Stríbrné prívesky na Darkont.cz
15. 3. 2017

Thorax přichází tmou

Pražská heavy/trash metalová skupina v pátek 3.2. pokřtila své nejnovější album Kdo přichází tmou. Více už s Thorax.


Ahoj Thorax.

Ahoj, děkujeme za pozvání k rozhovoru!


Proč Thorax? Něco mi ten název říká. Vím, že byli Torax, Thyrax...

Thorax nebyl inspirován žádnou předchozí kapelou, snažili jsme se naopak vyhnout tomu co kde už proběhlo. Nepovedlo se to úplně stoprocentně, ale snažili jsme se :) Byl to vlastně nápad našeho úplně prvního baskytaristy a nám se ten nápad líbil. Jde vlastně o hrudník, případně část brnění římské výzbroje, chránící právě hruď. Nemá to žádné skryté dalekosáhlé myšlenky, prostě se nám ten název i význam líbil.

 

Takže současná sestava?

Současnou sestavu diriguje od mikrofonu Rex, kytary drtí Grep a Aitken a rytmiku drží pohromdě Treshi na basovku a Šukky za škopkama. Ale správně jsi naznačil, že to už není původní sestava. První tři jmenovaní jsme v bandě od počátku, ale dnešní sestava funguje cca 2 roky.

 

Hrajete 5 let, takže jste poměrně mladá kapela. Ale nějaké bandy předtím už určitě byly?

Jako seskupení asi mladá kapela jsme, ale kdo se podívá na naše ksichty, je mu jasné že už nějaký ten metal pamatujeme :) Každý z nás předtím v kapelách působil, ale ač to bude znít možná neuvěřitelně, sami navzájem víme jen o některých. Snažíme se spíš makat na tom co bude společně. A navíc jsou v tom výčtu kapely, jejichž jméno nesmí být vysloveno :)

 

Když pominu vaše tří písňové demo, tak teď vydáváte své druhé cd. Řekněme si nejdřív něco o tom prvním...

První regulérní placka vyšla v květnu 2013 a jmenovala se Proč Věštírny Mlčí. Obsahovala 12 autorských věcí a z dnešního pohledu je nám samotným záhadou, jak jsme ji mohli stihnout nazkoušet a nahrát za jeden rok. Podpořili jsme ji dvěma videoklipy a konkrétně klip ke skladbě Metuzalém mohli diváci sledovat i nějaký čas na TV Rebel, nebo Fajnrock TV. Deska měla hodně pozitivní ohlasy a to i na živých koncertech, přesto ještě pár kusů k prodeji zbývá :)

 

Vaše horká novinka se jmenuje Kdo přichází tmou. Kolik songů na něm najdeme, kdo je autor textu a hudby?

Aktuální novinka obsahuje 10 autorských skladeb, počítáme-li jednu instrumentální.Většinu textů píše v kapele Aitken, o hudbu se dělíme, záleží kdo příjde se základním nápadem. Na tom pak pracujeme společně, někdy s menšími změnami, někdy s většími, ale vše je naše práce, nemáme na deskách nic převzatého. Ještě bych asi měl doplnit, že všechny naše skladby jsou zpívané pěkně Česky.


 

Jde o nové písně nebo už prověřené na vystoupení? Některé jsem měl už možnost slyšet v Berouně v RC Prdel...

Přesně tak, některé kousky jsme živě hráli i v Berouně a nějakou dobu předtím. Bylo to dáno tím, že vše začalo vznikat už pár měsíců po vydání Věštíren, a tak jsme některé novinky průběžně zařazovali na koncertech. Skladba Věčně Druzí, která na nové placce zazní, dokonce měla už i videoklip, který diváci mohou kdykoliv najít na youtube, nebo ho mohli rovněž zaregistrovat v televizi. Na těchto skladbách se ještě podíleli bývalí členové Vodka (bicí) a Petr Formánek (basa). Pak ale došlo k personálním změnám a vydání aktuální desky se tím téměř o rok zpozdilo, ovšem tyto skladby jsme z koncertů nevyřadili. Je tedy možné, že někteří posluchači budou část desky znát, ale zbytek je skutečně zbrusu nový a velice aktuální.

 

V pátek 3.2 .2017 proběhl křest, kde a koho jste si na něj pozvali?

Křest jsme uskutečnili v pražském RC Kain a jako kmotra jsme požádali právě zmíněného bývalého bubeníka, a především skvělého kamaráda Vodku. Ten navíc zahrál s Motörreptile, neboli Tribute kapelou Motörhead. Celou akci jsme pojali skromněji, spíše jako takovou pořádnou párty, žádní okázalí hosté, hlavně muzika! A proto jsme byli moc rádi že kluci zahráli a všichni společně jsme mohli mocně připíjet až do rána pod dohledem zhůry od toho nejpovolanějšího :)

 

K nové desce se váže i další otázka. Plánujete i videoklip? A jestli to není tajemstvím, tak k jaké písni?

Videoklip rozhodně plánujeme, spíše ale až s menším odstupem od desky, reálně si myslíme že by mohl být hotov na podzim.Tajemství to není, ale sami ještě nevíme, která skladba jako adept zvítězí :)

 

Deska má velmi povedený obal. Autor je stejný jako u prvé desky, co studio, kde jste nahrávali?

Ano, přesně tak. Celou grafiku bookletu vytvořil Martin Rytych, rovněž autor kompletních Věštíren. Určitě bych chtěl upozornit na to, že nejen základní obal, ale i celý vnitřek je vytvořen tématicky k jednotlivým skladbám, takže určitě už jen proto stojí za to si desku pořídit domů! Co se týká studia, tam je to úplně stejné. Nechtěli jsme měnit recept který poprvé zafungoval, a tak jsme nahrávali opět v AB studiu Vladimíra Budíka. A musím říct, že i tentokrát kluci s námi odvedli fantastickou práci a měli s námi nepřeberně trpělivosti.

 

Takže od pátku mají možnost si fanoušci koupit vaše cd na vašich koncertech a nebo je ještě jiná možnost?

Fanoušci si kdykoliv mohou napsat o obě naše desky na e-mail, SMSkou nebo přes Facebook. Všechny kontakty najdou například na našem Bandzone profilu. Jinak samozřejmě kdykoliv na koncertech!

 

Takže nové CD jsme probrali, na co se můžou těšit fanoušci v novém roce...?

Jak už bylo zmíněno, rádi bychom ještě letos přišli s novým videoklipem, ale jinak bude naše pozornost zaměřena na koncerty. Rádi bychom desku řádně propagovali, a tak nás fanoušci budou moct slyšet například začátkem března v pořadu Petra „Kůsofky“ Kůsy – Fajnrock Music na mnoha rádiích po celé ČR. Kompletní informace se dozví koncem února na našem Bandzone profilu, nebo Facebooku.

 

Proběhl koncert a křest v Kainu, kde budou mít další možnost vás fanoušci zas slyšet?

Budu-li upřímný, tak nové koncerty a takové miniturné k desce teprve chystáme. O všech termínech ale samozřejmě budeme včas informovat!

 

Chtěli by jste něco vzkázat fanouškům vzkaz nebo nějaké moudro heslo?

Moudra necháme povolanějším a raději bychom zůstali u té zábavy! O tom by přece celá muzika měla být. Takže, ať si každý vezme co ho osloví, a chodí se především naživo bavit! U internetu to lidi není ono...

 

Díky za rozhovor a těším se na další koncert Thoraxu.

My děkujeme ještě jednou za prostor k rozhovoru a všem čtenářům za čas nám věnovaný!


Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist