Reklama
10. 8. 2013

Tortharry - rozhovor

Hronovská kapela Tortharry hrající death metal byla vyzpovídána našim redaktorem Pigeonem a výsledné interview vám na našich stránkách nyní přinášíme právě pro vás.


Co chystáte na letošní rok nějaká nová nahrávka nebo zajímavý koncert na obzoru?
Tortharry:
 Letos je pro nás zcela zásadní. Bude točit v pořadí již osmé CD v polském věhlasném studiu HERTZ, CD vyjde ještě letos u nejlepší firmy u nás MeatlGate, takže nás čekají jenom pozitivní a důležité kroky. Samozřejmě koncerty, koncerty a koncerty, to je klasika bez které bychom nemohli žít.

Kde nahráváte? Máte oblíbené studio, zvukaře, producenta nebo stále zkoušíte nové?
Tortharry:
 No když to vezmu od začátku naši kariéry, tak první CD vzniklo v Královehradeckém studiu PAST. Další tři CD se točili v našem velmi oblíbeném studiu HACIENDA v Žirovnici, které vlastní Miloš „Dodo“ Doležal. Zde jsme se mnoho naučili a rádi na tu dobu vzpomínáme. Další 2 CD se natočilo v našem velmi známém metalovém studiu SHARK v Bzenci. Zde to bylo také velmi na pohodu, ale chtěli jsme zkoušet a experimentovat dál. Proto jsme naše zatím poslední CD natočili ve studiu ŠOPA v Lipově na Moravě u Standy Valáška. Se zvukem jsme samozřejmě spokojeni, tak jako se zvuky předcházejících CD, protože v danou dobu vždy uděláme maximum, které je v tu dobu pro nás možné. S odstupem času se to jeví trochu jinak, ale to je prostě život, nikdy nesmíš být se sebou spokojený, je nutný se stále zdokonalovat a to jde do nekonečna. Proto jsme si pro nadcházející 8 CD vybrali opravdu špičkové evropské studio v Polsku, které se jmenuje HERTZ. Zde točí takové špičky jako jsou Behemoth, Vader, Decapitated a mnoho dalších.

Za dobu vaší existence jste toho už asi dost zažili. Kde se vám nejlíp hraje, oblíbený klub?
Tortharry:
 Za těch 22 let aktivní koncertní činnosti Tortharry, jsme odehráli na 700 koncertů opravdu v každém koutě naší země, dále po Evropě, ale i za velkou louží. Oblíbených míst je mnoho, to se nedá takto jmenovat, spíše bych to posadil na oblast. Parádní akce a publikum je stabilně na Moravě, ale samozřejmě i u nás na východu. Třeba koncerty v naší domovské Zděřině v Polici nad Metují jsou vždycky parádní. Jednou za rok tam uděláme domácí akci a je to tam vždycky úžasný. Nicméně konkrétně jiná místa jmenovat nechci, abych někoho nenaštval, protože rádi hrajeme opravdu všude. Koncerty jsou naše droga, bez které bychom nemohli vydržet tak dlouho na scéně.

A co ostatní kapely, máte nějaké se kterými se navzájem zvete a rádi si zahrajete nebo je vám to v podstatě jedno?
Tortharry:
 To je jasný, že máme své kamarády po celé republice a kapely, se kterými udržujeme více kontaktu, protože si prostě vyhovujeme a je nám s nimi dobře. V tomto případě nejde na prvním místě o koncerty samotné, ale o to že se rádi s některými kapelami vídáme, protože máme opravdu přátelské vztahy. Zase nebudu jmenovat, protože bych mohl na někoho zapomenout a to nechci. Lidičky a kapely, o kterých mluvím přesně ví, že mluvím právě o nich a ostatní se to můžou dočíst třeba na našich výpisech koncertů, kde je vždy uvedeno s kým konkrétní tourka a koncerty objíždíme. Samozřejmě, že jsme v určité komunitě lidí a z toho vyplývají i přátelské vztahy, které moc rádi udržujeme i mimo koncertní činnost.

A co aktuální muzikantské sny s jakou kapelou by jste si chtěli zahrát nebo na nějakém hvězdami nabitém festivalu?
Tortharry:
 Spousty snů jsme si už splnili, například loni, když jsme odjeli CZ Tour se SEPULTUROU, odehráli jsme mnoho koncertů a festivalů, kde jsme se potkali se světovými jmény metalu, krásné vzpomínky jsou na brazilské tour s GORGOROTH a BELPHEGOR, ale těch zážitků a zkušeností je mnohem víc. Úžasné dva koncerty jsme zažili s legendárními DEATH, dále koncerty se SUFFOCATION, PESTILENCE, VADER, BEHEMOTH. Nedá se vyjmenovat vše, to bychom lidi unavovali a to bych nerad. A také nechci, aby to vypadalo jako nějaké chlubení. Ohledně snů festivalových, tak určitě by to byl Wacken a nějaký veliký open air v Americe, kde se to festivaly jenom hemží :o)))).

Sledujete naší nebo zahraniční scénu? Nějaký zajímavý objev na který by jste rádi upozornili?
Tortharry:
 S kapelou se snažíme sledovat opravdu vše jak u nás tak venku. Hlavním motorem je u nás v tomto směru Dan, který je opravdu přeborník na sledování scény komplexně. Na každé cestě za koncerty si pouštíme spousty nové muziky, ale i staré klasiky. Je toho mnoho, co je vynikající a co by stálo za řeč. Ale jak sis jistě všiml v mojich odpovědích výše, nerad vyslovuji konkrétní jména, protože se nechci do toho zamotávat, jmen by mohlo být desítky a desítky. Obecně ale řečeno, zaměřujeme se na klasický death metal, thrash metal, grind a nyní moderní death/core. U posledně jmenované odnože musím ale podotknout, že už toho na scéně začíná být tolik, že se to stává hodně monotónní a nic nového neříkající. Je pár špiček v této oblasti, které vždy přidají něco nového, ale 95% ostatních se snaží ty špičky napodobovat, což mě moc nebaví a spíše unavuje. Nicméně metal obecně vidím do budoucna velmi pozitivně, vždy bude mít co říct a nebojím se o jeho budoucnost.

Hrajete občas taky venku. Máte tam nějaká oblíbená místa a přátele?
Tortharry:
 Tak o této oblasti jsme se už výše také bavili. Evropu jsme sjeli od Estonska až po břehy Tichého oceánu tedy Portugalsko a v zámoří jsme byli na turné v Brazílii, kam bychom se měli v blízké budoucnosti zase vrátit. Kupodivu v zahraničí máme ty nejlepší přátele nejvíce daleko právě ve zmiňované Brazílii. Lidi, kteří tam dělají koncerty mají své kapely, které každý rok jezdí do Evropy a my pro ně nějaké koncerty tady v Česku zajišťujeme, takže jsme dost často v kontaktu i osobním. Dá se říci, že každý rok. Jinak koncerty odehrané v Evropě byly spíše vždy jednorázové věci, kde jsme si blízké přátelé nevytvořili. Rádi ale jezdíme do Německa, na Slovensko, ale i do Polska. V Německu jsou koncerty vždy špičkově zajištěny, tam se asi rádi vracíme nejvíce. No a samozřejmě k našim bratrům na Slovensko !!!!

Kde a kam se letos chystáte?
Tortharry:
 Letos jsme jeli jarní tourko se Spreading Dread, Pandemia a Nahum, potom pár letních akcí, samozřejmě pro nás zásadní MetalGate Czech Death Fest letos s Destruction a Samael a na podzim budeme jezdit koncerty na podporu našeho nového CD, které vyjde v listopadu u MetalGate. Vše podstatné se každý dozví na našich webech.

Chcete něco vzkázat fanouškům?
Tortharry:
Všem děkujeme za mnohaletou podporu a choďte na koncerty, bez fanoušků bychom nebyli ani my ani jiné kapely!!!!!

Autor článku: Pigeon  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist