoluúčinkují holky z pěveckýho sboru Kantiléna.

 

Na svých sólových deskách se prezentuješ jako autor a zpěvák, ale nenapadlo tě někdy prezentovat se taky instrumentálním CD?

 

Vidíš, to mě ještě nenapadlo. Nejblíž k tomu asi má unisonovská kompilace ploužáků a balad Island. Její kostru tvoří právě instrumentálky Island, který jsem v průběhu času nahrál několikrát, dvakrát s Unisonem a jednou sám (na první sólovku Largo doloroso). Je to krásnej keltskej motiv, kterej jsem pak v různejch podobách použil ještě víckrát.

 

To jsme se zastavili u novinek. Ale v tvém e-shopu se kromě Unisona dá objednat ještě jedna, dá se říct, velmi raritní nahrávka na CD.

 

Nevím, co přesně myslíš. Těch raritních je tam hned několik. Nejvíc se prodává Odyssea live – 1984. To je nejznámější a určitě nejrozšířenější odysseovská živá nahrávka. Vznikla v amfiku na louce v Plasích právě v době, kdy jsem s Odysseou hrál. Má spoustu nedokonalostí, ale zároveň i nádhernou atmosféru. Další raritou je moje autorský CD Vykopávky, rarity a úlety, na kterým jsou mimo jiný taky písničky, co jsme v sedmdesátejch letech nahráli se skupinou Spektrum pro Československý rozhlas. Bylo nám šestnáct, sedmnáct. Taky instrumentálka Teherán. Tu jsem loni oprášil a po čtyřiceti letech ji znovu nahrál na album Písničky.

 

Letos slavíte 30 let. Připadá mi, že CD jste vydali trochu předčasně nebo se něco chystá? Nějaký výroční koncert.

 

Ono se to tak seběhlo. Kdovíjaký plán v tom není. Výroční koncert určitě bude, možná i něco zase natočíme.

 

V loňském roce se mi podařilo pár vašich koncertů navštívit a můžu říct super plný sály, písně, které nestárnou, udělali jste taky pár společných koncertů s Odysseou. Bude to i letos pokračovat?

 

Uvidíme. Nijak se nehoníme, hrajeme pro zábavu. Svoji i druhých. Když budu mluvit za sebe, přišlo mi v poslední době důležitější nahrát tu spoustu písniček na desky, aby prostě byly zaznamenaný, než se někde za každou cenu honit za pozdní slávou a objíždět štace, kam moc lidí nechodí. Během posledních tří let jsme natočili tři alba, to je skoro padesát mých písniček.

 

Doba se trochu mění nebo snad lidi a připadá mi, že bigbítu zrovna moc nepřeje. EET, zákaz kouření, noční klid... i když bigbít vlastně nikdy neměl na růžích ustláno.

 

To všechno je pravda, leccos je jinak. A ani my nemládneme. Naše politika je radši hrát míň a pořádný kšefty, než se na starý kolena honit za „starými časy“ našeho mládí. Dostatečně jsme si to užili už tenkrát. Leccos z toho se snad ani vypravovat nedá. :)

 

Málem bych zapomněl, nevím, jak to nazvat nebo správně pojmenovat, ale 25 let ve stejné sestavě je dnes už trochu pozoruhodnost a delší jak leckteré manželství.

 

Jo jo, kapela je vlastně taky tak trochu manželství. Takový hromadný. Vlasta Lukšík – kytara, Radek Štecker – baskytara, Petr Štěpánek – klávesy a zpěv, Láďa Vašíček – bicí, to je Unisono. A doufám, že ještě pár let bude.

 

Nějaký vzkaz, moudro, heslo pro fans?

 

Tak to se holkám někdy stává, chodili jsme spolu jen tejden, a proto prosím, dej mi trochu víc svý lásky, protože víno fleky dělá. Jó, já ji mám! Pak přijde domácí kázání a smuteční (nálada) a po letech to všechnu bude ve Starým albu. Vždyť na to máš!

 

Díky za rozhovor a zas někde na bigbítu ahoj!

 Autor článku: zdenek svoboda

Darkont.cz

Komentáře:

21. 2. 2017 13:01
lojza
Strašná kapela, zpěv jak jalová kráva a o zbytku škoda mluvit...

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist